Niazgah نیازگاه
اسلامی بیدگلی با اشاره به قوانین جدید بازار پایه

نوسانات امروز بازار سهام به علت جو روانی است

نوسانات امروز بازار سهام به علت جو روانی است

به گزارش نیازگاه عضو شورایعالی بورس درباره تغییراتی كه مقرر است در دستورالعمل های بازار پایه رخ دهد و بعضی از واكنش های كاربران مجازی به این دستورالعمل، اظهار داشت: به نظرم نوساناتی كه از اتفاق های بنیادی در اقتصاد و صنایع كشور ناشی نباشد، كاملا مربوط به جو روانی بازار بوده و بهتر است كه سرمایه گذاران حرفه ای كمتر به این مورد توجه نمایند چونكه در صنایع و اقتصاد كشور در ایام اخیر اتفاق بنیادی رخ نداده است.


سعید اسلامی بیدگلی در گفتگو با ایسنا درباره نوسانات امروز شاخصهای بازار سرمایه به خصوص نوسانات امروز قیمت ها در بازار پایه فرابورس و واكنش بعضی از افراد به این نوسانات، اظهار نمود: نوسان در ذات بازار سرمایه است، ازاین رو سرمایه گذاران حرفه ای با هر نوسان مثبت یا منفی شدید نباید به تكاپو بیفتند. متاسفانه سرمایه گذاران آماتور در چنین فضایی سریع به خرید یا فروش اقدام می كنند، در صورتیكه اگر مطالعه ای كه روی اوراق خود كرده اند، درست باشد، كمتر تحت تاثیر جوهای روانی قرار می گیرند.
وی تصریح كرد: در مرحله اول باید سرمایه گذاران درك كنند نوسان در ذات بازار است و البته یكی از علل نوسانات می تواند تغییر قوانین و مقررات زیرساختی بازار باشد. مبحث دوم اینكه حدودا تمام كارشناسان و مدیران بازار معتقدند كه دستورالعمل معاملاتی بازار پایه دارای ایراداتی بود و در ماه های اخیر سعی شده كه این ایرادها برطرف شود.

برای عدم صدمه سرمایه گذاران اصلاحات تدریجی اعمال می شود
این عضو شورایعالی بورس با بیان این كه برای رفع دغدغه ها برای سرمایه گذاران بازار پایه جلسات گوناگونی برگزار شد، اضافه كرد: در این جلساتی تلاش شد كه این ایرادها برطرف شود، ولی چون به سرمایه گذارانی كه بر مبنای قوانین قبل در این بازار وارد شدند، صدمه ای نرسد، قرار شد كه این تصمیمات تدریجی و با اطلاع رسانی درست باشد و همزمان هم تغییراتی در سایر زیر ساختارهای بازار همچون مسایل فنی و نظارتی، شیوه های معاملاتی و طراحی قوانین معاملاتی صورت گیرد.
اسلامی بیدگلی افزود: طبیعی است كه بازار احتیاج به تغییرات جدی دارد و همه ما به این مورد آگاهی داریم ولی قرار شد كه این اصلاحات جدا از تدریجی اعمال شدن، همراه با تغییرات دیگری كه در سایر قسمت های بازار لازم است باشد.

اتفاق بنیادی رخ نداده و تحولات به دلیل جو روانی است
وی كه دبیر كل كانون نهادهای سرمایه گذاری هم هست، اظهار داشت: ما بعنوان كانون نهادهای سرمایه گذاری پیشنهادهایی برای اصلاح دادیم. بعضی از پیشنهادها مورد قبول واقع شده و برخی خیر. جلسات گوناگونی هم در كانون نهادهای سرمایه گذاری، كانون كارگزاران و فرابورس با فعالان حقیقی و حقوقی بازار برگزار گردید كه این تغییرات به بهترین شكل صورت گیرد. به نظرم نوساناتی كه ناشی از اتفاق های بنیادی در اقتصاد و صنایع كشور نباشد كاملا مربوط به جو روانی بازار بوده و بهتر است كه سرمایه گذاران حرفه ای كمتر به این مورد توجه نمایند.
وی تصریح كرد: البته نمی گویم سرمایه گذاران حرفه ای به این قبیل موضوعات توجه نكنند بلكه می گویم «كمتر» توجه نمایند چون كه نوسان گیری در ذات بازار وجود دارد و برای بازار لازم است چون كه به ایجاد عمق بازار سرمایه كمك می كنند ولی در هر حال سرمایه گذاران حرفه ای نباید نگران باشند.
این عضو شورای عال بورس درباره روز 25 شهریور كه مقرر است دستورالعمل جدید بازار پایه رسما عملیاتی شود، بیان كرد: اتفاقا بنابراین تصمیمات خوبی گرفته شد تا اطلاع رسانی به نحو مناسب انجام شود؛ فكر می كنم كه بخشی از این نوساناتی كه در ایام قبل از 25 شهریور دیده می شود، به این علت است كه این مورد در بازار حل شود؛ در نتیجه برای آن روز نگرانی كمتری وجود دارد. اگر یك دفعه 24 شهریور اعلام می شد كه 25 شهریور مقرر است این تغییرات لحاظ شود حتما تاثیرات نوسانی بیشتری را در آن زمان شاهد بودیم.

تا روز اجرای دستورالعمل جدید بازار پایه جو روانی حل می شود
وی افزود: تا روز اجرای دستور العمل جدید بازار پایه فرابورس بخشی از این مورد پیش خور می شود و بخشی هم كه به دلیل جو روانی است در بازار حل می شود. البته می دانیم كه این یك دستورالعمل است و یك "اثر بنیادی" روی خود شركتها ندارد ولی حتی اگر مقرر است بعنوان مثال 10 درصد قیمت سهامی با یك تصمیم جا به جا شود، امكان دارد كه اثرات روانی این نوسان را به 15 در صد برساند. اما با اطلاع رسانی به موقعی كه انجام شد، می توان اظهار داشت كه نوسانات بزرگ به تعداد زیادی نوسانات كوچك تبدیل و نگرانی سهامداران كمتر شود.

نیاز جدی به طراحی متفاوت بازارها با درجه ریسك متفاوت حس می شود
اسلامی بیدگلی با اشاره به این كه عده ای انتقاد می كردند "اگر فلان قوانین خوب است، چرا در بازارهای اصلی اجرا نمی شود"، تصریح كرد: من فكر می كنم كه ما نیاز جدی به طراحی متفاوت بازارها داریم. دوستان زیادی به ما این ایراد را می گرفتند كه به این دوستان تاكید دارم باید توجه گردد كه بازارها متفاوت هستند؛ به این مفهوم كه سهام قابل معامله در بازارها، قواعد آنها و ذائقه سرمایه گذارن حاضر در آن بازارها متفاوت می باشد، ازاین رو ما به انواع مختلف بازارها برای سرمایه گذاران با درجه ریسك گریزی متفاوت نیاز داریم، باید در این بازارها ابزارهای مختلف با قواعد معاملاتی مختلف مورد معامله قرار گیرد.

بازار پایه می تواند بازاری برای بهبود شفافیت باشد
این عضو شورایعالی بورس افزود: به نظر من بازار پایه كشور می تواند یك ظرفیت برای بهبود شفافیت و عملكرد شركت هایی باشد كه استانداردهای خیلی بالایی ندارند و می توانند در بازار سرمایه مورد معامله شوند. بازار پایه می تواند جایی باشد برای سرمایه گذاران حرفه ای، نهادهای حقوقی و سرمایه گذاران ریسك پذیر تا نیاز این دسته خاص از سرمایه گذاران در این بازار برطرف شود. ما امكان دارد بعضی از ابزارها را پیش از این كه در بازارهای اصلی به كار بریم، در بازار پایه به كار ببریم و بعضی از قواعد و دستور العمل ها می تواند در بازار پایه باشد و در بازار اصلی نباشد.
وی افزود: متاسفانه امروز جو شبكه های اجتماعی مقدار مسموم شده است و امیدوارم با اطلاعات شفافی كه داده شد، جو آرام و نگرانیها حل شود.
1398/06/06
14:08:38
5.0 / 5
4647
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی