Niazgah نیازگاه

واكنش بورس تهران به سیاست های پولی و ارزی

واكنش بورس تهران به سیاست های پولی و ارزی

نیازگاه: در چهار روز كاری بورس تهران طی هفته اخیر، قیمت خیلی از سهام بخصوص سهم های شاخص ساز با كاهش مواجه گردید كه كارشناسان، تغییرات در سیاست های پولی در كنار كاهش قیمت ارز را از عوامل این كاهش قیمت می دانند.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، قیمت سهم ها طی چهار روز كاری بورس تهران در این هفته با افت مواجه گردید. خیلی از سهم ها در گروه پتروشیمی و پالایشی در ایام اخیر به كاهش شاخص های بازار سرمایه دامن زدند.

همچنین بانكی ها و خودرویی ها كه در روزهایی از هفته های گذشته شاهد صف های خرید بودند، طی هفته جاری با كاهش قیمت مواجه گشتند و گه گاه تعدادی از سهامدران برای فروش سهم هایشان در این گروه ها به صف ایستادند.

در ۳۰ آبان امسال، شاخص كل بازده نقدی و قیمتی در تراز ۱۷۵ هزار و ۷۱۳ واحدی قرار داشت، اما با گذشت چهار روز كاری، این شاخص ۱۱ هزار و ۹۴۱ واحد افت كرد و تا عدد ۱۶۳ هزار و ۷۷۲ كم شد.

شاخص آزاد شناور باز كه در تاریخ مذكور در تراز ۱۸۷ هزار و ۴۸۴ واحدی بود با افت ۱۲ هزار و ۵۲۲ واحد در كانال ۱۷۴ هزار و ۹۶۲ واحدی قرار گرفت.

علاوه بر این ها شاخص بازار اول با ۹۵۶۸ واحد كاهش تراز ۱۲۰ هزار و ۳۹۲ واحدی را دید و شاخص بازار دوم با ۲۰ هزار و ۵۳ واحد كاهش تا رقم ۳۲۷ هزار و ۵۰۳ افت كرد. همین طور شاخص صنعت باز ۱۱ هزار و ۱۱۱ واحد كم شد و به رقم ۱۴۸ هزار و ۶۹۱ واحدی رسید.

تعدادی از كارشناسان معتقدند كه وضعیت اقتصادی حال حاضر سبب شده سرعت گردش پول به سبب سیاست های جدید پولی عامل موثری در منفی شدن قیمت سهم ها باشد. چندی قبل بانك مركزی برای نقل و انتقال پول از راه كارت های بانكی سقف ۵۰ میلیون تومان را در نظر گرفته این سوژه به یكی از عوامل كاهش سرعت گردش پول بدل شده است.

در نیمه اول سال ۱۳۹۷ قیمت ارز با شتاب فزاینده ای با رشد همراه بود این سوژه سبب شد شركت های صادرات محور بورسی كه طبیعتا ارزآور هستند از محل فروش محصولاتشان سود بیشتری را شناسایی كنند و افزایش سودآوری آنها سبب شد قیمت سهام شان رشد داشته باشد. اما حالا شرایط در بازار كمی متفاوت شده است.

از طرفی كاهش قیمت جهانی نفت سبب شده سهام نفتی ها به این افت قیمت ها واكنش نشان دهد. اما در این روزها با انتشار گزارش های ۹ ماهه شركت های بورسی معامله گران بازار سرمایه می توانند با در دست داشتن اطلاعات دقیق تری به صورت بنیادی مبادرت به خرید و فروش كنند.
1397/09/09
01:30:19
5.0 / 5
4267
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی