Niazgah نیازگاه
معاون وزیر جهاد كشاورزری:

فرسایش خاك در ایران همچنان از میانگین جهانی بالاتر است

فرسایش خاك در ایران همچنان از میانگین جهانی بالاتر است

به گزارش نیازگاه رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی اظهار داشت: میزان فرسایش خاك در ایران به سبب شرایط آب و هوایی خشك و نیمه خشك دو تن در هكتار است كه نشان میدهد این حجم از میانگین جهانی بالاتر است.


« كاظم خاوازی» روز سه شنبه در مراسم بزرگداشت "روز جهانی خاك" كه در محل این سازمان انجام شد اضافه كرد: قدرت تحمل و فرسایش پذیری خاك (تنظیم سرعت خاك ورزی با فرسایش) در جهان بین دو تن تا ۲.۲ تن در هكتار است.
وی با اشاره به اینكه طبق اعلام سازمان های جهانی، هزینه هر تن فرسایش خاك حدود ۲۸ دلار است اشاره كرد: با عنایت به دو میلیارد تن فرسایش خاك در ایران، سالانه ۵۶ میلیارد دلار برای این بخش هزینه می شود.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی به احتساب ۱۰.۶ میلیون تن واردات محصولات كشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: این میزان فرسایش خاك هزینه ای معادل پنج برابر ارزش این واردات به كشور تحمیل می كند.
وی با اشاره به اینكه ایران جزو كشورهای با فرسایش متوسط به بالا است اظهارداشت: برخی براین باورند كه فرسایش خاك در ایران بیشتر از ۱۰ تن در هكتار است.
خاوازی درباره حد تحمل فرسایش خاك (افت عملكرد محصول و پایداری آن) اضافه كرد: فرسایش شدید خاك از یك تن تا ۱۱ تن در كاهش عملكرد محصولات مؤثر است و بنا بر این امروزه نقش خاك در امنیت غذایی از آب نیز با اهمیت تر است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی با اشاره به اینكه برای كاهش فرسایش خاك روش های متنوعی وجود دارد اظهار داشت: در سال های اخیر رویكردهای خوبی دراین زمینه اتخاذ شده كه یكی از آنها تصویب قانون حفاظت از خاك و همین طور تأسیس دفتر خاك در معاونت آب و خاك وزارت جهاد كشاورزی است.
وی با اشاره به اینكه در برنامه ششم توسعه ردپای خاك در قانون مورد توجه قرار گرفته است اضافه كرد: هم اكنون كشاورزان با افزایش سطح آگاهی در حفاظت خاك برای انتقال به نسل های آینده تلاش می كنند.


1398/09/12
15:00:02
5.0 / 5
4535
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی