Niazgah نیازگاه
رییس سازمان فضایی ایران:

سال 99، سال توسعه كسب و كارهای فضاپایه

سال 99، سال توسعه كسب و كارهای فضاپایه

به گزارش نیازگاه رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: سال ۹۹ سال شتاب بخشی به توسعه كسب و كارهای فضاپایه با گسترش و ایجاد مراكز نوآوری است.


«مرتضی براری» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، تصریح كرد: مجموعه سازمان فضایی ایران، در یك سال قبل بیشترین تمركز خویش را برای حمایت و توسعه كسب و كارهای فضاپایه صرف كرده است.
معاون وزیر ارتباطات با بیان این خبر كه سازمان فضایی ایران می خواهد سه گام اساسی برای كاربردی كردن صنعت فضایی بردارد اظهار داشت: دریافت آنلاین داده های ماهواره ای از ۱۲ماهواره، شروع به كار مركز آرشیو و پردازش داده های ماهواره ای و ایجاد پلت فرم ارائه سرویس به كسب و كارها از گام های اصلی سازمان است.
وی اظهار داشت: سال آینده، سال شتاب بخشی به توسعه كسب و كارها با توسعه مراكز نوآوری است. ضمن این كه در كنار این سه گام اصلی، بزودی امكان دریافت آنلاین داده ماهواره ای با دقت بالا هم میسر می شود.
رییس سازمان فضایی ایران اضافه كرد: افزایش تعداد و حجم سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر در دنیا، سودآوری ثابت و پایدار حوزه فضایی برای سرمایه گذاران و تبدیل ذی نفعان دولتی بعنوان یكی از بزرگ ترین مشتریان بالقوه خدمات استارتاپ های فضاپایه، سه جریان مهم در شكل دهی به اكوسیستم استارتاپ های فضاپایه است كه اغلب سازمان های متولی حوزه فضایی آنرا در دستور كار خود قرار داده اند.
وی تصریح كرد خدمات فناورانه در جهت حل چالش های كشور، از نیازهای مهم دستگاه های اجرایی می باشد و بودجه مورد نیاز هم برای این امر در نظر گرفته شده است. مسئله اصلی شكل گیری ارتباط دوسویه میان دستگاه های اجرایی و استارت آپ ها و ایجاد احتیاج به خدمات خلاقانه آنهاست كه در موارد بسیاری سبب صرفه جویی در منابع دستگاه ها خواهد شد.
سیر صعوی كسب و كارهای فضاپایه طی سه سال
به گزاری ایرنا اواخر سال ۹۶ زمانی كه بحث توسعه كسب و كارهای فضاپایه عنوان شد، خیلی ها با این مسئله مخالف بودند و آنرا غیر ممكن می دانستند اما بعد از حدودا یك و نیم سال فعالیت مستمر، نزدیك به ۲۵۰ شركت كاملا فعال در حوزه فضایی توسط سازمان فضایی ایران شناسایی شدند. برنامه سازمان فضایی در سال ۹۷ با برنامه های ترویج آغازشد، ترویجی كه به كاربرد ماهواره ها می پرداخت.
آن زمان خیلی از دولتمردان و مشتریان این حوزه با پتانسیل آن آشنا نبودند در حالیكه در تمام دنیا بخش بزرگی از اقتصاد به حوزه فضا اختصاص پیدا كرده و ما دراین حوزه سهم صفر درصدی داشتیم. سازمان فضایی ایران با برگزاری ۵۰ سمینار و رویداد به صورت مستقیم و ایجاد بستری برای دسترسی آزاد و پایدار كسب و كارها قدم های خوبی دراین مسیر برداشت.
از آن جایی كه در حوزه فضایی، زیرساخت ها به شدت گران قیمت هستند و خریداری آنها توسط بخش خصوصی توجیه پذیر نیست، سازمان و پژوهشگاه فضایی اعلام نمودند اگر كسب و كارها پروژه و طرحی موفق ارائه دهند می توانند برای پیشبرد آن از زیرساخت های این سازمان ها استفاده كنند.
در گام بعدی پیرو بندی كه در اساسنامه سازمان فضایی اشاره شد، احراز هویت، رتبه بندی شركت ها و ایجاد نظام صنفی در دستور كار سازمان فضایی قرار گرفت تا كسب و كارها با دریافت این پروانه بتوانند اطمینان خاطر مشتریان خصوصا مشتریان دولتی را جلب كنند. مهرماه سال جاری سازمان فضایی از افتتاح چهار فضای كاری توسط سازمان و پژوهشگاه فضایی اطلاع داد.


1399/01/02
23:33:50
5.0 / 5
3199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی