Niazgah نیازگاه
در پی حذف سقف رقابت پتروشیمی ها در بورس رخ داد

در نظر گرفتن سودهای اضافه برای پتروشیمی ها جهت متعادل كردن بازار پلاستیك!

در نظر گرفتن سودهای اضافه برای پتروشیمی ها جهت متعادل كردن بازار پلاستیك!

نیازگاه: با عنایت به اینكه دلیل افزایش قیمت ظروف و بطری های پلاستیكی، كمبود عرضه مواد اولیه از جانب پتروشیمی ها اعلام شده، سقف رقابت پتروشیمی ها در بورس كالا برداشته شد تا مواد اولیه به جای صادرات، صرف مرتفع ساختن كمبود صنایع داخل شود؛ موضوعی كه به قول رئیس انجمن ملی صنایع پلاستیك و پلیمر سبب متعادل شدن بازار پلاستیك می گردد اما سودهای اضافه را نصیب پتروشیمی ها می كند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، ماه محرم، زمان اوج تقاضای ظروف یكبارمصرف در مراسم عزاداری تكایا و هیات هاست، اما امسال افزایش چشمگیر قیمت این محصولات نارضایتی مصرف كنندگان را به دنبال داشته است كه در این میان دست اندركاران، تقصیرات را به گردن پتروشیمی ها انداخته اند و نام پتروشیمی ماه هاست كه بعنوان عامل اصلی افزایش قیمت محصولات پلاستیكی سر زبان هاست.
تولیدكنندگان داخلی در بازارهای مختلف بخصوص پلاستیك و ظروف یك بار مصرف برای تهیه مواد اولیه تولیدی پتروشیمی ها باید محصولات را با قیمت های جدید خریداری كنند؛ چراكه به قول خودشان، "دلارهای دیگر كشورها، شركت های پتروشیمی را وسوسه كرده تا محصولات خویش را با وجود نیاز داخلی به بازارهای دیگر عرضه كنند و در این مسیر با عنایت به نیاز كشور به دلار، مقابله جدی با این كار صورت نگرفته است".
با وجود اینكه اوایل مرداد، وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور توقف صادرات محصولات پتروشیمی را صادر كرد تا نیاز بازار داخلی تأمین شود، باز هم مشكلات تولیدكنندگان حل نشد و نهایتا سقف رقابت پتروشیمی ها در بورس كالا از شنبه گذشته برداشته شد كه به اعتقاد رئیس انجمن ملی صنایع پلاستیك و پلیمر، این اقدام با وجود اینكه سود اضافی به جیب پتروشیمی ها می ریزد، اما می تواند وضعیت را بهتر كند.

مواد اولیه پلاستیك را به عراق و تركیه فروختند، نیاز داخل تامین نشد
بیوك صحاف امین - رئیس انجمن ملی صنایع پلاستیك و پلیمر، در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه بین انواع مختلف مواد پلاستیكی، فقط برای تهیه مواد اولیه ظروف یكبارمصرف و برای بطری های پلاستیكی (پت) مشكل وجود دارد، اظهار داشت: مقدار زیادی از موادی كه در بورس عرضه می گردد به اشكال مختلف به دست دلال ها می رسد و آن ها هم مواد اولیه را در مرزها به قیمت كیلویی ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان به عراق و تركیه می فروشند. در نتیجه نیاز تولیدكنندگان داخلی تامین نمی گردد.
وی ادامه داد: این درحالی است كه قیمت مواد اولیه در بورس قبل از اینكه سقف رقابت برداشته شود ۶۵۰۰ تومان بود. اما امروز سقف برداشته شده كه احتمال دارد وضعیت بهتر شود، چراكه برداشته شدن سقف در بازار بورس سبب می گردد افراد برای به دست آوردن سود بیشتر مبادرت به صادرات نكنند. اما این سود اضافه به جیب پتروشیمی ها می رود.
صحاف امین با اشاره به اینكه در گذشته تولیدكنندگانی كه تولید نمی كردند مواد اولیه را به دلال ها می فروختند و آن ها هم با قیمت بالاتر به تولیدكنندگان دیگر عرضه می كردند، اظهار داشت: تا ۲۵ شهریور، سقف رقابت در بورس ۱۰ درصد بود؛ یعنی هركس تا سقف ۱۰ درصد می توانست گران تر از قیمت پایه مواد تهیه نماید اما اكنون سقف رقابت برداشته شده و تولیدكننده ای كه به مواد اولیه نیاز داشته باشد، می تواند تا هر سقفی آن را گران تر از قیمت پایه بخرد.
وی ادامه داد: در نتیجه برداشته شدن سقف رقابت در بورس كالا، پتروشیمی مواد اولیه را به قیمت بالاتر از قیمت پایه می فروشد و پول اضافه ای كه بابت مواد اولیه پرداخت می شود، به جیب پتروشیمی ها می رود.

تولیدكنندگان قلابی عامل دیگر كمبود مواد اولیه محصولات پلاستیكی
صحاف امین در ادامه در كنار پتروشیمی كه یكی از مقصران كاهش مواد اولیه در بازار مواد پلاستیكی بودند، افرادی را كه در سایت بهین یاب به اسم تولیدكننده مواد اولیه می گیرند را عامل افزایش قیمت دانست.
وی ادامه داد: افرادی هستند كه در سایت بهین یاب به اسم تولیدكننده مواد اولیه می گیرند اما كار تولید انجام نمی دهند و در عوض آن ها را در بازار آزاد می فروشند. سایت بهین یاب، در رابطه با سازمان صنعت، معدن و تجارت است و كلیه اطلاعات مفید و خدمات در رابطه با حوزه سرمایه گذاری در صنعت، معدن و تجارت اعم از صدور مجوزها، وضعیت پروژه ها و طرح ها، معافیت های گمركی و... در این آن عرضه می گردد.
به قول رئیس انجمن ملی صنایع پلاستیك و پلیمر، علت دیگر افزایش قیمت ظروف پلاستیكی را تغییر نرخ ارز دانست، چراكه در گذشته، نرخ ارز آزاد و دولتی به ترتیب ۳۷۰۰ و ۴۰۰۰ تومان بود اما هم اكنون مقدار آن ها ۴۲۰۰ و ۱۳۷۰۰ تومان است بنابراین افرادی كه می توانند مواد اولیه تهیه كنند، به جای تولید با قیمت بالاتر آن ها را می فروشند. در نتیجه سبب كمبود در بازار و افزایش قیمت می شوند.

قبلا واردات مواد اولیه، بازار را متعادل می كرد
صحاف امین با اشاره به اینكه در گذشته این كمبود مواد اولیه با واردات جبران می شد، اظهار داشت: هم اكنون واردات هم دچار مشكل شده است، چراكه با ارز ۸۰۰۰ تومانی واردات برای فعالان اقتصادی دشوار است. همینطور وارد كننده باید ارز مورد نیازش را از سامانه نیما تهیه نماید اما در این سامانه گاهی ارز به اندازه كافی وجود ندارد و تولیدكنندگان باید روزها و هفته ها منتظر واردات مواد اولیه باشند.
وی ادامه داد: در سال قبل مقدار زیادی مواد اولیه از كشورهای خارجی وارد می شد، چراكه پتروشیمی نمی توانست نیاز كامل بازار را تامین كند و از سوی دیگر تولیدكنندگان بزرگ ترجیح می دهند، همیشه مواد داشته باشند، چراكه معلوم نیست در بورس حتما بتوانند مواد اولیه تهیه كنند. در نتیجه علاوه بر اینكه گاهی تولیدكنندگان با استفاده از واردات، مواد اولیه را ارزان تر از قیمت بورس تهیه می كردند، بازار هم تا حد زیادی متعادل می شد.1397/06/31
14:25:50
5.0 / 5
4554
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی