Niazgah نیازگاه
با ارسال نامه جهانگیری به ۳ وزارتخانه؛

برخورد با گرانفروشی اپراتورها با اجازه دولت تشدید شد

برخورد با گرانفروشی اپراتورها با اجازه دولت تشدید شد

به گزارش نیازگاه معاون اول رئیس جمهوری در نامه ای به وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد و دارایی، اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه كشور اجازه داده تا برپایه مصوبه جدید رگولاتوری برای برخورد با گران فروشی اپراتورها، با شركت های متخلف در این حوزه برخورد كنند.


«اسحاق جهانگیری» امروز (سه شنبه) در نامه ای اعلام نمود برخورد با گرانفروشی اپراتورها در دستور کار قرار گرفته است.
در این نامه با اشاره به جلسه هیات وزیران در ۱۵ مردادماه به پیشنهاد مشترک وزارتخانه ارتباطات، اقتصاد، اطلاعات سازمان برنامه بودجه و به استناد ماده واحده قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات (مصوب ۱۳۹۲) اجازه برخورد وزارت ارتباطات با گرانفروشی اپراتورها را داده است.
اسحاق جهانگیری با مخاطب قرار دادن وزارت خانه های ارتباطات، اقتصاد، اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور و استناد به مصوبه ۳۰۴ تاکید کرده که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می تواند دارنده پروانه عرضه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات را در صورت عدم رفع تخلف از مقررات تعرفه ای، ظرف مدت ۴۸ ساعت از زمان ابلاغ به دارنده پروانه و تا زمان رفع کامل تخلف به ازای هر روز تاخیر در رفع هر تخلف، تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه برپایه آخرین صورت مالی حسابرسی شده جریمه کند.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، بیشتر از یک ماه است که بسته های پرکاربرد از سبد کاربران اینترنت حذف شده و گران فروشی اپراتورها صدای اعتراض آنها در فضای مجازی را درآورده است. بعد از گذشت حدود پنج هفته از آغاز گرانفروشی بالاخره این مسئله توسط دولت تعیین تکلیف شد.
بر اساس این مصوبه اگر اپراتوری سالانه ۱۷هزار میلیارد درآمد داشته باشد، یک دهم درصد این درآمد را به صورت روزانه و تا آخر دروان تخلف باید بعنوان جریمه پرداخت کند. باتوجه به صورت های مالی اپراتورها این عدد حدودا به روزی ۱۷ میلیارد تومان می رسد.
البته این جریمه صرفاً از جانب تنظیم مقررات صورت گرفته و پرونده گران فروشی در تعزیرات هنوز باز است.
«حسین فلاح جوشقانی» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره این مصوبه توضیحاتی عرضه داد.
وی اظهار داشت: ما در گذشته به این نتیجه رسیده بودیم که تا جریمه ها بازدارنده نباشند، از تخلف جلوگیری نمی کنند. البته اپراتورهای ما انصافا تا پیش از جریان اخیر همواره در قالب پروانه عمل می کردند و اگر مانعی وجود داشت با تذکر رفع می شد. اما اقدام اخیر سبب شد ما به سمت اصلاح مقررات در بحث تعرفه برویم.
وی اضافه کرد: مصوبه مربوط به این تخلفات را کمیسیون تنظیم مقررات تایید کرده است و در دولت هم به تصویب رسید. اختیاری که ما در گذشته داشتیم جریمه دو میلیارد تومانی بود و تنها یکبار می توانستیم این جریمه را لحاظ کنم و اگر بیشتر از دوبار تکرار می شد در فرایند کاهش مدت پروانه پیگیری می شد.
رئیس رگولاتوری اظهار داشت: طرح افزایش اختیارات برای برخورد با جریمه ها را به کمیسیون تنظیم مقررات بردیم و این طرح مورد تایید قرار گرفت. اما در مورد جریمه باید مبحث به تایید هیات وزیران هم می رسید که روز پنجم مردادماه این مصوبه به هیات وزیران رفت و بعد از مدت کوتاهی تایید شد.
معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: این مصوبه را امروز نه تنها به ایرانسل و همراه اول بلکه به دیگر اپراتورها هم اعلام کردیم و از این به بعد بر اساس این مقررات اقدام خواهیم کرد.
او در مورد جریمه ای که به اپراتورها ابلاغ گردیده است اظهار داشت: یک دهم درصد درآمد سالانه اپراتورها جریمه ای است که برای آنها در نظر گرفته شده است. اگر اپراتوری ۳۶۵ روز این تخلف را ادامه بدهد، باید ۳۶.۵ درصد درآمد سالانه خویش را بعنوان جریمه پرداخت کند. البته مبنا و راهبرد اپراتورهای ما این نبوده که تخلف کنند و از این به بعد هم باید دقت کنند. جریمه دو میلیاردی نشان داد که عملا این مقدار جریمه برای تخلف این چنینی بازدارنده نمی باشد.
منبع:

1399/05/21
14:47:22
5.0 / 5
1740
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی