Niazgah نیازگاه

80 درصد صاحبان كالا مشكل ترخیص دارند!

80 درصد صاحبان كالا مشكل ترخیص دارند!

انباشت میلیاردها دلار كالا در گمرك درحالی همواره از چالش های تجاری ایران بوده كه به قول مسؤلان گمرك ۸۰ درصد صاحبان كالا به علت مشكلاتی كه از جانب سازمان های مختلف پیش می آید نمی توانند كالای خویش را ترخیص كنند. با این وجود به تازگی دولت مصوباتی داشته كه می تواند تا حدی این مسائل را حل و فصل كند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، آمار رسمی نشان داده است که حداقل شش میلیارد دلار کالاهای اساسی و تولیدی هم اکنون در گمرکات وجود دارد که ۳.۵ تا ۴ میلیون تن آن کالاهای اساسی است، حجم سنگینی که رسوب و موانع ترخیص آنها بسیار بحث برانگیز بوده و در مقاطعی تصمیماتی هم در ارتباط با تسهیل آن دریافت و اجرایی شده است؛ به صورتی که طی دو سال قبل با دستور رئیس جمهور دستورالعمل ها و توافق هایی برای به حداقل رسیدن موانع موجود به تصویب و در دستور کار قرار گرفت، اما ظاهرا همچنان بخشی زیادی از این مشکلات پابرجا می باشد.
این در شرایطی است که اعلام اخیر ارونقی-معاون فنی و امور گمرکی ایران- در ارتباط با ایستایی و رسوب کالا در گمرک از این حکایت دارد که تعدد قوانین همچون مهم ترین عوامل است، چونکه گمرک با ۳۵ دستگاه مختلف در ارتباط می باشد و بر این اساس طولانی شدن تشریفات کالا برای دریافت مجوزهای قانونی عاملی برای ایستایی کالا در گمرک می شود.
آن طور که ارونقی گفته، گمرک تا مجوزهای قانونی را کسب نکند نمی تواند اجازه ترخیص کالا را صادر کند، پس اگر کالایی شرایط ترخیص از گمرک را داشته باشد انجام می شود، ولی اگر در انجام تشریفات با مشکلاتی مواجه شوند به رسوب کالا منجر می شود.
البته معاون گمرک به آمار قابل تاملی هم اشاره کرده و گفته که ۱۰ تا ۲۰ درصد صاحبان کالا هستند که کالای خویش را در گمرک نگه می دارند، اما ۸۰ درصد دیگر هرچند می خواهند کالای خویش را ترخیص کنند به علت مشکلاتی که از جانب سازمان های مختلف پیش می آید نمی توانند در این رابطه اقدامی انجام دهند.
اما این تمام ماجرای مربوط به ترخیص کالاها از گمرک نیست و برخی مسائل دیگر همچون مشکلات ناشی از تأمین ارز و سیاسیهای ارزی که در دو سال گذشته دستخوش تغییرات بسیاری شد هم این روزها از عوامل عمده رسوب کالا در گمرکات به حساب می آید، بهرحال با تغییر سیاست های ارزی و صدور بخشنامه و دستورالعمل های مختلف در این رابطه، واردات و ترخیص کالاها هم با مشکلات مختلفی مواجه گردید.
این در شرایطی است که به تازگی طی پیشنهاداتی که از جانب گمرک و وزارت اقتصاد عنوان شد، دو مصوبه برای کالاهای اساسی و مواد اولیه و ماشین آلات تولید در دستور کار قرار گرفت تا باعث تسهیل ترخیص کالا و کاهش ایستایی و معطلی در گمرک شود.
در حالی تا زمانی که کالا در صف تأمین ارز قرار نگیرد امکان اظهار نخواهد داشت که برپایه مصوبه جدید دولت امکان ترخیص درصدی از کالاهای گروه یک و دو که در صف ترخیص ارز بانکی قرار بگیرند و مشکل مالکیت نداشته باشند فراهم گشته است.
براین اساس ترخیص کامل کالاهای اساسی در صف ترخیص ارز بانک مرکزی با نظارت وزارت صمت یا جهاد کشاورزی به صورت اعتباری صورت خواهد گرفت.
البته به قول میراشرفی - رئیس کل گمرک ایران - این مورد احتیاج به تفویض اختیار دارد که حداکثر ظرف هفته آینده انجام می شود.
چندی قبل هم گمرک ایران طی گزارشی مسائل مربوط به ایستایی و رسوب کالا در گمرک و بنادر و مناطق ویژه و آزاد اقتصادی را به همراه راهکارهایی به رئیس جمهور عرضه کرد که روحانی، در هفته گذشته با کلیت این پیشنهادات موافقت کرده بود که همچون آن می توان به همین مبحث رفع مشکلات ارزی در ترخیص کالا در بنادر و گمرکات اشاره نمود.
منبع:

1399/04/30
23:58:36
5.0 / 5
1982
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان نیازگاه
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی