Niazgah نیازگاه
نایب رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس:

یك میلیارد دلار برای اشتغال روستایی كشور اختصاص یافت

یك میلیارد دلار برای اشتغال روستایی كشور اختصاص یافت

نیازگاه: شاهرود - نایب رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: علاوه بر ۱۲هزار میلیارد تومانی كه در سال۹۷ برای اشتغال روستایی در نظر گرفته شد یك میلیارد دلار دیگر هم به این امر تخصیص یافت.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، سید حسن حسینی شاهرودی در نشست كمیته اشتغال شرق استان سمنان به میزبانی فرمانداری ویژه این شهرستان بابیان اینكه در سال قبل ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی در نظر گرفته شد كه این امر توسط دولت و بانك ها به تصویب مجلس محقق شد، تاكید كرد: امسال هم ۱۲ هزار میلیارد تومان دیگر در حوزه اشتغال روستایی، عشایر و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر در نظر گرفته شده است.
وی اضافه كرد: كار بزرگی كه امسال رخ داده اختصاص ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر یا یك میلیارد دلار است كه هفته گذشته در نشست سران قوا در تهران به تصویب رسید و در كنار رقم های درشت دیگری كه اعتبارات در اختیار مشاغل روستایی و عشایری می گذارند، می تواند تحول خوبی را در سطح كشور تولید كند.
اعتبارات فرصتی برای اشتغال زایی
عضو خانه ملت اظهار داشت: نظام اسلامی فرصتی را فراهم نموده كه توانمندسازی روستائیان بامشی و سیاست پشتیبانی از مشاغل خانگی و روستایی و عشایری و صنایع كوچك زودبازده صورت گیرد و بنابراین مجلس و دولت توانستند طرح های خوبی را عرضه كنند هرچند درگذشته هم شاهد طرح هایی بودیم كه بعضاً هم ناموفق بودند اما در برهه كنونی خیلی باید مراقب باشیم تا این طرح های پیشنهادی امسال با شكست مواجه نشود.
حسینی شاهرودی بیان كرد: در بودجه رقم های درشتی برای امر اشتغال دیده شده و فرصت مناسبی است كه از آن استفاده نماییم هرچند مدیران استانی و شهرستانی در سطح استان سمنان در حوزه اشتغال توانسته اند عملكرد خوبی را داشته باشند و كسب رتبه دوم كشور در میان ۳۱ استان مبین این امر است اما بازهم باید در حوزه جذب اعتبارات كوشش كرد.
وی ضمن انتقاد تلویحی از تقسیم اعتبارات و پرداخت تسهیلات به افرادی كه واقعاً جویای كار در شهرها و روستاهای استان سمنان نیستند، اضافه كرد: درست است كه اقدامات خوبی در حوزه اشتغال استان رخ داده اما سامانه رصد چگونه راستی آزمایی می شود؟ حال آنكه تعاون، كار و رفاه اجتماعی اذعان دارد كه در آن دخل و تصرفی ندارد پس چگونه اطلاعات متقاضیان این وام ها شناسایی و تائید می شوند؟ بنابراین این پرسشی است كه ما توقع داریم مسئولان استانی به آن پاسخ دهند تا جلوی استفاده وام های اشتغال زایی برای افراد شهرنشین متمول به بهانه های مختلف گرفته شود.
ضرورت تسهیل استعلام های تسهیلات
نماینده شاهرود و میامی در مجلس همینطور اظهار داشت: متأسفانه نسخه واحدی در كشور پیچیده شده كه هر كس زرنگ تر باشد در امر دریافت وام ها موفق تر می گردد و این امری است كه در طول انقلاب هرگاه آن را شاهد بوده ایم، شكست خورده ایم چراكه شهرهای بزرگ و مراكز استان ها و حتی شهرستان ها نفع بهتری از طرح ها و اعتبارات می برند تا آن كسی كه در روستاهای طرود و ستوه شاهرود زندگی می كند بنابراین ما معتقد هستیم كه باید تسهیلات ویژه ای به روستاهای دورافتاده در امر اشتغال روستایی و تسهیلات این حوزه داشته باشیم.
حسینی شاهرودی بابیان اینكه جهاد كشاورزی بحث های نظارتی را به شهرستان های استان واگذار كرده اما كافی نیست و ما معتقد هستیم خیلی دیگر از تصمیمات باید بر عهده شهرستان ها گذاشته شود، امروز بحث تفویض اختیارات به مدیران شهرستانی بسیار مطرح می گردد اما سیستم متأسفانه اجازه این امر نمی دهد.
وی اضافه كرد: كسانی كه در روستاهای دورافتاده شهرستان شاهرود حضور دارند باید ده ها استعلام را از مركز استان بگیرند و این امر سبب شده تا با دشواری های فراوانی برای اشتغال زایی روبرو شوند و بنابراین ما انتظار داریم كه مدیران استانی در حوزه استعلامات هم مواردی را به مدیران شهرستانی تفویض كنند و مدیران حوزه جهاد كشاورزی گزارشی را عرضه كنند كه چند درصد توانسته اند با تسهیلات اشتغال زایی روستائیان بیارجمند و خارتوران و طرود و... را توانمندسازی كرده اند؟
نگاه ویژه به روستانشینان
عضو خانه ملت بابیان اینكه نباید روستایی كه ۴۰۰ كیلومتر با مركز استان فاصله دارد باكسی كه در سمنان ساكن است با یك نوع روند اداری و تسهیلات دیده شوند، تاكید كرد: هدف از تسهیلات اشتغال زایی توانمندسازی روستائیان و جلوگیری از مهاجرت آن ها است حال آنكه اگر به روستاهای حومه شاهرود نگاهی بیندازیم شاهد مهاجرت های وسیع به شاهرود هستیم و غالب روستائیان در شهر شاهرود هم خانه ای دارند.
حسینی شاهرودی بابیان اینكه اعطای تسهیلات اشتغال روستایی به صورت گلوبال سبب می گردد كه هركس بتواند هرچه بیشتر از این تسهیلات استفاده نماید، توانمندتر می گردد و روستایی منطقه محروم دورافتاده بازهم نفعی نخواهد برد، تاكید داشت: معلوم است درجایی مانند گرمسار، آردان و ایوان كی جاذبه هایی برای سرمایه گذاران وجود و این امر سبب می گردد تهرانی ها جهت استفاده از تسهیلات چهار درصد روستایی استفاده كنند و كار حتی آنجا خراب تر شد كه بندی را در قانون اشتغال روستایی گنجاندند كه دیگر شرط روستایی بودن هم برای دریافت تسهیلات ملاك نبود و به شهرنشینان هم وام ها عرضه می شد كه نتیجه آن این شد كه سرمایه گذاری به میدان نیامد بلكه سرمایه توسط دولت تامین می شد و از پول نفت عده ای پایتخت نشین به وام ها رسیدند و نه روستایی محروم.
وی اضافه كرد: نیت قانون گذار این نبوده كه به هر طریق در روستاها سرمایه گذاری شود بلكه نیت توانمند سازی روستائیان به خصوص در مناطق محروم بوده است بنابراین مسئولان استانی درگیر در حوزه اشتغال روستایی باید بتوانند در حیطه توانمند سازی روستائیان اقدامات جدی كنند.

1397/06/26
15:07:38
5.0 / 5
4337
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی