Niazgah نیازگاه

چه زمانی بانك مركزی در سیاست های ارزی موفق است؟

چه زمانی بانك مركزی در سیاست های ارزی موفق است؟

به گزارش نیازگاه یك عضو جامعه حسابداران رسمی ایران اعتقاد دارد كه بانك مركزی در ماه های اخیر توانسته بازار ارز را به خوبی كنترل كند ولی زمانی این بانك در سیاست های ارزی خود به موفقیت می رسد كه نرخ ارز در بازار آزاد به نرخ نیمایی نزدیك شود.


غلامرضا سلامی در گفت وگو با ایسنا، درباره بازار متشكل ارزی كه مدتی است مبحث راه اندازی اش مطرح گردیده است، اظهار داشت: در خیلی از كشورها بازار ارز وجود دارد ولی نه برای معاملات فوری بلكه برای معاملات آتی.
وی با تاكید بر اینكه در دنیا برای برای پوشش ریسك های موجود بازار متشكل ارز وجود دارد، اظهار نمود: در این بازارها صادركنندگان و واردكنندگان ارز خویش را خرید و فروش می كنند و این خرید و فروش به بازار قیمت می دهد و نوعی سازو كار مفید می باشد.
این عضو جامعه حسابداران رسمی افزود: ولی اینكه جایی در بورس باشد كه مردم هر لحظه خواستند ارز را خرید و فروش كنند درست نیست، بلكه این، كارِ صرافی ها و بانك هاست و نیازی به بازار جدید ندارد.
سلامی درباره عملكرد بانك مركزی طی چند ماه گذشته هم اظهار داشت: نتیجه عملكرد بانك مركزی در مورد كنترل ارز بد نبوده و در این چند وقت با عنایت به اختیاراتی كه به بانك مركزی دادند نتیجه مثبت است. در این مدت تب شدید بازار ارز فروكش كرد و الان روی این ارقام ساكن شده است ولی وقتی این قیمت به ارز نیمایی نزدیك شود آن موقع می توان اظهار داشت كه سیاست های بانك مركزی موفق بوده است.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون فاصله قیمتی بین بازار آزاد و ارز نیمایی زیاد است. این اتفاق مستلزم این است كه مردم در راه سرمایه گذاری های مولد پیش رود. از دید من در آینده میان مدت قیمت ارز گرفتار نوسان شدیدی نخواهد شد ولی سیاست های بانك مركزی نقش مهمی در این بین ایفا می كند.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، چندی قبل عبدالناصر همتی، رئیس بانك مركزی از طریق اندازی بازار متشكل ارز برای معامله آزاد شامل نقد و حواله اطلاع داده و گفته بود كه یكی از دغدغه های بانك مركزی در ماه های اخیر برای ساماندهی بازار ارز و پاسخگویی به نیازهای طبیعی مردم، راه اندازی یك بازار متشكل ارزی برای معامله آزاد، شامل نقد و حواله اسعار بین المللی توسط كارگزاران (بانك ها و صرافی های مجاز) بوده است.
در ایام گذشته هم در جلسه ای با حضور رئیس كل بانك مركزی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار صحبت هایی درباره چگونگی شكل گیری این بازار انجام شده است.1397/10/25
18:40:31
5.0 / 5
4569
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی