Niazgah نیازگاه
عضو شورای عالی بورس:

خریداران را از بورس كالا فراری ندهید

خریداران را از بورس كالا فراری ندهید

نیازگاه: در شرایطی كه سازمان ها و ارگان های ناظر همچون سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان، سازمان تعزیرات و وزارت صنعت و معدن و تجارت بر معاملات و اسامی خریداران مواد اولیه از بورس كالا نظارت كامل دارند، مطرح شدن افشای عمومی اسامی خریداران مواد از بورس كالا با تعجب فعالان و مسئولان بازار سرمایه همراه شده است.


قاسم محسنی - عضو شورای عالی بورس - در این مورد به ایسنا، اظهار نمود: نظارت بر اسامی خریداران مواد اولیه و كلیه معاملات تجاری بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) است؛ به طوریكه فهرست افرادی كه می توانند بعنوان خریدار معامله كنند را این وزارتخانه تعیین و به بورس كالا اعلام می كند.
وی اضافه كرد: همینطور ناظر بر اینكه كالای خریداری شده در بخش واقعی تولید به كار برده می گردد یا خیر هم بر عهده وزارت صمت است و در این میان بورس كالا وظیفه تولید فضای رقابتی برای خریداران و فروشندگان و نظارت بر روی اجرای صحیح قواعد معاملات را برعهده دارد.
محسنی اظهار نمود: انتشار اسامی خریداران مواد اولیه كه از جانب وزارت صمت تایید شده اند، منجر به نظارت همگانی خواهد شد اما مساله مهم تر اینجاست كه نباید بین بازار بورس كالا و بازار خارج از بورس تبعیض تولید شود، چون كه در صورت تولید این تبعیضات افراد از انجام معاملات خود در بورس كالا فراری می شوند و این مورد به تضعیف بورس كالا بعنوان نهادی شفاف و رونق معاملات خارج از بورس می گردد.
وی تصریح كرد: اگر در خارج از بورس خریداران، فروشندگان و معاملاتشان به صورت شفاف در اختیار عموم مردم قرار دارد آن زمان می توان اسامی خریداران مواد از بورس كالا را برای عموم منتشر نمود.
این عضو شورای عالی بورس بیان كرد: سازمان امور مالیاتی اسامی خریداران و فروشندگان محصولاتی كه در بورس كالا مورد داد و ستد قرار می گیرد را باید در اختیار داشته باشد و خود این مورد سبب شده برخی بنگاه های اقتصادی برای فرار از شفافیت و پرداخت مالیات تمایل داشته باشند تا معاملاتشان را در بازار های خارج از بورس انجام دهند. هرچقدر این تبعیض بین بورس كالا و بازار خارج از بورس بیشتر شود فشارها برای فرار از معامله محصولات در بورس كالا جهت پنهان كاری و عدم شفافیت بیشتر خواهد شد.
وی اظهار داشت: بورس كالا عاری از ایراد نیست اما برخی بهانه های بنی اسرائیلی میگیرند تا از شفافیت فرار كنند. اصولا با افشای اطلاعات مخالف نیستم ولی به شرط آنكه در شرایطی صحیح صورت پذیرد تا تولید اختلال و رانت در این بازار نكند.
این تحلیلگر اقتصادی تصریح كرد: انتشار اسامی خریداران مواد اولیه مشكلی را حل نمی كند و به جای این كار باید رانت های بوجود آمده در اقتصاد از بین برود و قیمتها بر مبنای مكانیزم عرضه و تقاضا معامله شود.
وی در انتها تصریح كرد: باید به جای اقدامات این چنینی، سیاست های دیگری كه سبب افزایش قیمت محصولات و كالا شده است را بازبینی و اصلاح گردد. بهتر است به جای جنگیدن با معلول، علت ها بررسی شود. این اقدامات فقط مانند سركوب كردن علائم بیماری با استفاده از مسكن است؛ نه درمان ریشه ای بیماری.1397/05/19
00:09:06
5.0 / 5
4389
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی