Niazgah نیازگاه

پیش بینی بورس امسال

پیش بینی بورس امسال

به گزارش نیازگاه یك كارشناس بازار سرمایه با اشاره به رشد قیمت ها و نماگر اصلی بورس در هفته های اخیر، اظهار داشت: احتمال ادامه رشدِ پر شتاب بازار در طول سال جاری كم است. البته اگر متغیرهای كلان اقتصادی تغییر اساسی داشته باشند كه بعید به نظر می آید، شرایط متفاوت خواهدشد.


شهاب موسوی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به اینكه وضعیت قیمت ها در بورس را در سال ۱۳۹۸ چطور پیش بینی می كنید؟ اظهار نمود: بازار سرمایه امسال با افزایش قیمت هایی كه از سال قبل تابحال در آن اتفاق افتاده، به تدریج به سمت شرایط ثبات و آرامش میل كند و رفته رفته در صنایع مختلف قیمت سهام شركت ها به ارزش واقعی آنها نزدیك و تثبیت شوند، در واقع باید اظهار داشت كه رشد شاخص كل در فصل بهار یا نهایتاً اواسط تابستان امسال به سمت آرامش و اصلاح نسبی میل كند.
وی درباره سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت، اظهار داشت: در این شرایط اوراق درآمد ثابت و همچنین اوراق خزانه نقش استراتژیكی برای سهامداران در جهت كاهش ریسك سبد دارایی ایفا می كنند و می توان گفت سرمایه گذاران برای حفظ توازن در سبد سرمایه ای خود می توانند به تدریج سهم ۱۵-۲۰٪ برای این اوراق در نظر بگیرند.
این كارشناس بازار سرمایه صنایع پیشرو در بورس ۱۳۹۸ را بیشتر گروه های IT، غذایی، دارویی، سیمانی و برخی پتروشیمی ها عنوان نمود و اظهار داشت: این صنایع هنوز با عنایت به پتانسیل سودسازی كه دارند، جای رشد خیلی از نظر قیمتی دارند. به صورت كلی سهام داران بهتر است در گروه هایی كه اشاره شد شركت های صادرات محور و همینطور هایتك را نسبت به شركت های هم گروه در اولویت قرار دهند.
شهاب موسوی در پاسخ به اینكه نماگر اصلی بازار تا چه سطحی می تواند رشد و كانال شكنی كند؟ اظهار داشت: بازارهای مالی رشد را تا سطحی ادامه می دهند كه پتانسیل در دسترس و فعال سودسازی در شركت ها بیشتر از ارزش قیمتی آنها باشد، با عنایت به رشد بیشتر از ۱۰ برابری در قیمت بسیاری شركت ها طی یكی - دو سال گذشته، احتمال ادامه رشد پر شتاب بازار در طول سال كم است. البته اگر متغیرهای كلان اقتصادی تغییر اساسی داشته باشند - كه بعید به نظر می آید - شرایط متفاوت خواهد بود.
وی درباره ثبات یا عدم ثبات قیمت ها در بازار ارز هم اظهار نمود: متأسفانه باید گفت جامعه به تحلیل های سطحی و چند خطی در مورد پیش بینی نرخ ارز بسنده می كند كه با عنایت به پیچیدگی های این حوزه، تحلیل ها بیشتر بر مبنای شرایط فعلی و متأثر از جو رسانه ها نگارش می شود. در این میان احتمال ایجاد ثبات و آرامش در بازار ارز را بسیار بیشتر از ادامه نوسانات ارزیابی می كنم.
موسوی در پاسخ به اینكه افزایش نرخ ارز پارسال در سود خالص شركت ها مخصوصاً صادرات محورها تأثیر افزاینده داشت، به نظر می رسد این مورد امسال در هزینه شركت ها تأثیر می گذارد و هزینه شركت ها را با افزایش مواجه می كند. در نتیجه در صورت ثبات در بازار ارز احتمال دارد سود شركت ها در صورت های مالی سه ماهه و شش ماهه كاهش پیدا كند، نظر شما چیست؟ اظهار داشت: تا حدود زیادی با این مورد موافقم. خیلی از شركت های بورسی پارسال با افزایش تصاعدی درآمدهای ارزی مواجه گشتند كه صورت های مالی آنها به صورت فوق العاده ای شركت را سودآور نشان داد، با فرض ثبات نرخ ارز در ۱۳۹۸، از این پس اعداد ستون هزینه ها در صورت های مالی شركت ها رشد نسبی خواهند داشت و در صورت عدم افزایش جدی در درآمد یا تغییر قیمت های جهانی، صورت های مالی این شركت ها به آرامش میل خواهد نمود.
وی اضافه كرد: در این مورد دو استثنای بسیار مهم و بزرگ وجود دارد؛ اول شركت های پیشرو در صنعت IT كه من همچنان مسیر رشد را در آنها روشن می بینم و دوم شركت هایی كه در فرآیند تولید بیشترین استفاده را از یارانه انرژی می برند، چراكه منابع انرژی امروز و با نرخ ارز جدید، جزو ارزان ترین اقلام تولیدی محسوب می شوند.1398/01/24
15:43:32
5.0 / 5
4984
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی