Niazgah نیازگاه
معاون گمرك خبرداد؛

بسته حمایتی گمرك برای ترخیص كالاها

بسته حمایتی گمرك برای ترخیص كالاها

نیازگاه: معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران از تدابیر ویژه گمرك برای مقابله با تحریم ها اطلاع داد.به گزارش نیازگاه به نقل از گمرك، مجتبی پورسیف در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران با بیان این مطلب به عرضه بسته حمایتی گمرك برای تسریع در ترخیص كالاها با استفاده از قوانین و مقررات مصوب اشاره نمود و اظهار داشت: این بسته حمایتی از جانب گمرك ایران به ستاد مقابله با تحریم ها ارسال شد كه بعضی از آنها از جانب این ستاد مصوب و ابلاغ گردیده است.
وی همینطور به ترخیص كالاهای سلامت محور همچون دارو و تجهیزات پزشكی اشاره نمود و اضافه كرد: كالاهای این بخش، تنها با داشتن تاییدیه وزارت بهداشت در سریع ترین زمان ممكن ترخیص می شوند.
پورسیف اضافه كرد: بر مبنای مصوبه ای كه گمرك ایران از ستاد مقابله با تحریم ها دریافت كرده است، افرادی كه در صف تخصیص و تامین ارز قرار دارند، این مجوز را دارند كه درصدی از كالاهایشان را از گمركات ترخیص كنند.
وی همچنین، استمرار تمدید ورود موقت های قبلی را یكی دیگر از مصوبات ستاد مقابله با تحریم ها بیان كرد و اضافه كرد: گمرك ایران این پیشنهاد را داده است كه به كالاهایی كه در لیست كالاهای ممنوعه قرار دارند، اگر بارنامه این كالاها قبل از تاریخ 30 خرداد امسال صادر شده باشد، اجازه ترخیص از گمركات داده شود.
پورسیف اظهار داشت: به دنبال مصوبه بند 5 بخشنامه اخیر بانك مركزی در مورد اجبار به پرداخت تفاوت نرخ ارز از جانب واردكنندگان برای ترخیص كالاها، میزان ترخیص كالا در گمركات كشور از روزی 3500 كانتینر به 800 كانتینر كاهش پیدا كرد اما با تصویب اصلاحیه این مصوبه روند ترخیص كالا افزایش یافته و به بیش از 5000 كامیون در روز رسیده است.
معاون فنی و امور گمركی گمرك اضافه كرد: صد درصد بخشنامه هایی كه گمرك ایران ابلاغ می كند، مصوبات و دستورالعمل هایی است كه از بیرون از گمرك وارد می گردد. در كنار مشكلات ناشی از صدور بخشنامه ها و دستورالعمل های مختلف، نگرانی از متهم كردن واردكنندگان به احتكار كالاها، منجر به آن شده است كه فعالان اقتصادی نسبت به تاخیر در ترخیص كالاهایشان از گمركات تمایل زیادی داشته باشند.
به گفته پورسیف بر مبنای تبصره ماده 4 قانون مقررات صادرات و واردات كلیه بخشنامه ها ودستورالعمل های مربوط به صدور و ورود كالا منحصرا با استفاده از وزارت صنعت، معدن و تجارت به سازمان های اجرایی ذیربط اعلام می گردد.

1397/06/21
19:51:53
5.0 / 5
5069
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی