Niazgah نیازگاه

نهادهای متولی تولید و انتشار تورم در دنیا كدامند؟

نهادهای متولی تولید و انتشار تورم در دنیا كدامند؟

به گزارش نیازگاه در حالی سال هاست بانك مركزی و مركز آمار همزمان نسبت به انتشار آمار تورم و رشد اقتصادی اقدام نموده و بارها در این باره میان آنها اختلاف نظر وجود داشته است كه بررسی وضعیت نهادهای متولی انتشار آمار در دنیا نشان داده است هم اكنون فقط در پنج كشور است كه بانك مركزی آمار تورم را منتشر می كند.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، موازی كاری آماری دو مركز آمار و بانك مركزی و تبعات آن همچون انتشار آمار متفاوت در سال های اخیر همواره با حواشی همراه بوده است و با وجود اینكه چند باری پیش آمد كه مبحث رسما مطرح و اعلام گردید كه طبق قانون، مركز آمار مرجع رسمی تولید و انتشار آمار است ولی در نهایت این مورد حل نشد، تا اینكه در هفته گذشته شورای عالی آمار طی جلسه ای آخر موازی كاری آماری را مورد تاكید قرار داده و اعلام گردید كه آمار تورم و رشد اقتصادی آمارهای تخصصی بانك مركزی نیست و از این رو مركز آمار است كه باید نسبت به انتشار آن اقدام نماید.

در این بین مسئولان مركز آمار براین تاكید دارند كه انشار آمار تخصصی مانند تورم و رشد اقتصادی در حیطه وظایف بانك مركزی نیست در عین حال كه در دنیا سال هاست بانك های مركزی از انتشار آماری همچون تورم و رشد اقتصادی كنار رفته و جای خویش را به نهادهای مسئول داده اند.

این در حالی است كه بررسی آخرین وضعیت نهادهای متولی تولید و انتشار آمار در دنیا از این حكات دارد كه در بیشتر از ۷۴ درصد آنها این مركز آمار است كه مسئولیت انتشار آمار تورم را بر عهده دارد و تنها در ۰.۳ دیگر بانك مركزی دراین باره اقدام می كند.

هندوراس، پاراگوئه، مونامكو، اریتره و لیبی، پنج كشوری هستند كه هنوز در آنها بانك مركزی همچنان متولی تولید و انتشار آمار تورم است.

به استناد آمار مركز آمار در حدود ۲۳ درصد كشورهای دیگر هم سایر دستگاه ها مسئولیت تولید و انتشار آمار تورم را بر عهده دارند.

كاهش اعتماد عمومی، بالا رفتن خطر سرمایه گذاری، سرگردانی برنامه ریزان، سیاست گذاران و فعالان اقتصادی، و هزینه های مالی از جمله تبعات و هزینه هایی است كه برای انتشار آمارهای متفاوت و موازی كاری آماری یاد شده مسئولان قرار دارد.
1397/10/22
16:01:25
5.0 / 5
4942
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی