Niazgah نیازگاه

سیاست های ترامپ سبب كنار گذاشته شدن دلار می گردد

سیاست های ترامپ سبب كنار گذاشته شدن دلار می گردد

نیازگاه: دونالد ترامپ با جنگ تجاری و تحریم های ایران، دلار را بیشتر به لبه پرتگاه سوق داده است.به گزارش نیازگاه به نقل از اكشن فاركس، دلار از دوران بعد از جنگ جهانی دوم تابحال همواره قدرتمندترین ارز جهانی بوده است اما یورو و یوان توانسته اند خویش را بعنوان رقیب جدی دلار مطرح كنند. دلار تابحال مهم ترین منبع تامین تراكنش های مالی جهان بوده است و بیش ترین سهم را از ذخایر ارزی بانك های مركزی جهان دارد. بانك مركزی آمریكا هم بعنوان سیاست گذار پولی جهان عمل كرده است و از سال ۲۰۰۸ تاكنون، پیشتاز تعیین نرخ بهره بوده است.

آمریكا بزرگ ترین اقتصاد جهان است و ۲۲ درصد تولیدات ناخالص داخلی جهان را در اختیار دارد. اكنون دلار بیش ترین سهم را از ذخایر ارزی خارجی دارد و بعد از آن، یورو و یوان در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

اما كاهش اعتماد به دلار مساله جدیدی نیست. در دهه ۱۹۶۰ هم سوءاستفاده آمریكا از نرخ طلا و چاپ بیش از اندازه دلار سبب شد تا نظام برتون وودز كنار گذاشته شود. نوسانات قیمت دلار در دهه ۱۹۹۰ خود از اصلی ترین دلایل تشویق اروپایی ها به تشكیل اتحادیه ارزی جدید واحد به نام یورو بود.

به گفته این سایت آمریكایی، رویكرد حمایت گرایانه دولت ترامپ در كنار سوءاستفاده از دلار سبب شده است تا كشورهای جهان به فكر یافتن گزینه های جایگزین دلار بیافتند و این مساله جایگاه دلار را تضعیف خواهد نمود. جنگ تجاری با چین و اعمال دوباره تحریم ها بر ضد ایران تنها بخشی از رویكرد بیمارگونه دولت ترامپ است. تحریم ایران كاملا در تقابل با سیاست كشورهای دیگر جهان در مورد ایران قرار دارد و این كشورها به رهبری چین و اتحادیه اروپا به دنبال راه های دور زدن تحریم های آمریكا و كاهش وابستگی خود به دلار هستند.

برای مثال به تازگی هایكو ماس- وزیر امو خارجه آلمان - از لزوم راه اندازی سیستم موازی سوئیفت كه از یورو به جای دلار استفاده نماید، سخن گفته است.
1397/06/16
01:21:52
5.0 / 5
4948
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی