Niazgah نیازگاه

بختیار: بازار سكه و ارز نیاز به شفافیت دارد

بختیار: بازار سكه و ارز نیاز به شفافیت دارد

نیازگاه: یك عضو كمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: ما در زمینه بازار سكه و ارز به شفاف سازی نیاز داریم. حجم بالای نقدیندگی در كشور باید مدیریت شود وگرنه هر روز به یك حوزه سرایت شده و منجر به افزایش قیمت ها می گردد.


علی بختیار در گفت وگو با ایسنا با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به رئیس جمهور به منظور تهیه گزارش از بازار سكه و ارز بیان كرد: در بازار سكه و ارز نیاز به شفافیت داریم. امروز ما در كشور با حجم زیاد نقدینگی كه حدود ۱۶۰۰ میلیون تومان است مواجه هستیم كه باید مدیریت شود. اگر این نقدینگی به این شكل سرگردان باقی بماند هر روز به یك سمت كشیده شده و تولید گرانی می كند.

وی در ادامه اظهار داشت: یك روز این نقدیندگی به بازار خودرو می رود و روز دیگر به بازار موبایل و آنها را به ابزار تجارت تبدیل می كند. در كشورهای توسعه یافته این منابع را به سمت تولید سوق می دهند اما ما به جای هدایت این منابع به بازار تولید به سمت سكه و طلا فرستاده ایم آن هم به شكلی نامناسب به صورتی كه فرد سكه را یك میلیون ۴۰۰ هزار تومان خریداری می كند و در بازار سه میلیون تومان می فروشد و در یك شب سرمایه فرد دو برابر می گردد.

بختیار خاطرنشان كرد: می بینیم كه فردی امروز ۳۸ هزار سكه یا ۵۰۰۰ یا ۲۰ هزار سكه خریداری می كند در حالیكه اصلا به آن نیازی ندارد. وقتی فردی صاحب دو تن طلا در كشور باشد عدم وجود سیاستگذاری مناسب و راهبردهایی صحیح امری بارز است. بانك مركزی امروز به جد دچار مشكلاتی است كه منجر به هم ریختگی اقتصاد كشور شده است. با پیش فروش سكه خیلی ها حتی منابع خویش را از تولید بیرون كشیده و سكه خریداری نموده اند. این دقیقا خلاف جهتی است كه بانك مركزی باید حركت نماید.

وی اضافه كرد: وظیفه بانك مركزی، رگولاتوری و نظارت بر بانك هاست. بانك مركزی باید اگر بانكی تخلف كرد به آن تذكر دهد نه اینكه خودش كار بانكی انجام دهد و در توزیع ارز و سكه دست داشته باشد. ما بازار بورس را داریم كه می توانیم در آن اینگونه فعالیت ها را انجام دهیم.

بختیار در انتها اظهار داشت: ضروری می باشد كه گزارشی شفاف و صریح در این زمینه تهیه شود و در این گزارش باید به اقدامات بانك مركزی و برنامه های پیش روی آن هم اشاره شده باشد. مجلس هم باید در جریان این گزارش باشد.
1397/04/17
14:10:24
5.0 / 5
4467
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی