Niazgah نیازگاه
یك عضو اتاق بازرگانی:

وزیر جدید اقتصاد با بانك مركزی تعامل مثبت داشته باشد

وزیر جدید اقتصاد با بانك مركزی تعامل مثبت داشته باشد

نیازگاه: درپی بركناری وزیر امور اقتصادی و دارایی، یكی از اعضای اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان كرد ساختار اقتصادی كشور شكننده است كه باید تغییر كند. از جانب دیگر كسی كه بعنوان وزیر اقتصاد انتخاب می گردد باید تجربیاتی باشد كه بتواند اقتصاد را به سر و سامان برساند و تعامل مثبت با بانك مركزی داشته باشد.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، با بررسی طرح استیضاح مسعود كرباسیان - وزیر امور اقتصادی و دارایی - كه در دستور كار جلسه علنی امروز (یكشنبه) مجلس شورای اسلامی قرار داشت، بعد از اظهارات نمایندگان متقاضی استیضاح و دفاعیات وزیر، نمایندگان با ۱۳۷ رای موافق، ۱۲۱ رای مخالف و ۲ رای ممتنع از مجموع ۲۶۰ نماینده با استیضاح وزیر اقتصاد موافقت كردند و وزیر مذكور از سمت خود بركنار شد.

احمد كیمیایی اسدی در همین رابطه در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: با روی كار آمدن دولت دوازدهم و انتخاب وزرای جدید، حرف ها و بحث ها بر این اساس بود كه تیم اقتصادی دولت دوازدهم هماهنگ تر از دولت یازدهم باشد كه به آن خوش بین هم بودند. اما خروج یكطرفه ایالات متحده از برجام باعث شد مقداری در ثبات وضعیت اقتصادی كشور تزلزل تولید شود و اقتصاد كشور را دچار تنش كند.

وی اعتقاد دارد افراد نمی توانند خیلی مقصر باشند. كرباسیان یا هر كس دیگر، مهره های این كشور بوده و افرادی دلسوز و كاری هستند؛ بنابراین باید ساختار اقتصادی كشور عوض شود. اقتصاد حال حاضر كشور از جهات بسیاری دچار گیر و گرفتاری است و شاید اگر آمریكا به این زودی ها از برجام خارج نشده بود، اقتصاد ما دچار این درگیری ها و تنش ها نشده بود.

این عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اوضاع نابه سامان بانك ها، سود دهی و تسهیلات آنها، تورم، وضعیت نامناسب صادرات و...، اوضاع اقتصادی ایران را شكننده عنوان نمود و اظهار داشت: كارنامه درخشانی در وضعیت اقتصادی كشور دیده نمی گردد. اما دولت یازدهم توانسته بود طی چهار سال فنر قیمت ارز را تا حدودی كنترل كند اما به یكباره عوامل مختلف دست به دست هم داد تا شرایط را متحول كند. علاوه بر این، عوامل خارجی در كنار تناقضات زیاد داخلی باعث شد وضعیت اقتصادی دچار درگیری شود و از اسفندماه سال گذشته ارزش پول ملی حدودا نصف شد كه كاهش ارزش پول ملی سبب كاهش قدرت خرید مردم شد.

كیمیایی اسدی ابراز امیدواری كرد كه هر كس كه برای سمت وزیر اقتصاد انتخاب می شود، دارای تجربیاتی باشد كه بتواند اقتصاد را به سر و سامان برساند. همینطور ضروری می باشد تعامل مثبت بین بانك مركزی و وزیر اقتصاد وجود داشته باشد تا اوضاع اقتصادی كشور را بتوانند بهبود دهند.

این عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح كرد: دولت باید تجدید نظر اساسی در ساختار اقتصادی كشور داشته باشد، نه اینكه همه تقصیرها را دست عوامل خارجی، خروج آمریكا از برجام و وزیر اقتصاد بیندازد، چراكه مدل اقتصادی داخلی بسیار چالش برانگیز و شكننده است.

وی اضافه كرد: نه تنها وزیر اقتصاد و رییس بانك مركزی، بلكه تمام اعضای اقتصادی كابینه دولت باید همه تلاش خویش را بگذارند تا قیمت كالای اساسی در سبد معیشتی مردم تغییر زیادی نداشته باشد و صحبت های رئیس جمهور در خصوص اینكه "كالاهای اساسی تا فروردین سال ۹۸ تغییر قیمتی ندارند"، محقق شود و از این بابت خیال مردم راحت باشد كه برای كالاهای اساسی و غذای خود دچار مشكل نخواهند شد.
1397/06/04
20:23:36
5.0 / 5
4944
تگهای خبر: اقتصاد , بازرگانی , بانك , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی