Niazgah نیازگاه
موانع استفاده از رمزارزها در مبادلات تجاری ایران

بلاك چین تحریم را دور می زند؟

بلاك چین تحریم را دور می زند؟

نیازگاه: مدیرعامل شركت خدمات انفورماتیك با اشاره به موانع سر راه استفاده از رمز ارزها در مبادلات تجاری منطقه ای و بین المللی، از سر راه برداشتن این موانع را لازمه استفاده از این ابزار مالی نوین دانست.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، سید ابوطالب نجفی درباب امكان احداث محدودیت در بستر بلاك چین در سطح بین الملل، اظهار نمود: با عنایت به اینكه بلاك چین یك فناوری بوده و محدویت پذیر نیست، بدین سبب خیلی از شركت ها الان در ایران در حال استفاده از آن هستند.
وی ادامه داد: هیچ كشوری نمی تواند مانع بهره گیری از این فناوری در سایر كشورها شود، اما در صورت توافق برای پرداخت های منطقه ای از بستر بلاك چین، می توان بانك عاملی را كه پشتوانه رمز ارز مورد تبادل به منظور تسویه مبادلات در آن ذخیره می شود، را تحریم كرد.
نجفی درباب روش های نوین تسویه و پرداخت های تجاری در تبادلات مالی بین الملل، اظهار داشت: خیلی از كارشناسان اظهار می كنند "با رمزارزها میگردد تحریم ها را دور زد"، درحالی كه مبنای رمزارزها استفاده از فناوری بلاك چین است و این بستر در مدیریت تحریم برای انجام مبادلات منطقه ای و بین المللی نمی تواند بعنوان ابزار مورد استفاده قرار گیرد.
طبق اعلام بانك مركزی، وی توافقات سیاسی و اقتصادی بین دولت ها را مهم ترین مسئله در تبادلات بین المللی در بستر بلاك چین و با رمزارزها دانست و اظهار نمود: این امر با پیچیدگی های متعددی مواجه بوده كه به نحوه تسویه بازمی گردد، البته نحوه تسویه در تبادلات مالی بین المللی و این كه چه شخص یا نهادی در كدام كشور عامل تسویه باشد، دارای اهمیت است، ولی مهم ترین مسئله در این بین، پشتوانه رمزارز مورداستفاده در تبادلات مالی منطقه ای و بین المللی است.
مدیرعامل شركت خدمات انفورماتیك با اشاره به اینكه دارایی كه مورد توافق تمام كشورهاست، باید بعنوان پشتوانه رمزارزها در تبادلات منطقه ای در نظر گرفته شود كه می تواند طلا، دلار و یورو باشد، اضافه كرد: در صورت شكل گیری چنین توافق هایی در مراحل بعد، ذخیره سازی پشتوانه در بانك عامل بعنوان نهادی برای تسویه، باید صورت گیرد.
نجفی تصریح كرد: موارد فوق، چالش های اصلی در انجام تبادلات مالی با رمزارزها هستند و تا زمانی كه این موانع حل نشود، نمی توان از این ابزار مالی نوین در منطقه به منظور تبادلات تجاری بهره برد.
وی با بیان این كه عمده تبادلات تجاری از طرف فعالان اقتصادی صورت می گیرد، اشاره كرد: احداث انگیزه و مشوق برای فعالان اقتصادی در بهره گیری از بستر بلاك چین از دیگر موارد مورد توجه است، البته اطمینان تجار از وجود یك چارچوب حقوقی محكم در تبادلات مالی در بستر بلاك چین، امنیت اطلاعات و آگاهی از نهادی كه ریسك معاملات را تضمین می نماید، در زمان اجرا اهمیت ویژه ای در بهره گیری از رمز ارزها برای مدیریت مبادلات مالی و تجاری منطقه ای دارد.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، استفاده از رمز ارزها در مبادلات تجاری منطقه ای و بین المللی همچون مواردی است كه این روزها توجه ویژه ای به آن میگردد و اهمیت این مساله با ادامه تحریم های بانكی آمریكا مقابل ایران بیشتر از پیش نمایان می شود، در همین راستا بانك مركزی امسال هشتمین همایش سالانه بانك داری الكترونیك و نظام های پرداخت را با سوژه انقلاب بلاك چین در ایام ۹ و ۱۰ بهمن ماه در تهران برگزار می نماید.1397/10/11
23:21:51
5.0 / 5
4845
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی