Niazgah نیازگاه
بانك ها امسال اموال مازاد خود را بفروشند

تكلیف 100 هزار میلیاردی!

تكلیف 100 هزار میلیاردی!

به گزارش نیازگاه به قول وزیر اقتصاد، بانك ها باید اموال مازاد خویش را تا آخر سال جاری بفروشند؛ اموالی كه رقم آنها از جانب معاون وزیر حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است و این در شرایطی است كه بانك ها پارسال تنها ۱۲ هزار میلیارد تومان از اموال مازادشان را فروخته اند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، واگذاری اموال مازاد بانك ها و خروج بانكهای دولتی از بنگاه داری موضوعی است كه طی سال های اخیر بانك مركزی بر آن تاكید كرده، اما در هیچ دوره ای این واگذاری به نقطه موردنظر نرسیده است.
دی ماه سال ۱۳۹۳ نمایندگان مجلس شورای اسلامی همه بانك ها و مؤسسات اعتباری را موظف كرد كه در مدت سه سال، اموال منقول و غیرمنقول مازاد و سهام تحت تملك خویش را در بنگاه هایی كه فعالیت غیربانكی دارند، واگذار كنند.
بخشی از قانون رفع موانع تولید هم كه در خرداد سال پس از آن به تصویب رسید، به مبحث فروش اموال مازاد بانك ها اختصاص داشت و بسترهای قانونی این طرح را آماده و ضمانت اجرایی قانونی برای انجام این مهم را برای بانك ها فراهم نمود.
بر طبق این مصوبه، همه بانك ها و مؤسسات اعتباری ملزم شدند سالانه حداقل ۳۳ درصد از اموال خود شامل منقول، غیرمنقول و سرقفلی را كه به تملك آنها و شركت های تابعه آنها درآمده و به تشخیص شورای پول و اعتبار و بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران مازاد به حساب می آید، واگذار كنند.
فرهاد دژپسند - وزیر امور اقتصادی و دارایی – هم در ابتدای خرداد ماه سال جاری طی جلسه ای با مدیران عامل بانكهای دولتی، تصریح كرد كه برنامه واگذاری اموال و دارایی های مازاد بانك ها باید تا انتهای سال جاری به سرانجام برسد.
وی از مدیران عامل بانكهای دولتی خواست تا برنامه مدون واگذاری ها شامل زمان بندی و شیوه های واگذاری اموال و دارایی های مازاد خویش را به معاونت امور بانكی، بیمه و شركت های دولتی این وزارت خانه عرضه كنند.
بدین سان بنابر تكلیف وزارت اقتصاد برای بانكهای دولتی، این بانك ها باید تا آخر سال جاری اموال مازاد خویش را به فروش برسانند.

بانك ها سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان فروختند
عباس معمارنژاد، معاون امور بانك، بیمه و شركت های دولتی وزیر اقتصاد هم گفته است كه طی یك سال قبل ۱۲ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانك ها با برنامه ای كه وزارت اقتصاد از بانك ها گرفته، فروخته شده است.
وی این را هم گفته است كه بانكهای دولتی و خصوصی شده ای كه هنوز تحت نظارت وزارت اقتصاد هستند، بر مبنای برآوردهای صورت گرفته بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اموال مازاد در اختیار دارند.
معمارنژاد در پاسخ به این پرسش كه چرا رقم اموال مازاد بانك ها به صورت دقیق اعلام نمی گردد، اظهار داشت: بالاخره برخی بانك ها ارزیابی های جدیدی از اموال خود ندارند یا قیمت سهام شركت ها روز به روز در حال تغییر است، ازاین رو به علت وجود نوسان در ارزش و قیمت دارایی ها نمی توان ارقام دقیقی را بیان كرد.
به این ترتیب، بر مبنای برنامه وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانك ها باید تا آخر سال جاری اموال مازاد خویش را كه بنا بر گفته معاون بانكی وزیر اقتصاد، ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است را به فروش برسانند.
با عنایت به اینكه در طول یك سال قبل تنها ۱۲ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانك ها به فروش رسیده است، اینكه امكان فروش ۷۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اموال مازاد، وجود دارد یا خیر، موضوعی است كه باید بررسی شود.
بانك ها بر مبنای قانون موظف می باشند كه اموال مازاد خویش را به فروش برسانند و بر این اساس در ابتدای هر سال، برنامه های را به وزارت اقتصاد برای فروش اموال شان عرضه می كنند.
فروش حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اموال بانك ها در حالی مورد تاكید قرار گرفته كه به قول بعضی از مدیران عامل بانك ها، امكان فروش بعضی از اموال به دلایلی مشخص یا وجود ندارد یا با سختی خاصی همراه می باشد.
محمدرضا حسین زاده، مدیرعامل بانك ملی به ایسنا گفته بود كه شركت های این بانك به صورت تحمیلی به آنها داده شده و بخشی از آنها گرفتار مشكلاتی هستند كه خریداری برای آنها وجود ندارد.
از جانب دیگر ملك های در اختیار بانك ها بعضاً اموالی است كه قیمت آنها بسیار بالاست و خریدار چندانی برای آنها وجود ندارد.
با این وجود باید دید كه بانك ها چطور مقرر است امسال تمامی اموال مازاد خویش را كه رقمی در حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دارد را بفروشند؟1398/03/25
17:32:37
5.0 / 5
4257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی