Niazgah نیازگاه

ETFها ضربه گیر حباب های بازار سرمایه

ETFها ضربه گیر حباب های بازار سرمایه

نیازگاه: یكی از موضوعات بحث برانگیز در دوره دولت های گذشته، شیوه واگذاری شركت های دولتی به بخش خصوصی بود؛ بطوریكه موجب شد تصویری منفی از خصوصی سازی در ذهن مردم شكل گیرد و بازخورد منفی مردم به آن سیاست ها موجب شد دولت پرونده بازار سرمایه را بدین منظور روی میز قرار دهد كه صاحب نظران بر این باورند ETFها، ضربه گیری برای تشكیل حباب در بازار سرمایه هستند.


سعید اسلامی بیدگلی - عضو شورای عالی بورس - در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: وجود آنکه فعالان بازار سرمایه نگرانی هایی نسبت به اثرات این سیاست دولت بر روند قیمت گذاری کلی در بورس دارند، اما صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) فوایدی هم برای دولت و مردم و هم برای بازار سرمایه دارد و در کل بنظر می رسد دولت مسیر درستی را برای واگذاری اموال در پیش گرفته است.
وی افزود: شیوه واگذاری اموال دولتی در چارچوب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF)، دارای نکات مثبت زیادی است، اما مثل هر سیاست دیگری نکات منفی یا ابهاماتی نیز ممکنست داشته باشد.
این عضو شورای عالی بورس با تاکید بر اینکه مهم ترین نکته مثبت این اقدام دولت، این است که بالاخره برای پروسه واگذاری اموال دولتی چاره ای پیدا شد، توضیح داد: این واگذاری ها مشخصأ در جمع آوری نقدینگی در سطح جامعه و عمیق تر شدن بازار سرمایه نقش مهمی را ایفا می کند و موجب می شود عده بیشتری از مردم در بازار سرمایه مشارکت داشته باشند.
اسلامی اضافه کرد: همین طور امکان مشارکت مردم بوسیله غیرمستقیم نیز فراهم گشته است و می توان تامین منابع مالی دولت را بعنوان یکی از مزایای این طرح اشاره نمود.
ایشان سپس با اعلان اینکه که نگرانی هایی هم در این راستا وجود دارد، اظهار نمود: من بعنوان یکی از اعضای شورای عالی بورس هنوز هم متوجه نشدم چرا دولت سهم شرکت هایش را مستقیمأ واگذار نکرد و آنها را در چارچوب ETF قرار داد. بنظر می رسد که همچنان در دولت تمایلی برای واگذاری مدیریت وجود ندارد.
این عضو شورای عالی بورس افزود: نگرانی دیگری نیز در میان فعالان بازار سرمایه وجود دارد که بیشتر مربوط به زمان آزادسازی معاملات ETF است. باتوجه به فضای بویژه چند ماه اخیر که در بازار سرمایه حاکم شده است، این نگرانی وجود دارد که واگذاری های حالا دولت، در روند قیمت گذاری های بازار سرمایه تأثیرگذار باشد.
بگفته اسلامی همین طور شیوه بازارگردانی ETF مایه نگرانی است، بویژه اگر جریان نقدی ورودی و خروجی در دوران بازگشایی قدرتمند باشد.
وی اشاره کرد: با توجه به این نگرانی ها باید گفت صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس چاره ای بود که توانست معضل اقتصاد سیاسی ایران در واگذاری اموال دولتی را گره گشایی کند. همین طور در شرایطی که ورود نقدینگی به بازار سرمایه زیاد است، این واگذاری ها می تواند ضربه گیری برای جلوگیری از تشکیل حباب در بازار سرمایه باشد. باید توجه داشت که این تجربه نخست مجموعه سیاست گذاری و بازار سرمایه در این حوزه می باشد و در صورت نبود ایرادهای اساسی، وجود ایرادات و نقصها جزئی به شرط اصلاح در تجربه های بعدی قابل پذیرش است.
منبع:

1399/02/21
23:38:55
5.0 / 5
2547
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , دولت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی