Niazgah نیازگاه
رئیس كل بانك مركزی هشدار داد

مراقب شگرد دلالان ارز در تبلیغات FATF باشید

مراقب شگرد دلالان ارز در تبلیغات FATF باشید

نیازگاه: رئیس كل بانك مركزی با بیان اینكه تصمیم آتی FATF شامل تمدید یا عدم تمدید نمی تواند تاثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی ایران داشته باشد، نسبت به جوسازی سودجویان و سفته بازان برای تحت تاثیر قرار دادن بازار ارز آگهی داد.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در ایام اخیر در بازار ارز دلالان و سفته بازان به بهانه نزدیك شدن به اواخر بهمن ماه و همین طور جلسه پیش روی FATF كه احیانا در مورد وضعیت ایران نیز تصمیم گیری خواهد شد، جوسازی كرده و از احتمال افزایش قیمت دلار در بازار با ورود ایران به فهرست سیاه FATF خبر می دهند، در این شرایط برخی با انتظار افزایش قیمت ارز، تحریك به خرید در بازار می شوند.

این در حالی است كه عبدالناصر همتی - رئیس كل بانك مركزی - در تازه ترین پست اینستاگرامی خود نسبت به این مساله آگهی داد و اظهار داشت كه مردم مراقب باشند كه با شگرد جدید سودجویان این دفعه تحت عنوان FATF دارایی آنها در معرض رسیك قرار نگیرد.

وی گفته كه این روزها سفته بازان و رانت جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگی ها ی روند آن، عدم تمدید قلمداد كرده و درباب تاثیر آن بر نرخ ارز تبلیغات زیادی در كانال های تبلیغاتی خود راه انداخته اند.

همتی با اشاره به اینكه نطرم را قبلا در مورد اهمیت این مساله گفته ام توضیح داد: لیكن در شرایط فعلی كه اغلب بانكهای خارجی به سبب تشدید تحریم های آمریكا، همكاری لازم با بانكهای ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما بوسیله مكانیزم های بانكی جایگزین و غیرقابل تحریم انجام می شود، تصمیم آتی FATF شامل تمدید یا عدم تمدید نمی تواند تاثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی كشورمان داشته باشد و عمده خبرسازی ها در این خصوص با انگیزه سودجویی و نوسان گیری در بازار انجام می شود.

وی اضافه كرد: دستاویز قرار دادن موضوع FATF برای اثرگذاری در نرخ ارز بوسیله سفته بازان و فضای مجازی با واقعیات بازار و روند تامین ارز در تجارت خارجی كشور و چشم انداز گشایش كانال های جدید همخوانی ندارد. ضمن اینكه بانك مركزی نظارت بر جریان پول و مبارزه با پولشویی را نیز در كنار مدیریت بازار ارز با قوت ادامه خواهد داد.

منبع:

1398/11/20
13:37:12
5.0 / 5
4524
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی