Niazgah نیازگاه

افزایش پروازهای عبوری به روزانه ۹۰۰ پرواز

افزایش پروازهای عبوری به روزانه ۹۰۰ پرواز

به گزارش نیازگاه مدیرعامل شركت فرودگاه های كشور از افزایش پروازهای عبوری به روزی ۹۰۰ پرواز اطلاع داد.


«سیاوش امیرمكری» در نشست خبری در نمایشگاه حمل و نقل در پاسخ به پرسشی درباره درآمدهای حاصل از خدمات فرودگاهی، عنوان كرد: پنج درصد درآمد شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران حاصل از واگذاری اماكن است كه به صورت عمده در اختیار شركت های هواپیمایی و هم بخشی هم در اختیار غرفه داران قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: با عنایت به پیگیری های دستگاه های نظارتی، واگذاری تمام اماكن در چارچوب نظام نامه مشخص و بر مبنای قیمت گذاری كارشناسی است. ما موظف به نظارت بر اصناف هستیم و با گران فروشی ها برخورد می نماییم.
مدیرعامل شركت فرودگاه های كشور اضافه كرد: ۶۸ درصد درآمدهای شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران حاصل از پروازهای عبوری، ۲۰ درصد حاصل از ارائه خدمات فرودگاهی و حدود پنج درصد هم حاصل واگذاری اماكن است.
امیرمكری اظهار داشت: درآمدی كه از سرانه مسافر پرواز داخلی نصیب فرودگاه می شود، تنها ۷۰ هزار ریال و از مسافران پروازهای خارجی ۳۵۰ هزار ریال است كه با خدمات ارائه شده تناسبی ندارد.
وی به كمیته های تشكیل شده در شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران هم اشاره نمود و اظهار داشت: این كمیته ها از پیش بر مبنای مقررات نظام اداری تشكیل شده اند و تنها امكان دارد تغییراتی در اعضای آنها بوجود آمده باشد واعضای كمیته ها مزایا و حقوق اضافی دریافت نمی كنند.
مدیرعامل شركت فرودگاه های كشور اضافه كرد: یكی از كمیته هایی كه به تازگی راه اندازی شده، كمیته هوانوردی عمومی است كه اعضای آنرا برخی از كارشناسان شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، سازمان هواپیمایی كشوری و متخصصان هوانوردی می سازند كه افراد خارج شركت عضو در كمیته مزایا و حقوق خاصی نداشته اند و تنها هدف تقویت هوانوردی عمومی را دنبا می كند.
امیرمكری همینطور با اشاره به اینكه در طول سال و زمان های عادی كمبود پاركینگ در فرودگاه مهرآباد نداریم، اظهار داشت: در مواقع خاصی كه با افزایش پرواز روبه رو هستیم با عنایت به اینكه بیشتر شركت های هواپیمایی به دنبال تقاصای شروع پرواز از مهرآباد هستند درخواست جای پارك بیشتری دارند.
وی عنوان كرد: در طرح هاب اند اسپك كه در جهت اصلاح شبكه فرودگاهی با همكاری شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، سازمان هواپیمایی كشوری و معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی دنبال می شود مقرر است چندین فرودگاه بزرگ هاب هوایی شوند كه این امر در كاهش مشكل كمبود پاركینگ موثر خواهد بود.
امیرمكری تصریح كرد: به صورت مشخص هاب ها تعیین نشده اند ولی تمام فرودگاه های بین المللی مراكز استان ها می توانند هاب شوند و در صورت تامین هواپیماهای متناسب و داشتن صرفه اقتصادی و شرایط لازم می توانند در این طرح فعالیت كنند.
مدیرعامل شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران درباره تعداد پروازهای عبوری از آسمان كشور هم اظهار داشت: سال قبل روزانه هزار پرواز عبوری داشتیم. امسال در مقطعی به علت ناامن اعلام شدن آسمان ایران، آمار پروازهای عبوری كاهش پیدا كرد ولی بعد از مدت كوتاهی با اطمینان یافتن شركت های هواپیمایی از امنیت آسمان ایران تعداد پروازهای عبوری باردیگر افزایش یافت و الان روزانه به ۹۰۰ پرواز رسیده است.
وی اضافه كرد: مبلغ درآمد حاصل از پروازهای عبوری سال قبل ۱۷۰۰ میلیارد تومان بود كه نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۴ درصد كاهش داشته است.
امیر مكری همینطور درباره پروژه ساخت فرودگاه چابهار عنوان كرد: فرودگاه فعلی چابهار مربوط به پروازهای نظامی است كه البته پروازهای غیرنظامی هم درآن انجام می شود. به تازگی مقرر شده فرودگاه جدید چابهار از محل منابع مالی سازمان منطقه آزاد چابهار ساخته شود و هفته گذشته هم كلنگ راه اندازی این فرودگاه توسط وزیر راه و شهرسازی به زمین زده شد.
امیرمكری همینطور با تاكید بر اینكه فرودگاه های كوچك كه به ظاهر صرفه اقتصادی ندارند، در توسعه پایدار موثرند و زیرساختی مهم در زمان وقوع بحران موثرند، اظهار داشت: توسعه هوانوردی عمومی در افزایش سوددهی فرودگاه های كوچك و به ظاهر بدون صرفه اقتصادی موثر است.
وی درباره سهم خواهی برخی نهادهای خارج از مجموعه فرودگاه از درآمدهای پروازهای عبوری هم توضیح داد: در این راستا مطالبه هایی از جانب نهادهای امنیتی انجام شده است. باید توجه داشت كه تجهیزات و زیرساخت های فراهم شده برای ارائه خدمات هوانوردی توسط شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران بسترهای پرواز ایمن را بوجود می آورد. پیشبینی های لازم برای پرداخت هزینه های مربوط به بخش های امنیتی بر مبنای وظایف آنها انجام شده است و دربخش های هوانوردی باید درآمدهای حاصل صرف تامین زیرساخت های موردنیاز همگام با فناوری های روز شود.1398/09/25
20:38:44
5.0 / 5
4317
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی