Niazgah نیازگاه

چقدر با تجاری سازی نسل پنجم اینترنت فاصله داریم؟

چقدر با تجاری سازی نسل پنجم اینترنت فاصله داریم؟

نیازگاه: نسل پنجم ارتباطات بعد از سه سال تحقیق و آزمون، بالاخره به صورت پایلوت رونمایی شد؛ توسعه این تكنولوژی و تجاری سازی آن در كشور در گرو آزدسازی باند فركانسی، تولید یا واردات گوشی پوشش دهنده این فناوری، تعویض سیمكارت ها و البته مشاركت اپراتورها با یكدیگر برای تامین زیرساخت های مورد نیاز است.


روز گذشته -سه شنبه- دومین سایت نسل پنجم ارتباطات در کشور، رونمایی گردید. پهنای باند زیاد، قابلیت اتصال انبوه، بحث پایداری بالا و تاخیر بسیار اندک قابلیت های مهمی است که این تکنولوژی در اختیار کاربران خود قرار می دهد. بنابراین است که سالهاست کل دنیا برای اجرای این فناوری عزم خودرا جزم کرده اند.
سوال مهمی که درباب نسل پنجم ارتباطات مطرح است، به تجاری سازی آن مربوط می شود. در سند شورای عالی فضای مجازی آمده تا سال ۱۴۰۲ باید ۱۰درصد از جمعیت کشور از اینترنت نسل پنجم برخوردار باشند. باتوجه به دعوای ۱۴ساله وزارت ارتباطات بر سر فرکانس های ۷۰۰-۸۰۰ که در اختیار صدا و سیماست، نبود گوشی تلفن همراه مناسب در داخل کشور، آیا می توان به چشم اندازی که در سند به آن اشاره شده است، نزدیک شد؟
«بیژن عباسی آرند» مدیرعامل ایرانسل در گفت و گو با ایرنا، جزئیاتی از بستر مورد نیاز برای توسعه این تکنولوژی را ارائه کرد و اظهار داشت: نسل پنجم ارتباطات باتوجه به قابلیت های خاصی که دارد هم می تواند در اختیار کاربران شخصی قرار بگیرد هم کاربردهای صنعتی داشته باشد. بنابراین است که می توان امیدوار بود که به عدد داخل سند رسید.
وی اضافه کرد: هر کدام از قابلیت های نسل پنجم ارتباطات مانند شهر هوشمند، سلامت هوشمند، اتومبیل های خودران، پخش ویدیو با کیفیت بالا، بازی آنلاین کاربر خاص خودرا دارند، به نظر می آید باتوجه به این که پروسه تکنولوژی در تمام دنیا با یک نرخ رشد و توسعه می یابد، این رشد در کشور ما نیز در حوزه های مختلف اتفاق خواهد افتاد. برای دسترسی کاربرهای خانگی، علاوه بر گوشیهایی که این توانایی را دارند می توان با تولید مودم های خانگی، اینترنت با کیفیت را در اختیار مشترکین خانگی قرار داد.
عباسی درباره اینکه آیا برای اتصال به اینترنت نسل پنجم، سیمکارت های مشترکین همراه باید تعویض شود، اظهار داشت: همانطور که برای ورود به حوزه ۴G سیمکارت ها را تعویض کردیم، اتصال به اینترنت نسل پنجم نیز نیاز به سیمکارت های فایو جی دارد.
این مدیر اپراتور داخلی درباره فروش گوشی ۵G در ایران، گفت: بله، گوشیهایی وجود دارند و می توان آنها را از بازار خریداری کرد. اما نکته این است که چون قابلیت اتصال به اینترنت نسل پنجم در این گوشیها استفاده نشده، کمتر مورد اقبال مشتری هستند و تعدادشان نیز محدود است. اگر کاربر به شبکه ۵G دسترسی پیدا کند اساسا در آینده تعداد گوشی مخصوص با پوشش اینترنت نسل پنجم نیز، بیشتر خواهد شد. البته این فقط در بازار ایران نیست، تمام دنیا به همین شکل است.
وی درباره تولید گوشی ساخت داخل که نسل پنجم ارتباطات را پوشش دهد، اضافه کرد: اولویت و هدف گذاری ما، تولید گوشیهایی با رده قیمتی مناسب و مقرون به صرفه است. طبق آمار، سالانه بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون گوشی همراه طبق آمار وارد کشور می شود، تصمیم ما برای ورود به صنعت تولید گوشی بومی، تامین درصدی از این تعداد بود تا ضمن ایجاد اشتغال زایی، امکان توسعه تکنولوژی در آینده نیز برقرار شود. البته مودم، اولویت بیشتری دارد.
عباسی تصریح کرد: تمرکز بر ساخت مودم بومی می تواند نیاز بیشتری را مرتفع کند تا بتوانیم بواسطه آن هم زمان با توسعه تکنولوژی، پوشش کاربران مناسب برای کاربران را ایجاد نماییم. شاید در آینده بتوان به تولید گوشی با قابلیت پوشش نسل پنجم ارتباطات نیز فکر کرد.
این مدیر اپراتور داخلی درباره سرمایه گذاری مشترک در این بخش، اظهارداشت: اپرتورها برای راه اندازی سایت های مشترک در بعضی شهرها، شرکت های مشترکی دارند بنابراین بستر برای این کار برقرار است. یکی از محورهایی که در طول این مدت درباره آن صحبت شده، این است که اپراتورها بتوانند در اجرا و توسعه شبکه نسل پنجم ارتباطات، مشارکت بیشتری در زیرساخت داشته باشند.
وی اضافه کرد: از نظر من، این کار شدنی است و می تواند در چارچوب سیاست کاری به اپراتورها ابلاغ شود. ضمن این که در کارگروهی که در وزارت ارتباطات تشکیل شده و اپراتورها نیز در آن نمایندگانی دارند، بحث هایی صورت گرفته است. منتظر هستیم تا برمبنای نقشه راهی که وزارت ارتباطات تنظیم می کند میزان و نوع مشارکت را مشخص نماییم.
عباسی افزود: باتوجه به کاربرد خاصی که هر کدام از خاصیت های نسل پنجم ارتباطات دارد، می توان به توسعه آن فکر کرد. به صورت طبیعی برای مشترک خانگی نرخ و سرعت بالا اهمیت دارد، در صورتیکه برای کاربر صنعتی، حجم ارتباطات و تاخیر کم مهم می باشد. بسته به کاربرد و کاربردی که نسل پنجم ارتباطات دارد باید برای توسعه آن فکر کرد.
این مدیر اپراتور داخلی درباره توسعه ۵G در ایران اظهار داشت: سایت های ۵G که راه اندازی کرده ایم، نمونه های اولیه برای انجام تست ها است تا بتوان مسائل فنی را رصد کرد. برای تجهیز نهایی نیاز است که وزارت ارتباطات نقشه راه را نهایی کند و در گام اول، فرکانسی که مقرر است به این کار اختصاص پیدا کند مشخص شود. بعد از آن باید تصمیم گرفت که چه تجهیزاتی باید برای باند فرکانسی مورد نظر تامین و تجهیز شود. بعد از آن باید به محل هایی که پر تراکم و پر جمعیت است فکر نماییم.
عباسی اضافه کرد: اینترنت نسل پنجم مانند شاهراه ارتباطی است که کیفیت بالا را در اختیار کاربر قرار می دهد و به این واسطه مصرف بالا می رود. افزایش ترافیک مساوی با افزایش درآمد اپراتور است. ضمن این که راه اندازی خدمات جدید که ارزش افزوده بالاتری دارند هم می تواند برای اپراتورها ایجاد درآمد کند.
وی درباره اعلام عدد و رقمی از راه اندازی نسل پنجم ارتباطات در ایران، گفتک حالا نمی گردد برآورد دقیقی ارائه داد. باید نقشه راه توسط وزارت ارتباطات آماده شده و متناسب با آن تجهیزات تامین و هزینه آن برآورد شود.منبع:

1399/05/08
21:43:38
5.0 / 5
2052
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی