Niazgah نیازگاه

قلك ارزی یك عید سیل، یك عید كرونا!

قلك ارزی یك عید سیل، یك عید كرونا!

به گزارش نیازگاه عید سال قبل و سال جاری برای منابع ارزی ذخیره شده نفتی چندان خوشایند نبود و جریان اتفاق های رخ داده و هزینه های سنگین ناشی از آن دامن صندوق توسعه ملی را هم گرفت؛ خسارت سیل پارسال و شاید جبران هزینه كرونا امسال.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، پس از تجربه نه چندان موفق حساب ذخیره ارزی، با تصویب قانون پنجم توسعه راه اندازی صندوق توسعه ملی در دستور كار قرار گرفت تا محلی امن و با چارچوبی مطمئن تر از گذشته برای ذخیره بخشی از ارز ناشی از نفت باشد؛ منابعی كه بتواند در كنار پس اندازی برای نسل آینده، به كمك توسعه كشور و همراهی با بخش های مختلف اقتصادی البته بدون حضور دولت ها بیاید.
بنابراین در اساسنامه صندوق توسعه ملی محل مصارف مشخص و هرگونه برداشتی خارج از آن منوط به مجوز مقام معظم رهبری و طی فرآیند قانونی شد، اما در حدود هشت سالی كه از طریق اندازی صندوق گذشت روال طبق برنامه تعیین شده پیش نرفت و در این بین كاهش درآمدهای نفتی و نبود منابع امن مالی دیگر برای دولت ها باعث شد تا اغلب سهم صندوق بر مبنای درصد تعیین شده در هر سال واریز نشود.
اما این تمام ماجرای عدم ورود سهم واقعی صندوق توسعه ملی از نفت نبود و در كنار آن كسری و یا نبود منابع جایگزین باعث شد تا ذخائر ارزی همواره از گزینه های قوی برای تأمین هزینه ها باشد، این در شرایطی است كه طی یكسال گذشته هم دو اتفاق اثرگذار و پر هزینه در كشور رخ داد كه صندوق را از صدمه خود بی نصیب نگذاشت و تمایل به جبران خسارت از محل آن در میان مسؤلان وجود داشت و عنوان شد.

سیل ۵۰۰۰ میلیارد تومان را با خود برد
در نوروز سال ۱۳۹۸ وقوع سیل در بعضی شهرها باعث خسارت سنگینی شد كه دولت آنرا تا حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان برآورد كرده بود؛ رقم بزرگی كه تأمین كامل آن از محل بودجه برای دولت امكان پذیر نبود و در نهایت رئیس جمهوری درخواست برداشت دو میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی را طی نامه ای از مقام معظم رهبری بیان كرد.
اما ایشان در مرحله اول موافقت نكرده و تنها برداشت را مشروط به این كردند كه اگر تأمین منابع از محل های جایگزین كافی نباشد امكان استفاده از صندوق وجود خواهد داشت؛ ردیف های بودجه عمومی برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه، جابه جایی در ردیف های بودجه های عمرانی و همینطور بیمه و تسهیلات بانكی سه گزینه اصلی یاد شده رهبری بودند و پس از آن مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی قرار داشت.
در هر صورت دولت در تأمین منابع برای خسارت ۳۸هزار میلیاردی سیل اعلام نمود كه حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات بودجه ای و ۱۵ هزار میلیارد تومان دیگر را در چارچوب تسهیلات تأمین خواهد نمود كه از تسهیلات فقط ۳، ۰۰۰ میلیارد تومان از محل منابع بانك ها بود و در این حالت ۱۲ هزار میلیارد تومان دیگر بلاتكلیف باقی ماند.
پس از مدتی مجوز برای برداشت ۵۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی هم صادر شد تا دولت بتواند بخشی از خسارت سیل را از این محل تأمین كند.

عیدی كرونایی برای پس انداز ارزی
اما شروع سال جدید و نوروز ۱۳۹۹ باز هم پای صندوق توسعه ملی را به میان آورد؛ شیوع كرونا و هزینه های سنگین آن باعث شد تا دولت برای تأمین بخشی از منابع، پیشنهاد برداشت یك میلیارد دلاری از صندوق را مطرح كند.
رئیس جمهور اعلام نمود كه طی نامه ای مبحث برداشت یك میلیارد دلاری را اعلام می كند و امیدوار است كه مقام معظم رهبری با آن موافقت كنند.
این در حالی است كه در صورت این برداشت با عنایت به نرخ حدود ۱۴ هزار تومانی دلار در سامانه نیما فعلا حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان به دولت از محل صندوق توسعه ملی كمك می شود كه البته با تغییر نرخ می تواند متغیر باشد.
با این حال تابحال خبری در خصوص موافقت مقام معظم رهبری با برداشت یك میلیارد دلار جهت هزینه كرونا منتشر نشده است.
منبع:

1399/01/11
22:22:25
5.0 / 5
2992
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بودجه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی