Niazgah نیازگاه

صعود كم سابقه بورس های جهانی

صعود كم سابقه بورس های جهانی

نیازگاه: به دنبال اعلام نتایج سه شنبه بزرگ فاكتورهای بورسی صعود كم سابقه ای را تجربه كردند.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، هر چند سرعت شیوع كرونا در مناطق مختلف چین كاهشی شده است اما انتشار موارد جدید مبتلاشدن به كرونا در كشورهای مختلف، موجب ایجاد موج جدیدی از نگرانی ها در میان معامله گران شده است. تابحال بیش از ۹۵ هزار و ۳۲۰ مورد مبتلاشدن به كرونا گزارش شده است كه در این بین ۳۲۸۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان كشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به چین با ۳۰۱۲ نفر، ایتالیا با ۱۰۷ نفر، ایران با ۹۲ نفر و كره جنوبی با ۳۵ نفر بوده است.
در خیلی از كشورهای جهان همچون چین، ژاپن، كره جنوبی، سنگاپور، هنگ كنگ، تایلند، تایوان، مالزی، ایران، ایتالیا، استرالیا، آلمان، آمریكا، ویتنام، فرانسه، ماكائو، كانادا، امارات متحده، اتریش، الجزایر، كرواسی، سوییس، رومانی، انگلیس، فیلیپین، هند، روسیه، اسپانیا، بلژیك، كامبوج، مصر، فنلاند، اسرائیل، كویت، عمان، افغانستان، لبنان، نپال، سری لانكا و سوئد مبتلاشدن به كرونا گزارش شده است.
به دنبال افزایش شمار قربانیان ویروس كرونا در آمریكا به ۹ نفر، فدرال رزرو نرخ بهره را در اقدامی كم سابقه با ۰.۵ درصد كاهش به محدوده یك تا ۱.۲۵ درصدی كم كرد.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه پنجم رسید و انتخابات درون حزبی دموكرات ها در ۱۴ ایالت این كشور كه نقش بسیار مهمی در تعیین نامزد این حزب خواهد داشت، بطور همزمان در ایالت های آلاباما، آركانزاس، كالیفرنیا، كلرادو، مین، ماساچوست، مینه سوتا، كارولینای شمالی، اوكلاهاما، تنسی، تگزاس، یوتا، ورمونت و ویرجینیا اجرا شد. دور بعدی انتخابات درون حزبی در شش ایالت: آیداهو، میشیگان، می سی سی پی، واشنگتن، میسوری و داكوتای شمالی برگزار می شود.
جو بایدن، معاون اول دوره ریاست جمهوری اوباما در ۱۰ ایالت و برنی سندرز در چهار ایالت پیروز شدند. حالا جو بایدن در صدر چهار نامزد باقی مانده دموكرات از حیث آرای متعهد قرار دارد. انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در ماه نوامبر امسال انجام خواهد شد. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.
در شرق آسیا نیز بانك مركزی چین با ورود همه جانبه خود به بازارهای مالی این كشور تا حدی سبب دلگرمی معامله گران شده است. علاوه بر تزریق حدود ۲۴۰ میلیارد دلار منبع ارزی به بازار، بانكهای دولتی و مقام های مختلف محلی چین از ارائه حدود ۲۰۰ میلیارد یوان تسهیلات به بنگاه های كوچك و متوسط آگاهی داده اند. با این وجود ریزش های اخیر بورس های جهانی كه از زمان ركود بزرگ ۲۰۰۸ بی سابقه بوده است، كماكان ادامه دارد.
از طرف دیگر بانك مركزی ژاپن نیز به مانند همتای چینی از برنامه ریزی برای ورود و پشتیبانی از بازارهای مالی آگاهی داده است. هوراهیكو كورودا، رئیس بانك مركزی ژاپن گفته است كه این بانك اوضاع را به دقت زیر نظر گرفته است و نقدینگی لازم را برای پشتیبانی از بازارهای مالی فراهم خواهدنمود.
بانك مركزی اروپا و وزیر دارایی فرانسه نیز در اظهاراتی جداگانه اعلام نمودند كه در حال بررسی اقدامات ممكن برای پشتیبانی از بازارهای مالی و كاستن از تبعات منفی كرونا هستند.
ریشی جالان، استراتژیست سرمایه گذاری در موسسه "سیتی گروپ كپیتال” اظهار داشت: اقدام بانك مركزی آمریكا در كاهش نرخ بهره نشان داد كه اوضاع تا چه حد جدی شده است. این می تواند ریسك كرونا بر اقتصاد جهانی از دید معامله گران را افزایش دهد.
در اروپا و به دنبال قرنطینه چندین شهر در ایتالیا، مقامات فرانسه و اتریش از اتخاذ تدابیر امنیتی و بهداشتی شدید آگاهی داده اند. فرانسه پیش بینی كرده است با كاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی توریست مواجه شود. اولیور وران، وزیر بهداشت فرانسه از رایزنی با همتایان اروپایی خود برای مقابله از ایجاد یك اپیدمی در اروپا آگاهی داده است. حالا فرانسه دومین كانون درگیر با كرونا بعد از ایتالیا در اروپا بشمار می رود و این ویروس جان چهار نفر را تابحال در فرانسه گرفته است.
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی كه سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۴.۵۳ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۹۰.۸۶ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۴.۲۲ درصد افزایش تا سطح ۳۱۳۰.۱۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با جهش ۳.۸۵ درصدی در سطح ۹۰۱۸.۰۹ واحدی بسته شد.
انتظار می رود كه باتوجه به تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد چین و تعلیق فعالیت شركت های خارجی در این كشور، خسارت های اقتصادی ناشی از این ویروس بر اقتصاد جهانی كماكان ادامه داشته باشد.
تیم گیرسكی، استراتژیست سرمایه گذاری در موسسه "اینورنس كانسیل" اظهار داشت: ویروس كرونا در ایام اخیر در صدر توجهات معامله گران قرار دارد چونكه مطمئنا رشد اقتصادی بخش بزرگی از جهان تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت. شاید باتوجه به روند كاهش سرعت شیوع بیماری بتوانیم امیدوار باشیم كه این اوضاع زودتر تمام شود.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد مشابهی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با صعود ۱.۰۹ درصدی تا سطح ۲۱ هزار و ۳۲۹.۱۲ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ ۲.۰۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۷۶۷.۸۷ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگ های كامپوزیت" جهش ۲.۲۳ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۲۰۶.۷۳ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۱۱ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۳۹۵.۷۴ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاكتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن صعودی بود.
از جانب دیگر مقامات انگلیس و اتحادیه اروپا بعد از یك وقفه یكماهه، مذاكرات خودرا برای امضای پیمان تجاری جدید شروع كردند. هم اكنون ۱۱ سرفصل كلیدی مورد مذاكره قرار خواهدنمود و طرفین تا ماه ژوین برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه كانادا با اتحادیه اروپا شده هر چند كه طرف اروپایی تابحال از خود اشتیاقی برای این مساله نشان نداده است. انگلیس حالا در حال مذاكره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می رود مذاكره با آمریكا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها تحت تاثیر افزایش شمار مبتلایان به كرونا در ایتالیا و فرانسه و مذاكرات برگزیت قرار داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۱۲ درصد كاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۷۳۹.۵۱ واحد بسته شد.
شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۶۹ درصدی در سطح ۵۴۲۷.۰۳ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با ریزش ۰.۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۴۲.۲۳ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۱.۱۵ درصد پایین رفت و به ۸۸۰۷.۹۰ واحد رسید.
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۲۸ درصد افزایش به ۴۶.۹۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۲۷ درصدی به ازای ۵۱.۲۷ دلار در هر بشكه مبادله شد.
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۳۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۴۳.۲۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۲۴ درصدی به ازای ۱۷.۲۰ دلار مبادله شد.
منبع:

1398/12/15
23:56:35
5.0 / 5
3417
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی