Niazgah نیازگاه
به بهانه اعلام اخیر رییس جمهور

نگاهی به وضعیت تورم در هفت ماهه امسال

نگاهی به وضعیت تورم در هفت ماهه امسال

به گزارش نیازگاه بررسی روند تورم در آمار مركز آمار و بانك مركزی نشان داده است تورم ماهانه از آغاز سال در یك نهاد همواره كاهشی و در نهاد دیگر نوسان تقریبی داشته است.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، تورم كه از سال قبل روند روبه رشد در پیش گرفته و از تك رقمی خارج شده بود، از ماه های ابتدایی سال جاری روند معكوس را در شاخص ها شروع كرد. این موضوعی است كه مورد توجه مسؤلان قرار داشته و در ایام گذشته از جانب رئیس جمهور هم روند كاهشی تورم از اردیبهشت ماه مورد تاكید قرار گرفته است.

بررسی آمار اعلامی نشان داده است كه در مركز آمار ایران تورم نقطه به نقطه(تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) از ۵۲.۱ به ۲۸.۳ درصد در مهرماه رسیده كه ۲۳.۸ درصد كاهش دارد.

همچنین تورم سالانه در مركز آمار تا شهریورماه افزایشی بوده و به ۴۲.۷ رسیده اما برای مهر كاهشی بوده و ۴۲ درصد گزارش شد.

در مورد تورم ماهانه شرایط متفاوت می باشد و نوسان در ماه های كاهشی دو شاخص دیگر هم بنا بر تغییر قیمت ها در ماه نوسان دارد. برای محاسبه تورم ماهانه، در هر ماه شاخص قیمت مصرف كننده و در نتیجه نرخ تورم سبد مصرفی خانوار محاسبه و با ماه قبل مقایسه می شود؛ بدین سان نرخ تورم ماهانه به دست آمده نشان دهنده متوسط افزایش نسبی هزینه خرید سبد مصرفی همه خانوارها طی یك ماه است.

آمار مركز آمار نشان داده است كه تورم ماهانه طی هفت ماه اول امسال، در فروردین با چهار درصد بالاترین و در شهریور پایین ترین سطح را داشته است. این نرخ از چهار درصد در فروردین به ۱.۵ درصد در اردیبهشت كاهش یافته است و ۰.۸ درصد در خردادماه كاهش دارد ولی در تیرماه با رشد ۱.۵ درصدی به ۲.۸ درصد رسیده است. در ادامه در مرداد و شهریور ۰.۶ و ۰.۵ درصد كاهش یافته است.

با اینكه مركز آمار تورم نقطه به نقطه و سالانه را در مهرماه كاهشی اعلام كرد، تورم ماهانه افزایشی بود و با رشد ۱.۲ درصدی از ۰.۵ درصد در شهریور به ۱.۷ درصد در مهر رسید.

از سوی دیگر آمار بانك مركزی در مورد تورم ماهانه قابل توجه است. آماری كه از اردیبهشت تا شهریور ماه را به تازگی رئیس جمهور در اظهاراتش به آن استناد و اعلام نموده كه در این فاصله كاهشی بوده است.

به طوریكه این نرخ سه درصد در اردیبهشت و تا ۰.۸ درصد در شهریور كاهش دارد و در مهرماه كه رئیس كل بانك مركزی تورم ماهانه را اعلام نمود به ۰.۶ درصد رسیده است.

تورم ماهانه در مهر ماه در مركز آمار ۱.۷ درصد و در بانك مركزی ۰.۶ درصد بوده كه نشان از اختلاف ۱.۱ درصدی دارد.

طبق مصوبه شورایعالی آمار، از سال قبل مركز آمار تنها مرجع محاسبه و اعلام آمار تورم است و بر این اساس از آذر ماه سال گذشته بانك مركزی نرخ تورم را به صورت رسمی منتشر نكرده است.
تغییرات تورم از آغاز سال تا كنون
ماهتورم ماهانه مركز آمارتورم ماهانه بانك مركزیتورم نقطه به نقطه (مركز آمار) تورم سالانه(مركز آمار) فروردین۴-۵۱.۴۳۰.۶اردیبهشت۱.۵۳۵۲.۱۳۴.۲خرداد۰.۸۲.۳۵۰.۴۳۷.۶تیر۲.۸۲.۲۴۸۴۰.۴مرداد۰.۶۰.۸۴۱.۶۴۲.۲شهریور۰.۵۰.۸۳۵۴۲.۷مهر۱.۷۰.۶۲۸.۳۴۲


1398/08/21
14:48:05
5.0 / 5
4233
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی