Niazgah نیازگاه
رییس كل بانك مركزی اعلام كرد

آغاز سیاست گذاری نوین پولی

آغاز سیاست گذاری نوین پولی

به گزارش نیازگاه رئیس كل بانك مركزی ضمن تاكید بر اینكه نتایج پژوهش های علمی پژوهشكده پولی و بانكی باید كاربردی و آثار آن در سیاستگذاری های بانك مركزی برای مردم ملموس باشد، اظهار داشت: هم اكنون سیاست گذاری نوین پولی را شروع كرده ایم و به دنبال طراحی مسیری هستیم كه به واسطه آن بتوانیم تورم را كنترل و هدف گذاری نماییم.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی بامداد امروز در بازدید از پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، ضمن قدردانی از تلاشهای آن مجموعه در مورد نقش آن نهاد پژوهشی در سیاست گذاری و بانکداری نوین مرکزی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی باید از ساختار سنتی سیاستگذاری پولی که ۶۰ سال برپایه آن فعالیت نموده فاصله بگیرد و برای تحقق این هدف، پژوهشکده نقش موثری می تواند ایفا کند. حالا شاهد تحولات در بانکداری مرکزی در سطح جهان هستیم و نحوه دخالت بانک های مرکزی در بازارهای پولی دستخوش تغییر شده است؛ ازاین رو بانک مرکزی باید مسیر خویش را اصلاح کند و به سمت عملیاتی شدن پیش برود که اساسا پژوهشکده می تواند در این حوزه بانک را یاری کند.

همتی خاطرنشان کرد: هم اکنون سیاست گذاری نوین پولی را شروع کرده ایم و به دنبال طراحی مسیری هستیم که به واسطه آن بتوانیم تورم را کنترل و هدف گذاری نماییم. ازاین رو، همه ارکان کشور و بخش های اقتصادی مختلف باید با یکدیگر همگن باشند و پژوهشکده باید نقش تسهیل گری القا و عملیاتی شدن این مهم را ایفا کند.

به قول وی، باید به سمتی حرکت کرد که در زمینه انتشارات و نشریات، پژوهشکده پولی و بانکی مرکزی به جایگاهی شاخص برای مسائل پولی و بانکی برسد.

طبق اعلام بانک مرکزی، رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینکه دبیرخانه کمیته نقدینگی برعهده پژوهشکده پولی و بانکی است، اظهار داشت: پس از تأکیدات مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۷ کمیته نقدینگی دو سال است که در بانک مرکزی شکل گرفته و در این زمان بحث ها و پیشنهادات مهمی داشته است. خوشبختانه این کمیته توانسته است منشأ فعالیت ها و سیاست گذاری های مطلوبی باشد.

به قول همتی، مسئولیت پژوهش، بررسی و آماده سازی دستور کارهای شورای فقهی هم به پژوهشکده محول شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه توجه به تحقیقات کوتاه مدت هم در دستور کار پژوهشکده است، اظهار نمود: هرچند تحقیقات بنیادی امری مناسب و مورد انتظار است، اما نباید از تحقیقات و بررسی های کوتاه مدت هم غافل شد، چونکه خیلی از گزارش های کوتاه مدت این نهاد علمی می تواند در سیاست گذاری بانک مرکزی موثر افتد. علاوه براین، گزارش های یاد شده می تواند ضمن اخطار به سیاست گذار پولی و بانکی، در اجرا و عمل تکمیل کننده اقدامات بانک مرکزی باشد.

همتی خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت پژوهشکده پولی و بانکی برای تبیین ارتباط میان بازارهای مالی بهره گرفت که این امر می تواند با همکاری پژوهشی میان بازار سرمایه، بازار بیمه و بازار پولی با پیشتازی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی محقق شود.

همینطور در این نشست، شاپور محمدی اظهار داشت: الان در حال تدوین برنامه پنج ساله آتی پژوهشکده پولی هستیم و بر همین مبنا یکی از هدف گذاری های خویش را برپایه رهنمودهای رئیس کل بانک مرکزی بر تقویت بدنه علمی قرار دادیم.

محمدی بر مشارکت هرچه بیشتر پژوهشکده پولی و بانکی در پشتیبانی پژوهشی فعالیتهای اجرایی بانک مرکزی تاکید کرد و اظهار داشت: هرچه پژوهشکده در این خصوص مشارکت داشته باشد، پیشنهادات این نهاد عملیاتی تر می شود و قابلیت اجرای بهتری پیدا می کند. برای نمونه واگذاری دبیرخانه «کمیته نقدینگی» به پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، به فراهم آوردن زمینه های لازم سیاست گذاری بهتر در این حوزه کمک می نماید.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با تاکید بر همکاری علمی این نهاد با بانک مرکزی عنوان کرد: در زمینه های مختلف با معاونت های بانک مرکزی همکاریهای لازم را داریم.

گفتنی است در این بازدید، اعضای هیئت عامل بانک مرکزی، رئیس کل این بانک را همراهی کردند.
منبع:

1399/06/14
08:32:46
5.0 / 5
1781
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی