Niazgah نیازگاه
وزیر اقتصاد در اجلاس بین المللی تعاون اعلام كرد؛

نمی خواهیم دور اقتصاد حصار بكشیم، هر روز یك شركت واگذار می نماییم

نمی خواهیم دور اقتصاد حصار بكشیم، هر روز یك شركت واگذار می نماییم

به گزارش نیازگاه وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه باید زمینه تاسیس شركت های سهامی عام برای ورود به خرید شركت های در حال واگذاری فراهم گردد، اظهار داشت: نمی خواهیم دور اقتصاد را حصار بكشیم بلكه می خواهیم با دنیا تعامل نماییم.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، فرهاد دژپسند در سیزدهمین اجلاس بین المللی تعاون در منطقه آسیا و اقیانوسیه كه از بامداد امروز در محل مركز همایش های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: امیدوارم همه فعالان بخش تعاونی ما این فرصت را در معرفی داشته ها و ظرفیت های ایران مغتنم بشمارند.
وی اظهار داشت: كشورهایی مثل ایران كه دارای یك نظام و ساختار خاصی هستند و استقلال سیاسی و اقتصادی برای آنها دارای جایگاه و ارزش ویژه ای است، باید صدمه پذیری اقتصاد را به حداقل برسانند. وقتی به سیاست های اقتصاد مقاومتی رجوع نماییم آنچه كه از اقتصاد مقاوم مطرح می گردد ناشی از فرمامین مهمی مانند دانش بنیان كردن و بومی كردن اقتصاد است.
دژپسند اضافه كرد: شاید اگر مراتب را بخواهیم بیان نماییم ما باید از مسیر شكل دهی اقتصاد مقاوم به یك اقتصاد دیجیتالی و هوشمند برسیم. چه بسا بنابراین است كه در طراحی اقتصاد مقاوم در سیات های كلی رویكردهای مطروحه از یك سو توسعه درونزا و از جانب دیگر توسعه برون نگر را مورد توجه قرار می دهد. به عبارتی در عین حال كه می خواهیم اقتصاد مقاوم داشته باشیم نمی خواهیم حصار دور خود بكشیم و هر گز نمی خواهیم ارتباط خویش را با دنیا قطع نماییم. رویكر دیگر هم دانش بنیانی اقتصاد است كه قرار نیست از دانش پایه بودن اقتصاد غافل شویم. یعنی یكی از رویكردهای جدی كاملا نگاه به جلو است و به تدریج در جهت اقتصاد دیجیتالی و هوشمند گام بر می داریم.
این عضو كابینه دولت دوازدهم رویكرد عدالت بنیان و مردمی كردن را دو رویكرد دیگر اقتصاد مقاومتی عنوان نمود و افزود: ما رشد، سرعت رشد پایداری رشد اقتصادی را می خواهیم اما نه به قیمت شكاف عدالت اقتصادی.
عضو كابینه دولت دوازدهم با اشاره به مردمی كردن اقتصاد اظهار داشت: در این مسیر سهم و نقش دولت باید به گونه ای تنظیم شود كه مانع از فعالیت های بخش غیردولتی شامل خصوصی و تعاونی نشود. دولت در این مسیر نقش محوری را ندارد بلكه یك نقش معین، كمك كننده، هادی، سیاستگذارو حمایتی باید داشته باشد. دولت نباید نقش مزاحم را برای بخش خصوصی و تعاونی داشته باشد. از طرفی گسترش بخش غیردولتی هم نباید به استثمار منتهی شود؛ یعنی باید به گونه ای سامان پیدا كند باآنكه امور از دست دولت خارج می گردد اما عموم داوطلبان و صاحبنظرات بتوانند از این فرصت بهره مند شوند.
وی با تاكید بر اینكه در كنار بخش خصوصی بخش تعاونی را هم باید توسعه دهیم، اظهار داشت: با وجود اینكه از زمان ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ حدود ۱۳ سال می گذرد اما هنوز امكان تحقق آموزه های این سیاست در این حوزه محقق نشده است.
دژپسند اظهار داشت: ما یك ثروت و فرصت طلایی را پیش رو داریم كه می توانیم نقیصه یا ضعف در كوچك كردن دولت و واگذاری شركت های دولتی به غیردولتی را بپوشانیم كه این فرصت تشكیل تعاونی های سهامی عام فراگیر و جدید است. البته این فرصت جدیدی نیست اما از زمان فراهم شدن زیرساخت های قانونی تابحال فقط ۱۵ شركت در این زمینه تشكیل شده است.
وی با اشاره به اینكه هیئت رئیسه اتاق تعاون باید زمینه تاسیس شركت های سهامی عام برای ورود به خرید شركت های در حال واگذاری را فراهم آورد اضافه كرد: برنامه ما این است كه با این مدل هر روز یك شركت را واگذار نماییم. به این معنا كه عرضه را افزایش دهیم. البته این افزایش عرضه باید به گونه ای باشد كه بعد از مدتی با تبعات منفی واگذاری ها به بخش خصوصی مواجه نشویم.
می خواهیم نقدینگی دولت را برای عبور از وضعیت فعلی اقتصاد اهرم كنیم
وزیر اقتصاد و دارایی همینطور افزود: به جهت اینكه این مسیر را به صورت برد برد به پیش ببریم لازم است به خریداران اعلام نماییم كه طیف گسترده ای وارد شوند اما قرار نیست همه سهامداران یكسان حق رای و سهم داشته باشند. ازاین رو بین سهامداران باید یك دامنه تعریف شود. اگر این فرصت را تعریف نماییم می توانیم هم رویكرد عدالت بنیان و هم مردمی كردن اقتصاد را تحقق ببخشیم و به سهم 25 درصدی تعاون از اقتصاد برسیم. ازاین رو بخش تعاون به دنبال تعریف مدلی باشد تا سریعتر به این قالب برسیم. البته همچنان كه در خصوصی سازی با مشكلاتی مواجه شدیم این نوع خصوصی سازی با مجرای شركت های سهامی عام می تواند مفید باشد.
این عضو كابینه دولت دوازدهم اظهار داشت: در این شرایط بخش خصوصی و تعاون بنیان های اقتصاد را تشكیل و یك اقتصاد جدید را شكل دهند. ما می خواهیم نقدینگی و دارایی های دولت را برای عبور از این وضعیت اهرم نماییم كه برای این اقدام تعاونی ها حتما می توانند نقش موثری داشته باشند.

1397/09/08
17:27:28
5.0 / 5
4576
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , دولت , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی