Niazgah نیازگاه
نگاهی به عملكرد صندوق توسعه ملی تا شهریور ۹۷

۴۰هزار میلیارد تومان وام آماده شد

۴۰هزار میلیارد تومان وام آماده شد

نیازگاه: از ابتدای تاسیس صندوق توسعه ملی تا اختتام نیمه اول امسال حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع ارزی آن به ریال تبدیل گشته و در مرحله پرداخت به طرح های مختلف قرار گرفته است.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، از ابتدای تاسیس صندوق توسعه ملی در كنار تسهیلات ارزی، بخشی از منابع صندوق بر طبق تكلیف قانونی به تسیهلات ریالی اختصاص یافته است. این تسیهلات طبق قوانین بودجه سنواتی تا انتهای سال ۱۳۹۳ از راه انعقاد قرارداد عاملیت ریالی با بانك های عامل پرداخته شده و از ابتدای سال ۱۳۹۴ صندوق نسبت به سپرده گذاری ریالی در بانك های دولتی وخصوصی جهت اعطای تسیهلات ریالی به طرح های تعیین شده، اقدام نموده است، در این حالت صندوق تنها عامل توزیع سپرده های ریالی بوده و نقشی در تخصیص موردی این تسهیلات به طرح ها و فعالیت ها ندارد و مسئولیت آن برای برعهده بانك های سپرده پذیر است.

بررسی گزارش عملكرد صندوق توسعه ملی در جریان پرداخت تسهیلات ریالی نشان از آن دارد كه در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳، از محل قراردادهای عاملیت ریالی كه برمبنای نظامنامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ریالی به متقاضیان از محل منابع صندوق توسعه ملی پرداخت شده است، حدود ۱۱ هزار و ۸۸۳ میلیارد تومان به طرح ها و پروژه های معرفی شده از جانب بانك های عامل، اختصاص و به حساب آنها واریز شده است این در شرایطی است كه تا اختتام شهریور ماه ۱۳۹۷ باز حدود ۸۵۷۴ میلیارد تومان بابت اصل تسهیلات دریافتی به صندوق بازپرداخت شده و ۳۳۰۹ میلیارد تومان نزد بانك ها بعنوان اصل تسهیلات جاری باقیمانده است كه با سود در سال های آتی دریافت خواهد شد.

اما از ابتدای سال ۱۳۹۷، در اجرای حكم ماده (۵۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، صندوق نسبت به سپرده گذاری در بانك های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح های اقتصادی، اقدام نمود. در نیمه اول امسال میزان سپرده گذاری های انجام شده توسط صندوق در این رابطه در بانك های دولتی و خصوصی، در مجموع برابر ۳۰۰۰ میلیارد تومان بوده است، بدین سبب جمع سپرده گذاری های انجام شده از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا اختتام شهریور ماه امسال حدود ۲۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می رسد كه از این رقم ۱۸۴ فقره قرارداد با مبلغی حدود ۱۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان جهت تخصیص تسهیلات به متقاضیان دارای اعتبار (فعال) اختصاص دارد.

همچنین از مجموع ۲۵ هزار و ۲۰۰میلیارد تومان سپرده گذاری شده نزد بانك ها، ۱۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از اصل منابع نزد بانك ها بوده كه در قالب تسهیلات اختصاص یافته به متقاضیان به مرحله بازپرداخت نرسیده و مانده قابل تخصیص از محل قراردادهای جاری است. باقی منابع باز در قالب بازپرداخت اصل سپرده ها و مانده مصرف نشده قراردادهایی كه اختتام یافته، به صندوق بازگردانده شده است. تمام این منابع بازگشتی و سودهای مربوطه، باردیگر طی قراردادهای سپرده گذاری جدید جهت اختصاص به متقاضیان واجد شرایط، در اختیار بانك ها قرار گرفته است.

از سوی دیگر، آمار سامانه مدیریت فرآیند تسهیلات صندوق توسط بانك ها نشان داده است كه در نیمه اول امسال از محل قراردادهای فعال، مبلغی بالغ بر ۳۶۰۰ میلیارد تومان به متقاضیان اختصاص یافته است كه با احتساب مبالغ اختصاصی قبلی در مجموع منابع تخصیص یافته به متقاضیان از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا اختتام شهریور ماه سال ۱۳۹۷ به ۱۴ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان می رسد كه قسمتی از اصل این تسهیلات به صورت كامل به صندوق بازپرداخت شده و بخشی دیگر بعنوان تسهیلات جاری در اختیار متقاضیان قرار دارد.

اما با تصویب «قانون پشتیبانی از توسعه و احداث اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی» در سال ۱۳۹۶، به صندوق توسعه ملی اجازه داده شده تا با هدف ارتقای تولید و احداث اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یك میلیارد و پانصد میلیون دلار را به صورت قرض الحسنه نزد بانك های كشاورزی، پست بانك و توسعه تعاون و صندوق كارآفرینی امید و صندوق پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری در بخش كشاورزی سپرده گذاری كند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای احداث اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت واقع در مناطق مرزی و عشایری شود.

این در حالی است كه آمار نشان داده است كه صندوق توسعه ملی در شش ماهە اول سال ۱۳۹۷ و در مرحله دوم با بیان سازمان برنامه و بودجه، حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان در بانك ها یا صندوق های منتخب در قانون سپرده گذاری كرده كه با مجموع مبالغ قبلی به ۳۰۰۰ میلیارد تومان می رسد.

بر این اساس میزان كل سپرده گذاری های ریالی انجام شده توسط صندوق توسعه ملی در بانك های دولتی و خصوصی از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا انتهای شهریور ماه ۱۳۹۷، حدود ۲۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است و درانتها شهریورماه مانده اصل این سپرده ها نزد بانك ها مبلغی حدود ۱۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است. بر این اساس با احتساب حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی كه پیش از سال ۱۳۹۴ در قالب تسهیلات ارزی پرداخت شده بود رقمی بیشتر از ۴۰ هزار میلیارد تومان در این بخش اختصاص یافته است.

گفتنی است كه در از ابتدای تاسیس صندوق توسعه ملی تا اختتام نیمه اول امسال در بخش تسهیلات ارزی نیز، از حدود ۴۰ میلیارد دلار درخواست پذیرفته شده از طرف صندوق حدود ۱۶ میلیارد دلار به بخش های مختلف پرداخت شده است.
1397/09/17
15:51:07
5.0 / 5
4830
تگهای خبر: احداث , اشتغال , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی