Niazgah نیازگاه
رییس سازمان امور مالیاتی خبر داد

افزایش ۸ درصدی درآمدهای مالیاتی

افزایش ۸ درصدی درآمدهای مالیاتی

نیازگاه: رئیس سازمان امور مالیاتی از افزایش هشت درصدی درآمدهای مالیاتی و وصول ۵۳ هزار میلیارد تومانی آن اطلاع داد و اظهار داشت: در چهار - پنج سال آینده سامانه های نظام مالیاتی به قدری قوی خواهند شد كه خودمان اظهارنامه تولید و به مؤدیان اعلام می نماییم.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، سید كامل تقوی نژاد اظهار نمود: اگر در سال های گذشته درآمدهای نفتی ما ۱۰۰ بود درآمدهای مالیاتی مان ۱۵۰ بود؛ یعنی ۵۰ درصد از درآمدهای نفتی سال قبل سبقت گرفته ایم.
او افزود: سال قبل حدود ۹۷ درصد درآمدهای پیش بینی شده در قانون بودجه را محقق كردیم و هم اكنون حدود ۳۸ درصد درآمدهای بودجه را درآمدهای مالیاتی تشكیل می دهد و حدود ۵۰ درصد درآمدهای كشور از طریق مالیات ها حاصل می گردد.

به قول وی، امسال حدود ۱۱۳ هزار میلیارد تومان رقم پیش بینی شده درآمدهای مالیاتی است. البته سال قبل حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان علاوه بر ۹۷ درصد درآمد مالیاتی با عنوان عوارض به شهرداری ها تخصیص داده شد و امسال احتمال می رود رقم عوارض به ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.

تقوی نژاد خاطرنشان كرد: در شش ماهه نخست امسال موفق شدیم با هشت درصد رشد نسبت به سال قبل حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان درآمد كسب نماییم. به علاوه ۹۰۰۰ میلیارد تومان هم عوارض است كه روی هم رفته ۵۳ هزار میلیارد تومان وصول شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: هدف گذاری ما تا آخر سال متفاوت می باشد كه وابسته به شرایط حال حاضر كشور، روابط خارجی و مبادلات تجاری اقتصادی خارجی است.

او اضافه كرد: در ایران حدود ۹ درصد از درآمد ناخالص داخلی از درآمدهای مالیاتی حاصل می شود، البته این رقم برای سال آخر برنامه توسعه باید به ۱۱ درصد برسد.

رئیس كل سازمان امور مالیاتی افزود: وقتی می گوییم مالیات خرج بودجه جاری می گردد یعنی برای آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و نیروهای مسلح و امنیت كشور است. علاوه بر این مخارج، درآمدهای دیگری هم با استفاده از مالیات بر ارزش افزوده داریم كه حدود ۲۶۵ هزار میلیارد تومان است.

تقوی نژاد اظهار داشت: امسال حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای بهسازی جاده ها، چشمه ها، راه ها و سایر نیازمندی های عشایر در نظر گرفته ایم.

تخصیص ۱۹ هزار میلیارد تومان به شهرداری ها
او اضافه كرد: تا كنون در شهر تهران حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان از محل عوارض در اختیار شهرداری ها قرار گرفته است، البته بیشتر از ۱۶ هزار میلیارد تومان از این مبلغ در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی بوده است؛ برای مثال در شش ماه اخیر حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان به شهرداری ها تخصیص داده شد كه تا آخر سال به ۳۷۰۰ میلیارد تومان می رسد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در بحث طرح سلامت تا كنون حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده خرج شده و حدود هزار میلیارد تومان هم به ورزش كشور اختصاص یافته كه امسال این رقم افزایش خواهد داشت. مردم باید بدانند اگر امروز خط مترویی راه اندازی می گردد یا پارك و خیابان های مناسبی برای رسیدن به آرامش دارند، هزینه اش از جیب خودشان تأمین می گردد. البته این مبالغ در قالب مالیات تأمین می گردد و هیچ منتی سر مردم نیست.

او اظهار داشت: كل هزینه های طرح جامع مالیاتی حدود ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است. البته بیشتر از ۵۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ صرف زیرساخت شده، برای این طرح حدود ۶۰۰ اداره ساخته شد، شبكه ها راه اندازی و بهترین و به روز ترین سخت افزارهای مورد نیاز در سازمان امور مالیاتی كشور خریداری و نصب شده است. آنچه در هسته نرم افزار این طرح بود و قراردادش در سال ۱۳۸۷ با اروپایی ها منعقد شد در مجموع ۴۰ میلیون یورو بود. البته یورو با قیمت ۹۰۰ تومان و زیر ۳۰۰۰ تومان هزینه شده یعنی چیزی حدود ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه این زیرساخت ها بوده است.

كاغذها را از پرونده های مالیاتی حذف می كنیم
رئیس كل سازمان امور مالیاتی خاطرنشان كرد: طرح جامع مالیاتی كشور بزرگترین طرح جامع نرم افزاری كشور به حساب می آید و حالا دیگر می توانیم بگوییم دارای طرح «سَنیم» هستیم، چونكه این نرم افزار بومی سازی شده و مقرر است ۱۰۰ درصد پرونده های مالیاتی كشور تحت پوشش سَنیم قرار گیرد و كاغذ را حذف می نماییم.

تقوی نژاد آمار مؤدیان مالیاتی كشور را سه میلیون نفر اعلام نمود و اضافه كرد: اطلاعات افراد به نحوه ای در اختیار ما قرار گرفته كه هم اكنون با شماره ملی یا شناسه شركتی فرد می توانیم بگوییم چه دارایی هایی در مملكت دارند. البته این اطلاعات صرفاً در جهت شناسایی، تشخیص و وصول مالیاتی مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس كل سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینكه نسبت به دریافت مالیات اقشار كم درآمد سخت گیری نمی نماییم، اظهار داشت: مردم از نظام مالیاتی كشور رضایت نسبی دارند.

تقوی نژاد در ادامه سخنان خود در برنامه تلویزیونی "نگاه یك" با اشاره به اینكه از سال گذشته تابحال ۲۲ هزار میلیارد تومان از محل سامانه ها و به كمك دستگاه های نظارتی كشور از فرار مالیاتی جلوگیری كردیم، اضافه كرد: از یك نفر به اندازه یك میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مالیات گرفتیم.

تا چند سال دیگر خودمان اظهارنامه مالیاتی تهیه می كنیم؛ نه مؤدیان
وی اظهار داشت: در چهار تا پنج سال آینده سامانه های نظام مالیاتی به قدری قوی خواهند شد كه خودمان اظهارنامه تولید و به مؤدیان اعلام می نماییم.

رئیس كل سازمان امور مالیاتی اضافه كرد: بر مبنای اطلاعات سامانه، یك نفر در ۱۶۷ شركت مدیرعامل بود اساساً این شخص قصد سوء استفاده دارد و نمی خواهد از این شركت ها، درست استفاده نماید.

تقوی نژاد افزود: با استفاده از شاخص هایی كه تعریف كردیم مؤدیان پر ریسك را تشخیص دادیم و مجموعه ای از مؤدیان را شناسایی كردیم كه ۲۰۱۴ نفر از آنان یك نشانی را مطرح نمودند.

وی اظهار داشت: با استفاده از مكان، عضویت در هیئت مدیره، نحوه پرداخت و از مجموع این شاخص ها، مؤدیان پرریسك را شناسایی می نماییم.


شناسایی ۱.۹ میلیون مؤدی جدید مالیاتی
تقوی نژاد با اشاره به اینكه تا كنون در حدود یك میلیون و ۹۰۰ هزار مؤدی جدید شناسایی شده است، اظهار داشت: از این تعداد حدود ۶۰۰ هزار مودی در سال ۱۳۹۶ شناسایی شده اند كه هیچ سابقه ای در نظام مالیاتی نداشته اند.

وی با اشاره به اینكه لازمه موفقیت نظام مالیاتی تكمیل نظام اطلاعاتی آن است، افزود: اعمال مدیریت ریسك، بسیار مهم می باشد در این زمینه حدود ۱۲۰ شاخص را شناسایی كردیم كه آنرا به حدود ۵۰ شاخص تقلیل دادیم. بعضی از این شاخص ها محرمانه است، بر این اساس مؤدیان را طبقه بندی می نماییم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در سال آینده حدود ۲۰ درصد از مؤدیان برای حسابرسی انتخاب می شوند و ۸۰ درصد بر مبنای اظهارات خودشان مالیات را می پذیریم. البته این اظهارات باید با اطلاعات سازمان امور مالیاتی همخوانی داشته باشد.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۵ خوداظهاری اشخاص حقوقی ۱۰ هزار میلیارد تومان بود در حالیكه مالیات تشخیصی ما برای آنان ۴۸ هزار میلیارد تومان بود.

۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی از پرداخت مالیات معاف است
تقوی نژاد اظهار داشت: بر مبنای ماده ۲۳۸ قانون امور مالیاتی، همكاران را تشویق می نماییم كه با مؤدی توافق و تفاهم كنند، در غیر این صورت هیئت های حل اختلاف به مبحث رسیدگی می كنند.

وی ادامه داد: مدت رسیدگی به پرونده های مالیاتی را از ۵۵۰ روز به كمتر از ۲۰۰ روز كاهش دادیم و امسال هدف ما این است كه آنرا به ۸۰ روز كاهش دهیم.

رئیس كل سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینكه حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی كشور از پرداخت مالیات معاف است، اظهار داشت: ۹۷ درصد از ضرایب مالیاتی مربوط به تولید را كاهش دادیم در عوض ضرایب مالیاتی مربوط به واردات كالا را افزایش دادیم.

وی افزود: سال گذشته در بخش صادرات، ۱۷۰۰ میلیارد تومان را به صادركنندگان استرداد كردیم.

تقوی نژاد با اشاره به اینكه باید برای پرداخت مالیات، فرهنگ سازی شود، اضافه كرد: مالیات می تواند ابزار توسعه كشور باشد از برخی مسئولان هم می خواهیم اجازه دهند در زمینه فرار مالیاتی، قاطعانه برخورد نماییم.

موضوع مالیات بر مسكن این هفته رسیدگی می گردد
وی با انتقاد از صدور برخی كارت های بازرگانی اظهار داشت: برخی به نام پیرزن، پیرمرد، معتاد و مانند آن كارت بازرگانی صادر كردند و این كارت درآمدهای كلانی را تولید كرد.

تقوی نژاد درباره مالیات پزشكان هم اظهار داشت: پزشكان از نخبگان جامعه هستند. در زمینه فرار مالیاتی بعضی از آنان نباید افراط و تفریط نماییم اما با بخش هایی كه اگر مالیات نپردازند حتماً برخورد می نماییم.

وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی در ارتباط با فعالان بخش سكه، ارز و خودرو متنی را تهیه و به سران قوا عرضه كرد كه در آن چاره هایی را عرضه كردیم.

تقوی نژاد اظهار داشت: در زمینه مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسكن طرحی در مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان تهیه شد كه این هفته در كمیسیون مربوط رسیدگی می گردد. نظر سازمان امور مالیاتی این است كه زمینه های فنی اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در كشور فراهم گشته است و اگر مجلس تصویب كند این مورد را اجرا می نماییم.

پیشنهاد كاهش مالیات بر تولید به ۲۰ درصد
وی با اشاره به اینكه هم اكنون مالیات بر بخش تولید ۲۵ درصد است و پیشنهاد كردیم این رقم به ۲۰ درصد كاهش پیدا كند و می توانیم كمبود ناشی از درآمد مالیاتی آنرا از محل فرارهای مالیاتی تأمین نماییم.

تقوی نژاد اضافه كرد: برای معافیت ها و مشوق های مالیاتی، طرحی را تهیه كردیم كه آماده عرضه به دولت می باشد.

وی افزود: مالیات بر ارزش افزوده در یك حلقه دریافت می گردد و در حلقه بعد به او برمی گردد. این مالیات در نهایت از مصرف كننده وصول می گردد.

تقوی نژاد با اشاره به اینكه مالیات بر ارزش افزوده به نفع تولید است، اظهار داشت: این نوع مالیات در ۱۶۰ درصد در كشور در حال اجراست.1397/07/29
18:50:32
5.0 / 5
4533
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی