Niazgah نیازگاه

درخواست بانك ها برای نشست با رئیس جمهور

درخواست بانك ها برای نشست با رئیس جمهور

به گزارش نیازگاه انتقادات پی در پی از نظام بانكی و گله مندی از آن در شرایطی كه گفته می شود ۹۰ درصد بار مالی اقتصاد را به دوش می كشند و نادیده گرفته شدن نقش آنها، بهانه ای بود تا در نشستی بانكی - بودجه ای درخواست نظام بانكی برای نشستی با رئیس جمهور به منظور طرح پاره ای از مسائل مطرح شود.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، امروز (دوشنبه) سازمان برنامه و بودجه میزبان نظام بانكی در جهت انعقاد تفاهم نامه برای تأمین خسارت مناطق سیل زده بود. در این جلسه كه با حضور نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و برخی معاونان و مدیران وی و همینطور مدیران عامل بانك ها برگزار شد، در كنار مسائل مربوط به مناطق سیل زده، برخی مدیران عامل بانك ها در ارتباط با نادیده گرفته شدن نقش آنها در اقتصاد و هجمه هایی كه به سمت آنها از جانب مسئولان و مردم وجود دارد گله كردند.

این در حالی است كه طی سال های اخیر همواره نظام بانكی به علل مختلف از جانب مدیران ارشد حتی شخص رئیس جمهور یا سایر مدیران و نمایندگان مجلس و قضائی مورد نقد بود و گرچه تا اندازه ای بخشی از انتقادات قابل انكار نیست اما به هر صورت برخی كارشناسان و مدیران بانكی معتقدند كه در مواردی مسائل مطرح شده غیرمنصفانه و دور از واقعیت است.

به هر صورت با عنایت به اینكه بخش عمده تأمین مالی اقتصاد ایران بر عهده بانك هاست و در موارد مختلف نخستین محل تأمین مالی به حساب می آید و سایر بخش ها همچون بازار سرمایه و بیمه ها نقشی ناچیز بر عهده دارند، این سبب شده كه مسئولان بانكی نسبت به قضاوت هایی كه در مورد آنها وجود دارد گله مند باشند.

اظهارات مدیران عامل بانك ها در نشست بودجه و بانك

امروز در نشستی كه مدیران عامل بانك ها در سازمان برنامه و بودجه حضور داشتند، مبحث نادیده گرفته شدن نقش بانك ها مطرح شد؛ به صورتی كه قاسمی - مدیرعامل بانك پاسارگاد - ترجیح داد جدای از مسائل مربوط به سیل صحبت كند.

وی اظهار داشت كه تفاهم نامه ای كه برای مناطق سیل زده امضا شده جزو یكی از كارهایی است كه بانك ها معمولاً انجام می دهند و در مقابل خدماتی كه نظام بانكی در اقتصاد عرضه می كند چندان قابل توجه نیست.

قاسمی افزود: آنچه بانك ها انجام می دهند بسیار بزرگ است؛ به صورتی كه ۹۰ درصد تأمین مالی اقتصاد برعهده آنهاست و ۱۰ درصد دیگر را كه بازار سرمایه برعهده دارد از كانال بانك ها انجام می شود. پس در چنین فضایی چرا باید تا این حد درگیر فشار و انتقاد و بدگویی باشد و كسی از مزایا و نقاط مثبت آنها سخن نمی گوید.

مدیر عامل بانك پاسارگاد با اشاره به اینكه بانك ها توقع دارند تعهدات آنها مورد توجه قرار بگیرد اظهار داشت: با عنایت به موج تبلیغات غیر منصفانه ضد نظام بانكی، از آقای نوبخت درخواست داریم كه امكان نشست با شخص رئیس جمهور را برای بانك ها فراهم آورد و مسائل بانكی بررسی شود.

در ادامه، مدیر عامل بانك صادرات هم مسائلی بیان كرد.

سیدی با اشاره به این كه بانك ها همواره محل گلایه هستند، اظهار داشت: باید خاطرنشان كرد كه بانك ها غیر از تفاهم نامه ای كه حالا به امضا می رسد وظایف دیگری همچون كمك های بلاعوض و همینطور استمهال تسهیلات در مناطق سیل زده را هم برعهده داشتند كه خود رقم بالایی به حساب می آید.

به گفته وی، بانك ها در بخش دیگری از كمك های خود پرداخت وام های ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومانی را در دستور كار قرار داده كه ضامن نداشته و از سود پایینی برخوردار می باشد و این خود می تواند آنها را با مشكلاتی در وصول مواجه كند.

حسین زاده - مدیرعامل بانك ملی و رئیس شورای هماهنگی بانكهای دولتی - هم اظهار نمود: نظام بانكی باوجود اینكه همواره به صورت غیرمنصفانه در آماج حملات قرار می گیرد، در بزنگاهی همچون سیل اخیر، به مسئولیت خود عمل كرده است.

پرویزیان - مدیر عامل بانك پارسیان و رئیس كانون بانكهای خصوصی - هم با اشاره به این كه بانك ها همپای سایر نهادهای كشور در جریان سیل به كمك مردم آمدند، اظهار داشت: از همان زمان شروع حادثه بانك ها در مناطق سیل زده حاضر شدند و خدمات شبكه بانكی برقرار شد و سرویس های مورد نیاز در اختیار مردم قرار گرفت. این در شرایطی است كه در حوزه اشتغال بانك ها حدود ۵۰۰۰ میلیارد و در مورد زیربنایی ۱، ۲۰۰ میلیارد تومان تأمین منابع كرده اند.

در ادامه چغازردی - مدیرعامل بانك سپه - با اشاره به اهمیت تحقق شعار سال در ارتباط با رونق تولید اظهار داشت: با اقدام بانك ها به صورت حتم تحقق در مناطق سیل زده و در جهت تولید افزایش پیدا خواهد كرد، این در شرایطی است كه بانك ها در مورد خرید تضمینی گندم و سایر بخش ها در مورد سرمایه در گردش عملكرد مناسبی داشتند.

از بانك ها قرض نكردیم

اما پور محمدی - معاون بودجه سازمان برنامه و بودجه - با اشاره به اهمیت نقش بانك ها در توسعه كشور اظهار داشت: در سال های اخیر فضایی در بودجه بوجود آمد تا بتوانیم برای برخی بانك ها افزایش سرمایه دهیم و همینطور در راه تسویه برخی بدهی دولت به نظام بانكی حركت نماییم تا از آنها حمایت شود. این در شرایطی است كه پارسال با وجود تمام مشكلاتی كه وجود داشت، بر انضباط مالی پایبند بودیم و از آنها استقراضی نداشتیم.

وی با اشاره به تفاهم نامه ای كه با بانك ها برای بازسازی مناطق سیل زده منعقد شد، اظهار نمود: منابع دولتی برای بازسازی سیل محدود است؛ ازاین رو از بانك ها كمك گرفته و قرار شد اصل و سود این وام ها برای بازسازی مناطق سیل زده در چارچوب بودجه سنواتی بازپرداخت شود.

طبق توضیح پورمحمدی، ۱۷ بانك در این عرصه فعال شده اند و سهم هر بانك مشخص است، بر این اساس بانك ملی۳۰۰ میلیارد تومان، بانك كشاورزی ۲۰۰ میلیارد تومان، هر یك از بانكهای سپه، تجارت، ملت و صادرات ۲۲۵ میلیارد تومان، هر یك از بانكهای رفاه، صنعت و معدن، توسعه صادرات، توسعه تعاون، سینا، اقتصاد نوین، كارآفرین و سامان ۱۰۰ میلیارد تومان، هر یك از بانكهای پارسیان و پاسارگاد ۳۰۰ میلیارد تومان و بانك آینده ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی مناطق سیل زده پرداخت می كنند.
1398/04/03
14:29:58
5.0 / 5
4437
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی