Niazgah نیازگاه

عملیات بازار باز بانكی چیست؟

عملیات بازار باز بانكی چیست؟

به گزارش نیازگاه عملیات بازار باز بانكی از آغاز مهرماه سال جاری كلید خورد تا در صورت اجرای دقیق، نرخ تورم، نرخ سود، اضافه برداشت های بانك ها و... را كنترل كند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، حدود یك ماه پیش، عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی از اجرایی شدن عملیات بازار باز بانكی از آخر شهریور ماه سال جاری اطلاع داد و در همین راستا، اعضای كمیته اجرایی این عملیات در اولین روز از آغاز مهرماه عرضه شدند و عملا عملیات بازار باز بانكی كار خویش را شروع كرد.
بر طبق این حكمی كه رئیس كل بانك مركزی برای اعضای كمیته اجرایی عملیات بازار باز بانكی صادر كرده است، تدوین و پیگیری سیاست پولی، رصد و پایش انتقال پولی، تدوین و پیگیری برنامه های اعلام موضع، برنامه ریزی و نظارت بر بازار بین بانكی، برنامه ریزی، نظارت و اجرای عملیات بازار باز و پیشنهاد مقررات سیاست پولی و الگوی نظارت آن همچون مهم ترین وظایف این كمیته به حساب می آید.
به قول رئیس كل بانك مركزی سیاست های پولی چیزی جز اجرای عملیات بازار باز بانكی نیست، در گذشته برای بانك مركزی كل های پولی مهم بود كه البته الان هم این مسئله مهم می باشد، اما بانك مركزی به دنبال آن است كه كل های پولی را از راه عمیات بازار باز كنترل كند.
بانك مركزی قبل از این گفته بود كه اجرای این طرح باعث كنترل نرخ تورم، ساماندهی اضافه برداشت بانك ها، تنظیم چارچوب مشخص برای اعطای اعتبار به بانك ها و موسسات اعتباری، اجرای سیاست پولی و مدیریت نرخ های سود می شود.
اما عملیات بازار باز بانكی در واقع به بانك مركزی كشورها این اجازه را می دهد تا با خرید و فروش اوراق قرضه دولتی در بازار آزاد، برای توسعه یا انقباض میزان پول در سیستم بانكی اقدام نمایند، به طوریكه خرید اوراق به سیستم بانكی پول تزریق می كند و رشد اقتصادی را زیاد می كند، در حالیكه فروش آن عكس این كار را انجام می دهد و در واقع با كاهش تزریق پول سبب كنترل نرخ تورم می شود.
عملیات بازار باز می تواند اهداف متفاوتی را دنبال كند. در بسیاری كشورها مهم ترین وظیفه بانك مركزی كنترل نرخ تورم است كه این كنترل از راه عملیات بازار باز صورت می گیرد و در كشورهایی كه نرخ برابری ارز را كنترل می كنند، عملیات بازار باز با هدف كنترل نرخ ارز صورت می گیرد.
با عنایت به تاثیرات مثبت عملیات بازار باز بانكی بر اقتصاد كشورها و در شرایطی كه اقتصاد ایران تحت تاثیر تحریم های آمریكا زیر فشار زیادی قرار دارد، اجرای این عملیات می تواند تا حدود وضعیت اقتصادی كشور را بهبود بخشد و این امر باید مورد توجه قرار گیرد كه در صورتی این طرح جواب می دهد كه با حساسیت و دقت فراوان صورت گیرد.
هرچند كه این عملیات زمان بر است و در بلند مدت پایه های اقتصاد ایران را تقویت می كند و نمی توان انتظار تحولات ناگهانی و كوتاه مدت از آن داشت، با این وجود این مسیری است كه دیر یا زود اقتصاد ایران باید آنرا می پیمود.1398/07/03
20:44:13
5.0 / 5
4272
تگهای خبر: اقتصاد , اوراق , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی