Niazgah نیازگاه
بسته اخبار اقتصادی یكشنبه ایسنا

از خودكفایی در تولید بنزین تا مكمل زوركی!

از خودكفایی در تولید بنزین تا مكمل زوركی!

نیازگاه: یك خبر خوب و یك خبر بد در حوزه ی انرژی از رویدادهای قابل توجه امروز اقتصادی بود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، ماجرای فروش مكمل بنزین با انواع و اقسام ترفندها از جانب برخی جایگاهداران مبحث تازه ای نیست. اما به تازگی گزارش هایی از ریختن مكمل، بدون اجازه حكایت دارد. در آن روزها هرچند عرضه مكمل بنزین توسط جایگاه های سوخت غیرقانونی بود اما حداقل جایگاه داران برای مشتری حق انتخاب قائل می شدند و از آن ها درباره این كه به استفاده از مكمل تمایل دارند یا خیر سوال می شد. سوالی كه به تازگی و با این حال كه عرضه بنزین سوپر به روال سابق بازگشته است، از این فرآیند حذف شده و بعضی از مخاطبان ایسنا اطلاع داده اند بدون این كه از آن ها سوالی شود، جایگاه دار، به باز كردن پلمپ مكمل اقدام نموده و آنرا در باك خودروی مشتری خالی می كند و در ازای آن حدودا هزینه ای برابر با هزینه بنزین، برای مثال ۳۰ هزار یا حتی ۶۰ هزار تومان، از مشتری دریافت می كنند! در این باره سخنگوی شركت ملی پخش فرآورده های نفتی گفته كه شهروندان می توانند شكایات خود در این زمینه را با شركت ملی پخش با استفاده از تلفن ۰۹۶۲۷ مطرح كنند.
تولید روزانه ۴۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ فقط در یك پالایشگاه
خبر دیگر از حوزه ی انرژی به توانایی كشور در تولید بنزین یورو ۵ برمی گردد. در این زمینه مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس از تولید روزانه بیشتر از ۴۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ تا یك ماه دیگر در این پالایشگاه اطلاع داد. محمدعلی دادور هم چنین از تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو ۴ و روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تن گاز مایع در این پالایشگاه اطلاع داد و اضافه كرد: مقدار گازوئیل تولیدی در پالایشگاه تا آخر امسال به ۱۴ تا ۱۶ میلیون لیتر در روز می رسد.
كدام كشورها شامل معافیت نفتی آمریكا می شوند؟
آمریكا پس از تهدیدها و كشیدن خط و نشان فراوان برای مشتریان نفتی ایران درباره ادامه خرید نفت از ایران، درنهایت سه روز پیش از تاریخی كه برای آغاز تحریم های نفتی ایران، تعیین كرده بود، به هشت كشور معافیت داد. هرچند هنوز به صورت قطع مشخص نشده این فهرست شامل كدام كشورهاست و به جز اسم سه كشور، همه چیز در مرحله حدس و گمان است. نام كره جنوبی، ژاپن و هند به صورت قطعی مشخص شد. هم چنین به قول یكی از مقامات چینی، مذاكرات بین این كشور و آمریكا ادامه دارد و انتظار می رود نتیجه ای طی چند روز آینده به دست بیاید. به تفسیر تحلیل گران این جمله به مفهوم آن است كه آمریكا به چین هم معافیت داده است و در كنار این كشورها نام عراق هم بعنوان كشوری كه موفق به دریافت معافیت شده هم به چشم خورد.
نرخ بیكاری ۱۲.۲ درصد شد
نتایج طرح آمارگیری نیروی كار تابستان ۱۳۹۷ از جانب مركز آمار انتشار یافته كه طبق آن، روند تغییرات نشان داده است كه شاخص نرخ بیكاری افراد ۱۰ ساله و بیشتر نسبت به تابستان ۱۳۹۶ به میزان ۰.۷ درصد افزایش داشته و جمعیت بیكار كشور با ۲۳۷ هزار نفر افزایش به سه میلیون و ۳۲۶ هزار نفر رسیده است. بر این اساس نرخ بیكاری افراد ۱۰ ساله و بیشتر نشان داده است كه ۱۲.۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیكار) در تابستان امسال بیكار بوده اند كه این نرخ نسبت به مدت مشابه سال گذشته مقداری افزایش یافته است.
۶۰ روز سرنوشت ساز برای خودروسازان
اما اسفند ماه سال قبل بود كه سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش تعداد استانداردهای خودرویی از ۵۵ به ۸۵ مورد اطلاع داد و اعلام نمود كه برپایه تفاهم نامه ای بین این سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت، ارتقای این استانداردها از نظر تعداد و كیفیت مطرح گردیده است. در این خصوص خودروسازان كمتر از ۶۰ روز فرصت دارند تا از ابتدای دی ماه بزرگترین پروژه استاندارد خودرویی یعنی مرحله سوم طرح "استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی" را اجرایی كنند.1397/08/14
13:57:45
5.0 / 5
4386
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی