Niazgah نیازگاه

واكنش سرد بورس ها به برگزیت

واكنش سرد بورس ها به برگزیت

به گزارش نیازگاه بورس های اروپایی با ریزش به استقبال برگزیت رفتند.


به گزارش نیازگاه به نقل از بلومبرگ، روند معاملات در نقاط مختلف جهان تحت تأثیر اخبار مختلفی قرار گرفت. با وجود تلاشهای مقامات چینی برای كنترل شیوع ویروس جدید كرونا، گزارشهایی از گسترش این بیماری مخابره شده است. تابحال این ویروس بیشتر از ۴۸۰۰ نفر را مبتلا كرده و جان بیشتر از ۱۷۰ نفر را گرفته است. علاوه بر آسیا، گزارشهایی از مبتلا شدن به این ویروس در آلمان، فرانسه، كانادا و آمریكا هم مخابره شده است.
سیمون دویل، مدیر دارایی در موسسه "شرودر" اظهار داشت: اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا كند، روند بلندمدت معاملات هم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و دارایی های زیادی هم وجود ندارند كه بتوانند این اضطراب را به خود جذب كنند. با توقف مسافرت ها خسارت زیادی به اقتصاد كشورها وارد خواهد شد.
انتظار می رود رشد اقتصادی نقاط مختلف بخصوص در شرق آسیا تحت تأثیر این ویروس در سه ماهه نخست سال جاری كاهش پیدا كند. هنگ كنگ، چین، تایلند، مالزی و كره جنوبی همچون كشورهایی هستند كه احیانا بیشترین صدمه را متحمل خواهند شد.
كینكی كروزبی، استراتژیست ارشد بازار در موسسه "پرودنشیال فایننشیال" اظهار داشت: این ویروس روی همه چیز سایه انداخته است. با اینكه تابحال شیوع این ویروس در سطح جهانی محدود بوده اما نگرانی ها از نتایج آن جدی است؛ بخصوص روی اقتصاد چین كه كانون این ویروس بود.
در حوزه جنگ تجاری هم بعد از ۱۷ ماه اختلاف گسترده، نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن فاز نخست توافق تجاری با آمریكا را امضا كرد. این پیمان كه بخشی از یك توافق بزرگ تر خواهد بود چین را مكلف به افزایش خرید از آمریكا در ازای برداشته شدن بخشی از تعرفه های آمریكا روی محصولات چینی می كند.
دونالد ترامپ به تازگی امضای فاز نخست توافق را اتفاقی خوب برای كشاورزان آمریكایی دانسته و از امضای توافقات مشابه با مكزیك و كانادا اطلاع داده است.
یك منبع دیپلماتیك فرانسوی گفته است كه امانوئل مكرون، رئیس جمهور فرانسه و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا با یكدیگر بر سر تعلیق عملی كردن تهدیدات متقابل اعمال تعرفه های تجاری تا آخر سال جاری میلادی توافق كرده اند. مقرر است بزودی نمایندگان فرانسه و آمریكا بر سر لایحه جنجالی مالیات دیجیتالی در فرانسه كه مشخصا درآمد برخی غول های فناوری آمریكایی نظیر آمازون وفیس بوك را هدف قرار می دهد، گفتگو كنند.
آمریكا تهدید كرده است كه در صورت عملی شدن این لایحه، تعرفه سنگینی روی واردات بخشی از محصولات فرانسوی وضع خواهد نمود. البته این تنها مشكل آمریكا با اروپایی ها نیست و آلمان و اتریش هم به تازگی به علت تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به كشورهایشان توسط آمریكا موضع تندی ضد این كشور گرفته اند.
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی كه هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۰۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۸۵۹.۴۴ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۳۱ درصد افزایش تا سطح ۳۲۸۳.۶۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با افزایش۰.۲۶ درصدی در سطح ۹۲۹۸.۹۳ واحدی بسته شد.
هم چنین در تحولات داخلی آمریكا، مجلس سنای آمریكا رسیدگی به استیضاح دونالد ترامپ را شروع كرده است. انتظار می رود رسیدگی به دو محور استیضاح یعنی افترا سوء استفاده از قدرت و سنگ اندازی در كار كنگره دست كم دو هفته طول بكشد اما با عنایت به اكثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا، به حد نصاب رسیدن آرای كافی برای عزل ترامپ كار بسیار سختی خواهد بود.
از جانب دیگر، بورس های اروپایی كماكان تحت تأثیر وقایع مربوط به فرانسه و انگلیس قرار دارند. حالا انگلیس به اولین كشوری تبدیل می شود كه اتحادیه اروپا را ترك می كند. با وجود گذشت سه سال از زمان رای مردم انگلیس به خروج از این اتحادیه، دو طرف احیانا یك دوره گذار یك ساله را در نظر خواهند گرفت. بعضی از نمایندگان انگلیس در پارلمان اروپا روز گذشته به شكل سمبولیك مبادرت به خارج كردن پرچم های این كشور از مجلس اروپا كردند.
در فرانسه لایحه جنجالی دولت برای اصلاح نظام بازنشستگی سبب رقم خوردن طولانی ترین اعتصابات تاریخ معاصر این كشور و استعفای وزیر بازنشستگی این كشور شده است. بانك مركزی فرانسه اخطار داده است اعتصابات سبب كاهش محسوس رشد اقتصادی این كشور خواهد شد. برخی خبرها حاكی از تلاش احزاب مخالف دولت فرانسه برای استیضاح رئیس جمهور این كشور در مجلس است.
فیلیپ وی، استراتژیست موسسه " دی بی اس گروپ هولدینگز" اظهار داشت: تا زمانی كه شرایط به حالت عادی برنگردد به نظر نمی رسد شاهد بازگشت آرامش به بازارها باشیم. حالا با كمبود اخبار خوب مواجهیم و این شاخص ها را به عقب می راند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها تحت تأثیر برگزیت قرار داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۳۶ درصد كاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۳۸۱.۹۶ واحد بسته شد.
شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۱.۴ درصدی در سطح ۵۸۷۱.۷۷ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با ریزش ۱.۴۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۵۷.۱۲ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۰.۷۲ درصد پایین رفت و به ۹۴۷۷.۹۰ واحد رسید.
از جانب دیگر در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد مختلفی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با صعود ۰.۹۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۰۵.۱۸ واحدی بالا رفت. شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ ۰.۲۵ درصد ریزش كرد و در سطح ۲۵ هزار و ۳۸۱.۸۶ واحد بسته شد.
در چین شاخص " شانگ های كامپوزیت " به علت تعطیلات الزامی بسته بود و در سطح ۴۰۰۳.۹ واحد باقی ماند. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با. ۱۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۰۱۷.۲۰ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن صعودی بود.
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با. ۶۷ درصد افزایش به ۵۳.۰۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۳۱ درصدی به ازای ۵۹.۱۰ دلار در هر بشكه مبادله شد.
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری بدون تغییر نسبت به روز قبل در سطح ۱۵۷۴.۲۸ دلار باقی ماند. هر اونس نقره با ریزش ۰.۹۸ درصدی به ازای ۱۷.۸۲ دلار مبادله شد.1398/11/11
21:26:31
5.0 / 5
4733
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی