Niazgah نیازگاه
معاون سازمان برنامه و بودجه:

برنامه توقف بهره برداری از جنگل ها جراحی اقتصادی شمال كشور است

برنامه توقف بهره برداری از جنگل ها جراحی اقتصادی شمال كشور است

به گزارش نیازگاه معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: اجرای برنامه توقف بهره برداری چوبی از جنگل های شمال نوعی جراحی اقتصادی می باشدبه گزارش نیازگاه به نقل از سازمان برنامه و بودجه كشور، حمیدرضا عدل با اشاره به اینكه اجرای برنامه توقف بهره برداری چوبی از جنگل های شمال نوعی جراحی اقتصادی می باشد، تصریح كرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران از همان برنامه اول كه در سال ۱۳۶۷ تدوین شده و در سال ۱۳۶۸ به اجرا در آمد، برنامه ریزی شده بود كه سالی دو میلیون و ۵ هزار متر مكعب از جنگل های شمال برداشت شود، در صورتیكه مساحت كل جنگل های تحت پوشش اجرای طرح های جنگل داری كمتر از ۵۰۰ هزار هكتار بود، اما در عمل این میزان اهداف محقق نشد.
معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه كشور اظهار داشت: در جهت اجرایی سازی ایده توقف بهره برداری، در سال ۱۳۹۲ مصوبه دولت تحت عنوان «برنامه بهینه سازی، پایش و حفظ جنگل های كشور» در ۱۰ ماده عنوان شد. در این برنامه قید شد كه بهره برداری از جنگل ها باید ب راساس ظرفیت های قابل تحمل اكولوژیكی و اقتصادی در قالب مدیریت پایدار جنگل ها صورت گیرد.
به گفته عدل، بر طبق این مصوبه بهره برداری از جنگل ها مجاز بود و وزارت جهاد كشاورزی باید جنگل ها را پایش می كرد و دستگاه های دیگر همچون وزارت نفت را هم مكلف كرد تا برای كاهش فشار روستانشینان حاشیه جنگل، سوخت جایگزین فسیلی (گاز و نفت) را فراهم آورد.
وی همینطور خاطرنشان كرد: این مصوبه، بهره برداری را تا حدودی محدود كرد و تنها چوب های خشكیده، آفت زده، شكسته افتاده و در عملیات پرورشی باید جمع آوری و برداشت می ‎شد و نباید از درختان سالم بهره برداری صورت می گرفت، بر همین مبنا ایرادات زیادی از جانب مجامع علمی و اجرایی عنوان شد.
عدل با اشاره به اینكه اجرای طرح تنفس جنگل مجدد از دو سال پیش در دستور كار قرار گرفته است، اظهار داشت: برخی واحدها الان برای تأمین مواد اولیه دارای مشكل هستند كه باید در یك برنامه كوتاه و همینطور دراز مدت حل شود. پیش تر هم مقرر شد كه برخی مذاكرات در سطح ملی با وزارتخانه های وزارت جهاد كشاورزی و صنعت، معدن و تجارت هم برای رفع موانع واردات مواد اولیه و هم گسترش و افزایش سطوح تحت پوشش زراعت چوب با تسهیلات و واگذاری اراضی مستعد برای این طرح بخصوص برای صاحبان صنایعی كه متضرر شده اند، صورت گیرد تا گام های موثرتری برای اجرای طرح توقف بهره برداری چوبی جنگل برداشته شود.
وی با اشاره به اینكه در قانون برنامه ششم، طرح جایگزین هم برای این مورد پیشبینی شده است، خاطرنشان كرد: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور پیش نویس این طرح را در دست تهیه دارد كه نیازمند بررسی همه جانبه است و بنابراین سازمان برنامه و بودجه كشور هم آماده است این طرح را برای در بین گذاشتن با استان ها و متخصصان برای تخصیص امكانات بیشتر در طرح جایگزین از سازمان مذكور خواهان شده است.

1398/04/21
16:05:54
5.0 / 5
4154
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی