Niazgah نیازگاه

پایگاه میزان مجاز باقی مانده سموم در محصولات كشاورزی بوجود آمد

پایگاه میزان مجاز باقی مانده سموم در محصولات كشاورزی بوجود آمد

به گزارش نیازگاه پایگاه اطلاعاتی میزان مجاز باقی مانده انواع سموم و آفت كش های ملی برای اولین بار در كشور و مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا، توسط یك عضو شبكه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به وجود آمد.


به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و ورود آنها به بدن انسان منجر به مسمومیت می شود و عوارض ناخواسته ای مانند بروز انواع سرطان ها، ناباروری و خیلی از عارضه های دیگر را به دنبال دارد.
پیشرفت فناوری و رشد روش های آزمایشگاهی به کمک سلامت آمده است و تدوین استانداردهای باقی مانده سموم، کیفیت فرآورده ها را زیاد می کند.
آزمایشگاه مرجع اندازه گیری باقیمانده سموم موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور بعنوان یکی از مراجع کشور در این عرصه و عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در زمینه کاهش میزان سموم و راه اندازی پایگاه داده ملی این استانداردها گام برداشته است.
مدیر آزمایشگاه مرجع اندازه گیری باقیمانده سموم موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور درباره اهمیت راه اندازی پایگاه MRL ملی، اظهار داشت: در هنگام مصرف محصولات کشاورزی، لازم است استانداردهای خاصی از نظر میزان باقیمانده سموم رعایت شود که اصطلاحا حداکثر باقیمانده مجاز یا (MRL) نامیده می شود.
وحیده مهدوی اضافه کرد: این مؤلفه حداکثر باقی مانده آفتکش مجاز باقی مانده روی محصول را نمایش می دهد.
وی با بیان این که یکی از اولویت های اصلی کشورمان تعیین MRL ملی بود که با موفقیت به نتیجه رسیده است، افزود: ضروریست هر کشوری با عنایت به شرایط اقتصادی و اجتماعی خود نسبت به تعیین MRL های ملی اقدام نماید.
مدیر آزمایشگاه مرجع اندازه گیری باقیمانده سموم موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور اظهار داشت: شاخصهای حداکثر مجاز باقیمانده سموم بر مبنای اطلاعات جمع آوری شده از تنوع واقعی مصرف آفت کش ها و سبد غذایی کشور و طبق ارزیابی ریسک مورد تایید مجامع بین المللی در سال ۲۰۱۷، تعیین شده است و هم اکنون اطلاعات مذکور در سایت موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور به آدرس mrl.iripp.ir برای ذینفعان در دسترس می باشد.
به گفته وی، این سایت ۲ هزار و ۷۰۰ داده MRL برای ۲۰۳ آفتکش در بیشتر از ۸۰ محصول مختلف کشاورزی موجود است.
مدیر آزمایشگاه مرجع اندازه گیری باقیمانده سموم موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور افزود: طراحی این سایت مطابق سایت اتحادیه اروپا انجام گرفته و به کاربر این امکان را می دهد که مخاطب به مقدار مجاز باقیمانده آفتکش موردنظر در محصول دلخواه خود به سادگی دسترسی یابد.

پیوستن ایران به جمع کشورهای دارنده MRL ملی
بر اساس این گزارش با این اقدام، ایران به جمع کشورهای صاحب MRL پیوست است. این مورد در محافل بین المللی مهم می باشد و دستاوردهای اقتصادی- اجتماعی گوناگونی را به همراه خواهد داشت.
از جمله این دستاوردها می توان به تحقق یکی از الزامات مهم برای ارزیابی سلامت محصولات کشاورزی، زمینه سازی برای اصلاح الگوی مصرف آفت کش ها با اعمال MRLهای ملی و ایجاد شاخص برای ارزیابی کیفیت محصولات وارداتی اشاره نمود.
ایجاد بستر لازم برای تأثیر گذاری بر مصوبات کمیته بین المللی کدکس باقیمانده آفتکش ها و همینطور تسهیل در صادرات محصولات کشاورزی را از دستاوردهایی است که به دنبال افتتاح این پایگاه داده حاصل خواهد شد.
استخراج باقیمانده سموم و آفت کش ها از تمامی محصولات کشاورزی، دامی و گیاهی یکی از توانمندی های آزمایشگاه مرجع اندازه گیری باقیمانده سموم است.
پایش همزمان بیشتر از ۱۰۰ آفت کش و همکاری در اجرای ده ها رساله دانشجویی تحصیلات تکمیلی دانشگاه های تراز اول کشور بخشی از خدماتی است که به کمک ۳ عضو هیئت علمی و کارشناس پژوهشی مستقر در این مجموعه آزمایشگاهی عرضه می شود.


1399/05/29
21:08:30
5.0 / 5
1743
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی