Niazgah نیازگاه
در نامه ای به رئیس سازمان امور مالیاتی

۱۱ تشكل دانشجویی خواستار برخورد بافرار مالیاتی پزشكان شدند

۱۱ تشكل دانشجویی خواستار برخورد بافرار مالیاتی پزشكان شدند

نیازگاه: 11 تشكل دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی كشور در نامه ای به رئیس سازمان امور مالیاتی، خواهان برخورد با پزشكان متخلف در پرداخت مالیات شدند.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، ۱۱ تشكل دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی كشور در نامه سرگشاده ای رئیس سازمان امور مالیاتی حمایت خودرا از مبارزه با فرار مالیاتی موجود در میان برخی پزشكان و برخورد با متخلفان و فراریان مالیاتی اعلام نموده اند.
متن نامه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای پارسا
ریاست محترم سازمان امور مالیاتی
سلام علیكم؛
با توجه به شرایط بودجه سال ۹۸ و تحریم های یكجانبه رژیم تروریستی آمریكا مقابل ملت ایران و كاهش درآمدهای نفتی كشور، اخباری به گوش می رسد كه احتمال وجود كسری بودجه و برداشت از صندوق ذخیره ی ارزی برای جبران آنرا مطرح می كند در صورتیكه بررسی های كارشناسان نشان داده است كه راه های فراوانی برای تأمین بودجه و هزینه های اداره ی كشور وجود دارند كه در دیگر كشورهای جهان نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
اگر بخواهیم قسمتی از مشكل اقتصاد كشور رفع گردد، نیازمند قطع وابستگی بودجه به فروش نفت هستیم و یكی از مهم ترین راه های آن، برقراری عدالت مالیاتی و ایجاد توازن میان میزان درآمدها و مالیاتی است كه یكایك شهروندان باید بپردازند اما متأسفانه اقشار ثروتمند و متومل بیش ترین فرار مالیاتی را نسبت به عموم مردم دارند.
طبق گزارش های مربوط به سال ۹۷، كارمندان در مجموع ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات می دهند در صورتیكه مالیات مشاغل در همین سال مجموعاً حدود ۶۱۰۰ میلیارد تومان است كه با واقعیت بازار كار و گردش مالی ده ها هزار میلیاردی برخی مشاغل پر درآمد در طول سال همخوانی ندارد و نشان دهنده آن است كه فرار مالیاتی بزرگی در این بخش از اقتصاد كشور در حال وقوع است.
در نتیجه برای جلوگیری از این تبعیض مالیاتی پیشنهاد می شود تمركز بیش تری بر محاسبه دقیق و ستاندن مالیات از اصناف پردرآمدی همچون پزشكان متخصص و فوق تخصص، دندان پزشكان، وكلا، صرافان، طلافروشان و... صورت بگیرد.
به اذعان رئیس سابق سازمان امور مالیاتی، پزشكان تنها ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات می دهند و این عدد باید به ۷۰۰ میلیارد تومان در سال برسد كه در صورت پذیرفتن همین عدد ۷۰۰ میلیارد، با محاسبات سرانگشتی درآمد ماهیانه ی هر پزشك از حقوق، كارانه و مطب چیزی حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می شود كه از دریافتی یك كارگر روزمزد هم كم تر است!
بر اساس محاسبات كارشناسی كه مبتنی بر تخمین حداقلی درآمد ماهیانه پزشكان عمومی، متخصص و دندان پزشك است، مالیات سالیانه پزشكان حداقل ۶۷۰۰ میلیارد تومان است (بنا به گزارش مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی). همین طور بخش عمده فرار مالیاتی پزشكان در بخش «كارانه بیمارستانی» اتفاق می افتد كه تابحال كمتر مورد توجه قرار گرفته است و در صورت الكترونیك شدن و بستن تمام راه های فرار مالیاتی، بطور قطع رقم بیش تری از این طریق به بیت المال باز می گردد.
در این راستا، راهكارهای زیر جهت جلوگیری از فرار مالیاتی پزشكان و استقرار عدالت مالیاتی در نظام سلامت كشور پیشنهاد می گردد كه در سال ۱۳۹۸ به صورت جد از شما و سازمان امور مالیاتی خواهیم خواست:
۱- تجمیع و استفاده از اطلاعات بیمه های درمانی برای محاسبه مالیات تجمیعی پزشكان (بند ل تبصره ۶ قانون برنامه بودجه سال ۱۳۹۸)
۲- ستاندن اطلاعات سیستم قاصدك بیمارستانها برای صحت سنجی مالیات پرداختی پزشكان (پرداخت مبتنی بر عملكرد)
۳- استقرار صندوق مكانیزه فروش كالا و خدمات در مطب ها و كلیه مراكز درمانی به نام صاحب مركز (مطابق بند ی تبصره ۶ قانون برنامه بودجه سال ۱۳۹۸)
لذا با پشتیبانی از استقرار قانونی كارتخوان در مطب پزشكان، این اقدام را صحیح ولی ناكافی دانسته و خواستار آن هستیم كه بی توجه به غوغاسالاری منتفعان از تبعیض مالیاتی در بخش هایی از سازمان نظام پزشكی، هرچه سریع تر با متخلفان از این قانون برخورد قانونی صورت بگیرد. ما بعنوان قسمتی از جامعه ی پزشكی و سربازان نظام سلامت كشور اعلام می داریم راهمان از كسانی كه با تعدی به حقوق عامه و تبعیض مالیاتی، چهره ی اكثریت خدوم جامعه ی پزشكی را نزد مردم تخریب نموده اند، جداست و با تمكین به قانون، در كنار مردم برای استقرار عدالت خواهیم ایستاد و در این راستا معتقدیم با عنایت به گذشت حدود ۶ ماه از تصویب این قانون، هیچ گونه تعلل در نصب كارتخوان ها قابل پذیرش نمی باشد و لازم است مطابق قانون، هر چه سریع تر مطب پزشكان فراری از عدالت مالیاتی پلمپ شده و از فعالیت آنها جلوگیری شود.
والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته
امضاء:
۱- انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشكی همدان (عضو دفتر تحكیم وحدت)
۲- انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشكی اصفهان (عضو ذفتر تحكیم وحدت)
۳- انجمن اسلامی دانشجویان (۱۳۴۸) دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تهران
۴- انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشكی یاسوج
۵- انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشكی فسا
۶- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشكی رفسنجان
۷- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشكی اهواز
۸- انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد كرج
۹- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشكی بابل
۱۰- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد
۱۱- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشكی زاهدان


منبع:

1398/07/14
23:23:49
5.0 / 5
4128
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی