Niazgah نیازگاه

كرونا، زمان سفر به مازندران را شبانه كرد

كرونا، زمان سفر به مازندران را شبانه كرد

به گزارش نیازگاه همزمان با شیوع كرونا در كشور و تاكید مسؤلان حوزه بهداشت و درمان در خصوص پرهیز از هر گونه سفر و لزوم خانه نشینی به منظور قطع زنجیره این بیماری، مسافران و گردشگران برای فرار از ایستگاه های تب سنجی در جاده كندوان، زمان سفر و ورود به مازندران را از ساعات روز به نیمه شب و صبح تغییر داده اند.


ایستگاه تب سنجی به منظور شناسایی بیماران مشكوك به كرونا از هفتم اسفند ماه سال قبل با همكاری كادر بهداشتی و درمانی، نیروهای امداد و نجات، پلیس راه، راهداری و حمل و نقل جادده ای در منطقه "لارك " جاده كندوان مستقر شد. فعالیت این ایستگاه بر مبنای برنامه ریزی صورت گرفته از ساعت ۸ بامداد آغاز می شود و تا ساعت ۲۰ ادامه می یابد.
كندوان، یكی از كوتاه ترین مسیرهای منتهی به پایتخت در غرب مازندران است و با وجود سخت گذری و حادثه خیز بودن مسیر، به دلیل برخورداری از جاذبه های طبیعی كم نظیر در تمامی فصول بخصوص نیمه نخست سال محل تردد میلیون ها مسافر، توریست داخلی و خارجی است.
از طول مسیر ۱۸۰ كیلومتری جاده چالوس - كرج، حدود نیمی از آن در حوزه جغرافیایی شهرستان چالوس در استان مازندران واقع است.
مسئولان پلیس راه استان مازندران پیش از این در گزارشی اعلام نموده بودند كه اوج سفرها در مسیرهای منتهی به مازندران با تاریكی هوا یعنی از ساعت ۲۰ شب تا حوالی ۷ بامداد درست زمانی كه ایستگاه تب سنجی این محورها فعالیت ندارند، انجام می شود.
از سوی دیگر شماری از مردم غرب مازندران با ابراز نگرانی از چشم پوشی مسافران و گردشگران به سفارش های مسؤلان دست اندكار نسبت به پرهیز از سفرهای غیر ضروری به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس كرونا در كشور اظهار داشتند كه باآنكه سال جاری برخلاف سال های گذشته حضور مسافران و گردشگران به خاطر شیوع این ویروس در این شهرهای گردشگرپذیر كمتر شده ولی با این وجود شاهد تردد خودرو ها با پلاك غیر استان مازندران در محورهای شهری و روستایی این منطقه هستند.
یكی از شهروندان تنكابنی در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هرچند مسؤلان دست اندكار در بعد جلوگیری از شیوع كرونا تصمیمات خوبی مانند تعطیلی مراكز اقامتی، پذیرایی، تاسیسات گردشگری، خانه مسافرها و حتی مراكز اقامتی دولتی در مازندران اتخاذ نموده اند، اما باید نظارت بیشتری بر جاده های منتهی به این استان بخصوص جاده كندوان داشته باشند و اجازه ندهند مسافران با خودرو های پلاك های غیربومی به آسانی وارد این خطه از شمال كشور شوند.
علی حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: هم اینك در جای جای شهرها و روستاهای این منطقه خودرهایی دیده می شود كه پلاك آنها مربوط به استان های تهران، اصفهان، البرز، قم، فارس، خراسان شمال و خراسان رضوی و دیگر مناطق كشور است و به صورت طبیعی بیشتر این خودرو ها از مسیر جاده چالوس و دیگر ورودی های استان وارد این شهرها شده اند و از اینكه در بین آنها عده ای هم آلوده به ویروس كرونا باشند، بسیار محتمل است و شهروندان و روستائیان بومی این منطقه هم امكان دارد به این ویروس آلوده و بیمار شوند.
این شهروند تنكابنی تصریح كرد: در هر صورت مسؤلان دست اندركار و برنامه ریز باید برای كنترل و نظارت بیشتر بر آمد و شد خودرو ها در جاده های منتهی به مازندران همچون جاده چالوس - كرج با بهره گیری از ظرفیت و امكانات دیگر استان ها تلاش كنند ساعات كاری ایستگاه های تب سنجی را بالا برند و اگر هم شده به شكل شبانه روزی فعالیت كنند تا كمتر شاهد حضور مسافران غیر بومی به این منطقه باشیم.
رضا خوش صولت یك شهروند چالوسی هم در اینباره اظهار داشت: وقتی كه بیشتر مردم بومی این شهر به خاطر آلوده نشدن به ویروس كرونا خانه نشین شدند و از انجام سنت كهن نوروزی مانند دید و بازدیدها با اقوام، بستگان و خویشاوندان چشم پوشی كردند، انتظار این است كه جلوی ورود مسافران و افراد غیربومی آن هم در زمان فعال نبودن ایستگاههای تب سنجی گرفته شود و در واقع همه محدودیت هایی كه مردم محلی رعایت می كنند در صورتی نتیجه مثبت می دهد كه مسؤلان دست اندركار هم نظارت صحیح بر گذرگاه های منتهی به استان مازندران داشته باشند و اجازه ندهند هر مسافر و گردشگری با پلاك های غیر بومی وارد این منطقه شود.
وی تصریح كرد: كسی كه آلوده به ویروس كرونا باشد این ویروس امكان دارد تا حدود دو هفته در بدن او نهفته و هیچگونه علائمی نداشته باشد و ازاین رو مسافری با چنین وضعیتی وارد این شهر شود حالا چه تب سنجی شده باشد و یا آنكه درخارج از ساعات كاری كادر پزشكی تب سنجی وارد این منطقه شود، بطور قطع با حضور در خیابان های این شهرها ویروس كرونا را به دیگران منتقل می كند.
این شهروند اظهار داشت: با وجود آنكه كنترل و مهار كردن ورودی و خروجی خودرو های در حال گذر در جاده كندوان كار آسانی نیست اما به هر شكل ممكن باید به این مورد بسیار مهم نگریسته شود چون كه ادامه این رویه باید پذیرفت كه حالا حالاها این ویروس میهمان ما خواهد بود و طبیعتا این وضعیت جز صدمه رسانی به اقتصاد مردم، فقر و بیكاری نتیجه دیگری به همراه نخواهد داشت.
شناسایی هفت بیمار مشكوك
مدیر شبكه بهداشت، درمان و آموزش پزشكی شهرستان چالوس هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت كه ایستگاه تب سنجی محور كندوان به منظور بیماری یابی ویروس كرونا از ۷ اسفند ماه سال قبل فعالیتش شروع شد و برنامه كاری این ایستگاه از ساعت ۸ بامداد تا ۸ شب است.
دكتر حدیث گردكلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: طبیعتا كنترل خودرو ها و انجام اقدمات تب سنجی روی سرنشینان آنها كار آسانی نیست و از سویی هم نمی توان بیشتر از توان ظرفیت نیروها در این ایستگاه بهره برد.
وی اظهارداشت: از اینكه شب ها تردد ورودی و خروجی خودرو ها در جاده چالوس بیشتر شده، نمی توان این اتفاق را انكار كرد و نكته مهم تر آنچه شنیده شده عده ای از دارندگان وسائط نقلیه بومی با دریافت كرایه های هنگفت تلاش می كنند مسافران غیر بومی را جابه جا كنند یا حتی بعضی از مسافران هم در گذر از جاده چالوس به منظور چشم پوشی از كنترل ایستگاه تب سنجی تغییر مسیر می دهند تا خودشان به مقصد مدنظر برسانند.
این مقام مسئول اظهار داشت: از زمان استقرار ایستگاه تب سنجی در هفتم اسفند ماه سال قبل تا هفتمین روز فرودین ماه جاری در منطقه لارك، بیشتر از ۴۶ هزار مسافر در ورودی و خروجی های جاده چالوس تب سنجی شدند كه از این تعداد هفت نفرشان دارای علایم مشكوك به كرونا بودند كه بعد از تشكیل پرونده و دریافت آدرس از آنها هماهنگی های لازم با مراكز بهداشتی و درمانی مقاصد مدنظر آنها به منظور انجام درمان انجام گرفت.
تاكید پلیس بر چاره اندیشی
فرمانده پلیس راه مازندران هم اظهار داشت: آنچه گزارش شده این است كه تردد خودرو ها در شب ها در جاده چالوس بیشتر از روز است باآنكه سال جاری برخلاف سال های گذشته ترافیك پرحجم و حتی نقطه به نقطه هم در این راه نداریم.
سرهنگ علیرضا قدمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: اوج سفرها در این راه به صورت دقیق از ساعت ۲۰ شب شروع شده و تا حوالی ساعت ۲۴ همان روز ادامه می یابد و بامداد ها هم از ساعت ۵ تا حوالی ساعت ۸ گزارش شده است.
وی تصریح كرد: وظیفه نیروهای انتظامی راهور در این راه ها برخورد با رانندگان متخلف است و طبیعتا مسؤلان ستاد مقابله با كرونا در استان باید برای كنترل خودرو ها در شب ها تصمیم بگیرند و دراین باره چاره ای بیندیشند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران هم پیش از این در گزارشی تصریح كرد كه باید عملیات تب سنجی و ارزیابی بیماری كرونا در محورهای ورودی استان صورت گیرد چون كه این رویه می تواند درصد قابل توجهی از مبتلایان به این ویروس را كم كند.
حسن حسین نژاد اظهار داشت: اولویت ما سلامت مردم استان بوده و نمی توان در این حوزه تدابیر پزشكی و بهداشتی را كم كرد و حتی به مسافران و گردشگران هم سفارش كرده نسبت به سلامت مردم مازندران و حتی خود مسئول هستند
معاون استاندار مازندران حتی بر ارزیابی شرایط جسمی و فیزیكی سرنشینان خودرو های ورودی به استان تصریح كرد و اظهار داشت كه در صورت مشاهده علایم مشكوك ویروس كرونا خودرو مذكور توقیف خواهد شد و فرد مذكور برای ۱۴ روز در قرنطینه قرار می گیرد.
مسئولان بهداشتی و درمانی مازندران هم بتازگی ضمن ابراز نگرانی از موج دوم انتشار كرونا در گزارشی سفارش كرده اند كه شیوع پرسرعت این ویروس بستگی به مردم دارد كه اگر بخواهند به مسافرت های خود ادامه دهند و خانه نشینی را جدی نگیرند، موج دوم ویروس كرونا نگران كننده خواهد بود.
بر اساس آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشكی مازندران حدود ۲ هزار نفر در این استان به بیماری كرونا مبتلا شده و این بیماری تابحال دهها قربانی گرفت.منبع:

1399/01/07
23:04:24
5.0 / 5
3396
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , دولت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی