Niazgah نیازگاه

نقدینگی باید به سمت تولید و رونق تولید سوق پیدا كند

نقدینگی باید به سمت تولید و رونق تولید سوق پیدا كند

به گزارش نیازگاه رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: نقدینگی باید به سمت تولید و رونق تولید سوق پیدا كند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی ظهر امروز در حاشیه سفر به استان كرمان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینكه هدف اصلی بانك مركزی ثبات قیمت هاست اظهار نمود: رشد نقدینگی سبب ثبات قیمت ها در جامعه خواهد شد و در این راستا وظیفه اصلی و مهم بانك مركزی بحث ثبات قیمت است.
وی با تاكید بر اینكه نقدینگی باید به سمت تولید و رونق تولید سوق پیدا كند اظهار نمود: لازمه این كار این است كه باید ببینیم چه تولیداتی هستند كه با تزریق نقدینگی منجر به تولید شده و بعنوان مولدی در كشور عمل خواهدنمود كه در این راستا شناسایی این واحدها بسیار مهم بوده كه هدف از سفرهای استانی آشنایی با بخش های مختلف استان هاست تا در صورت امكان كمك نماییم تا مشكلات نقدینگی این واحدها را حل كرده تا به رونق تولید در كشور كمك نماییم.
همتی با اشاره به اهمیت رونق تولید، صادرات و برگشت ارز صادرات به كشور نیز اظهار داشت: با عنایت به پیشتاز بودن كرمان در صادرات مهم خشكبار خصوصاً پسته و خرما و همین طور فرش و دیگر محصولات تولیدی در استان كرمان و آغاز برداشت حجم عظیمی از پسته در این استان در آینده نزدیك، می تواند ارز آوری خوبی برای كشور داشته باشد و پیش بینی شده همین نقدینگی مورد نیاز پسته كاران برای برداشت تامین گردد و با ارزی كه از این طریق وارد چرخه اقتصاد كشور خواهد شد، مشكلات برخی واحدهای صنعتی مانند خودروسازی در استان حل شود.
رئیس كل بانك مركزی درباره ادامه روند كاهش بدهی های خارجی نیز اظهار داشت: خوشبختانه با وجود محدودیتهای ارزی ما، در یكسال و نیم گذشته، بیشتر از ۳ میلیارد دلار از بدهی ارزی را كاهش دادیم و الان بدهی ارزی بانك مركزی نزدیك به ۹ میلیارد دلارست كه نسبت به بسیاری از كشورها قابل قیاس نیست.
لزوم اصلاح ساختار تسهیلاتی بانك ها
رئیس كل بانك مركزی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان كرمان هم با بیان این مطلب كه متاسفانه بانك ها به بخش خدمات بیشتر تسهیلات می دهند كه حوزه خدمات نیز عموما در شهر تهران است، اشاره كرد: باید ساختار تسهیلاتی بانك ها را اصلاح نماییم و اگر این مهم صورت گیرد، سهم استان كرمان به واسطه وجود ظرفیت های بالای اقتصادی، افزایش می یابد.
او با اشاره به اینكه باید تلاش نماییم كه سپرده های موجود بانك ها برای خود استان ها هزینه شود اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی یعنی حركت كشور به سمت كاهش وابستگی ها؛ تحریم های ظالمانه دشمن به شكلی بود كه همه منافذ اقتصادی بیرونی ما را بسته و ما در شرایط غیرعادی قرار دادند. همه فشارهای بین المللی روی بانك مركزی بوده و از طرف دیگر همه انتظارات در داخل كشور نیز از بانك مركزی است اما خوشبختانه با تدابیر صورت گرفته از طرف دولت و رهنمودهای مقام معظم رهبری این فشار تحریم ها در حال شكسته شدن است.

همتی بیان كرد: مشكل كنونی كشور مباحث تامین منابع ریالی و ارزی است و از طرف دیگر نیز بانك مركزی در این خصوص با محدودیت هایی روبرو است.

رئیس كل بانك مركزی درباب اظهارات خودروسازان استان كرمان در خصوص ضرورت حمایت جدی از خودروسازان از طرف بانك مركزی عنوان كرد: اشتغال مناطق برای ما مهم می باشد و در امتداد رفع مشكل آنها تلاش می نماییم و جای نگرانی نیست و در این راستا بار دیگر تاكید داریم كه به منظور حل مشكلات اقتصادی بنگاه ها و فعالان اقتصادی استان ها، باید منابع هر استان در خود آن استان هزینه شود.

وی درباب حوزه انرژی بیان كرد: حوزه انرژی یك بحث مهمی است برای اینكه ابعاد تاثیر آن روی همه جامعه است و نمی توان سریع روی آن تصمیم گیری كرد و در حال بررسی كارشناسی دقیق روی این مساله هستیم.
رئیس كل بانك مركزی در شورای گفت وگوی بخش دولتی و خصوصی استان كرمان، هم با تاكید بر اینكه من به صادر كنندگان این اطمینان را می دهم كه تا زمانی كه من در بانك مركزی هستم همراه صادركنندگان خواهم بود اظهار داشت: شما صادركنندگان نیز می توانید با بازگرداندن ارز به كشور كمك شایان توجهی به اقتصاد كشور كنید.
او با تشریح وضعیت اقتصادی كشور هم اشاره كرد: ما معتقدیم كه فعالان بخش خصوصی در این دوره تعیین كننده بوده و می توانند نقش بسیار مهمی را داشته باشند.
وی با اشاره به اینكه بطور قاطع می توان اظهار داشت كه فشار تحریم را با تلاش و كوشش همه شكسته ایم و الان در شرایط به نسبت با ثباتی هستیم و لازم است این ثبات ادامه پیدا كند و با تاكید بر اینكه بانك مركزی از فعالان اقتصادی حمایت لازم را خواهدنمود اظهار داشت: با تلاش بانك مركزی و تولید كنندگان و فعالان اقتصادی كه در واقع رزمندگان جنگ اقتصادی هستند، خوشبختانه فشارهای چندین ماهه طراحان تحریم شكسته شده و فضای نسبتاً با ثباتی در اقتصاد حاكم گردیده است.

همتی اضافه كرد: در صورت حل نشدن مشكلات فعالان اقتصادی نمی توان با تحریم ها مبارزه كرد چونكه رزمنده اصلی در این شرایط فعالان اقتصادی هستند، بر این اساس حل مشكلات حوزه فعالیت بازرگانان و تولیدكنندگان از اولویت های بانك مركزی است.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینكه هدف اصلی این است كه از صادركنندگانی كه مقید به بازگشت ارز حاصل از صادرات است باید حمایت شود اظهار داشت: اگر برخی محدودیت هایی اعمال می شود، صرفاً برای افرادی است كه از امكانات كشور بهره برده اند اما در مقابل از بازگشت ارز خودداری می كنند در همین راستا برای برخورد قانونی، اسامی آنها به قوه قضاییه ارسال شده است.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود سیاست بانك مركزی درباب نرخ ارز را از میان بردن اختلاف نرخ اعلام نمود و اظهار داشت: خوشبختانه در این راه نیز به موفقیت هایی دست یافته ایم ضمن آنكه بانك مركزی با تمام توان در امتداد تامین ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی گام بر می دارد.

رئیس كل بانك مركزی با تاكید بر این كه من به صادر كنندگان این اطمینان را می دهم تا زمانی كه من در بانك مركزی هستم، همراه صادركنندگان خواهم بود اظهار داشت: شما صادركنندگان نیز می توانید با بازگرداندن ارز به كشور كمك شایان توجهی به اقتصاد كشور كنید. میزان ارزی كه به كشور بر می گردد و میزان تقاضایی كه از واردات تامین می شود، برای من مهم می باشد و الان بانك مركزی با تمام توان در راه تامین نیازهای واقعی ارزی كشور گام بر می دارد.

رئیس شورای پول و اعتبار اشاره كرد: هدف، آمدن ارز به سامانه نیما نیست بلكه آمدن ارز به كشور هدف است؛ سامانه نیما فقط مظهر دخل و خرج ارزی كشور است.
منبع:

1398/06/15
12:11:49
5.0 / 5
4641
تگهای خبر: اشتغال , افزایش , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی