Niazgah نیازگاه

آنچه باید درباره رمزهای یكبار مصرف بانكی بدانید

آنچه باید درباره رمزهای یكبار مصرف بانكی بدانید

نیازگاه: باتوجه به اینكه از شروع خرداد ماه رمزهای یكبار مصرف بانكی بعنوان رمز دوم كارت ها مورد استفاده قرار می گیرد، بانك مركزی درباره جایگزینی رمزهای پویا بجای رمزهای ایستا در پرداخت های بدون حضور كارت، نكاتی را تاكید و اعلام نمود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بانك مركزی پیرو بخشنامه ای درباب جایگزینی رمزهای پویا بجای رمزهای ایستا در پرداخت های بدون حضور كارت و با عنایت به ضرورت ارتقای سطح امنیت پرداخت های مردم و پیشگیری از تضییع حقوق سپرده گذاران و با عنایت به نظرات دریافتی از كاربران و بانك ها درباب نحوه انجام كار، نكاتی را برای توجه دقیق و اجرای مفاد آن به شبكه بانكی ابلاغ نمود.
در این بخشنامه آمده است " به منظور پشتیبانی از كسب و كارهای نوپا و باز تسهیل پروسه پرداخت غیر حضوری قبوض، بانك ها می توانند با قبول مسئولیت هرگونه سوءاستفاده از مسائل امنیتی و جبران خسارات احتمالی وارد شده به مشتریان، برای تراكنش های كمتر از پنج میلیون ریال در روز و همین طور تراكنش هایی كه ذینفع آن دستگاه های عمومی - نظیر صادركنندگان قبض - باشند، استفاده از رمزهای ایستا را مجاز تلقی كنند.

از شروع خرداد ماه تأمین امنیت مشتریان نظام بانكی در تراكنش های بدون حضور كارت بر عهده بانك ها بوده و هرگونه مسئولیت سوءاستفاده از حساب های مشتریان به سبب لطمه پذیری های امنیتی در سرویس های بانكی مستقیماً به عهده بانك است و در این موارد تأیید مرجع قضائی برای جبران خسارت مشتریان كفایت می كند.

جایگزینی رمزهای دوم پویا بجای رمزهای دوم ایستا بعنوان یكی از برنامه های ارتقای سطح امنیتی نظام بانكی مطرح بوده و با عنایت به این كه «امنیت»، بخش لاینفك هر خدمتی است، نباید هیچ هزینه ای از دارندگان كارت و مشتریان بانكی ستاندن شود.

در صورتیكه بانك بتواند چاره مطمئن دیگری را، كه با تأیید بانك مركزی متضمن تأیید هویت قوی مشتری قبل از برداشت از حساب مشتری باشد را اجرایی كند، می تواند از این راهكار بعنوان جایگزین رمز پویا استفاده نماید.

هرگونه پروسه تأمین امنیت پرداخت های بدون حضور كارت باید با انجام هزینه های منطقی و معقول و مطابقِ قیمت تمام شده فنی در آن بانك به صورت یك زیرساخت دائمی صورت گرفته و صرفه و صلاح بانك بطور كامل در آن مد نظر قرار گیرد.

به منظور پشتیبانی حداكثری از مشتریان لزوم دارد امكانات نمایش رمز محدود به استفاده از برنامه های كاربردی گوشیهای هوشمند نشده و نمایش آن بوسیله سایر ابزارها نظیر پیامك، پیام رسان های داخلی مجاز و نظایر آن برای مشتریان بانك ها باز حسب تشخیص بانك فعال شود".
منبع:

1398/02/22
14:12:57
5.0 / 5
4820
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی