Niazgah نیازگاه

تصمیم گیری درباره نحوه فعالیت بانك ها

تصمیم گیری درباره نحوه فعالیت بانك ها

نیازگاه: بانك مركزی مقرر است شیوه نامه ای را درمورد تعویق پرداخت اقساط تسهیلات تدوین كند و در ایام آتی هم تصمیماتی درباره ی نحوه استمرار فعالیت بانك ها اتخاذ خواهد شد.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بانك ها یكی از حیاتی ترین ارگان های هر كشور هستند و زندگی تمامی شهروندان به آنها وابسته است به شكلی كه بروز مشكلات در فعالیت آنها می تواند سبب ضربات بزرگی به اقتصاد كشورها شود؛ ازاین رو در شرایط بحرانی هم این ارگان باید كار خویش را ادامه دهد.

با شیوع كرونا در دنیا، خیلی از كشورها اقدامات خاص محافظتی را برای پیشگیری از شیوع بیشتر این ویروس به كار بسته اند كه اغلب شامل تعطیلی اماكن و اداره جات غیرضروری یا ادامه فعالیت كاركنان آن به صورت دوركاری است، اما در این شرایط نیز، ارگان های حیاتی كشور باید به كار خود ادامه دهند.
بعد از ورود ویروس كرونا به ایران، خیلی از اداره جات هم با تعطیلی یا دوركار كردن كارمندان خود تلاش كردند كه جلوی شیوع بیشتر این ویروس را بگیرند، اما فعالیت بانك ها با نیروی كمتر ادامه یافت و همین سبب شد تا در همان ابتدا، برخی از كارمندان نظام بانكی به این ویروس مبتلا شده و با نهایت تاسف، جان خویش را از دست بدهند.
از جانب دیگر، به واسطه مشكلات اقتصادی ایجادشده برای كسب و كارها و مردم، دریافت اقساط تسهیلات بانكی از آنها چندان منطقی به نظر نمی رسید و ممكن بود كه بخش عظیمی از مردم با مشكل مواجه شوند.
در همین راستا، اقداماتی در جهت كاهش رجوع مردم به شعب بانكی از جانب بانك مركزی انجام شد تا هم مراجعان و هم كارمندان بانك كمتر در معرض مبتلا شدن به این ویروس باشند.

بر همین اساس، سقف رقم نقل و انتقال بانكی از راه اینترنت و دستگاه های خودپرداز توسط بانك مركزی افزایش یافت و در صحبت های رئیس كل بانك مركزی هم تاكید شد كه كسب و كارهایی كه گرفتار مشكل شده اند و افرادی كه تسهیلات قرض الحسنه دریافت كرده اند، می توانند از اسفند تا اردیبهشت، اقساط خویش را پرداخت نكنند و این پرداخت بدون لحاظ جریمه با سه ماه وقفه صورت گیرد.
همتی این را هم گفته بود كه اگر بانكی این اقساط را از حساب افراد برداشت كرده، موظف است كه آنرا به حساب شان بازگرداند.
این در شرایطی است كه بخشی از بانك ها در ابتدا از این تصمیم بانك مركزی ابراز بی اطلاعی می كردند و همتی هم اظهار داشت كه بخش نامه ها امكان دارد با كمی تاخیر به دست برخی بانك ها برسد و این مورد برای افرادی كه اقساط شان پرداخت نمی كنند، مشكلی ایجاد نخواهد كرد.

شب گذشته نیز، علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با كرونا در تهران با اشاره به برگزاری جلسه ای با مدیران عامل بانك ها اظهار داشت: نحوه حفاظت از پرسنل بانك ها و رعایت اصول بهداشتی یكی از مطالب این جلسه بود كه خوشبختانه بانك ها تجارب خوبی را طی روزهای اخیر در زمینه اقدامات حفاظتی برای پرسنل شان به دست آورده اند.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی از پرسنل بانك ها گرفتار ویروس كرونا شده و بعنوان شهدای خدمت، جانشان را از دست داده اند، در عین حال در زمینه استمرار و تعمیق بانك داری الكترونیك در جهت كاهش رجوع مردم به بانك ها بحث هایی عنوان شد تا بتوان حضور مردم در بانك ها را به حداقل رساند؛ چونكه این حضور می تواند هم مردم و هم پرسنل بانك ها را در معرض خطر قرار دهد.
زالی افزود: در عین حال بحث مهلت سه ماهه برای پرداخت اقساط، موضوعی است كه بانك مركزی آنرا دنبال می كند و در حال تدارك شیوه نامه ای در این حوزه است، ازاین رو بانك مركزی در قالب ستاد مقابله با كرونا تولیت این مورد را برعهده گرفته است.
به قول وی، نكته بسیار مهم این بود كه بخشی از بانك ها با كمبود وسایل حفاظتی مواجه بودند كه از مكانیزم های جبرانی وزارت بهداشت برای تأمین وسایل حفاظتی و فقدان وحدت رویه در زمینه فعالیت شعب هم گله هایی داشتند كه قرار شد مجموعه این مشكلات به ستاد ملی مقابله با كرونا منتقل شده و درباره نحوه استمرار فعالیتهای بانكی در ایام آینده تصمیم گیری شود.

به این ترتیب، امكان دارد تغییراتی در نحوه فعالیت بانكهای كشور در ایام آتی ایجاد شود و با عنایت به گفته های زالی به نظر می آید كه شیوه نامه ای هم از جانب بانك مركزی برای پرداخت اقساط تسهیلات به بانك ها عرضه خواهد شد.
1399/01/12
15:15:38
5.0 / 5
2959
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی