Niazgah نیازگاه
نائب رئیس كمیسیون كسب وكار اتاق بازرگانی تهران اعلام كرد

افزایش تقاضای دلار ۴۲۰۰ تومانی، مشكل در روند ثبت سفارش

افزایش تقاضای دلار ۴۲۰۰ تومانی، مشكل در روند ثبت سفارش

نیازگاه: نائب رئیس كمیسیون تسهیل كسب و كار اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان كرد كه در شرایط فعلی جهت استفاده از دلار ۴۲۰۰ تومانی میزان تقاضا برای ثبت سفارش به شدت بالا رفته است و روند صادرات و واردات را با مشكل روبرو كرده است.بعد از تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار برخی فعالان اقتصادی برای ثبت سفارش و انجام فرایند واردات و صادرات با مشكلاتی مواجه گشتند. این در شرایطی است كه بانك مركزی برای انجام عملیات نقل و انتقال بانكی از سامانه نیما رونمایی كرده است البته هنوز این سامانه به صورت كامل قابل استفاده نیست و مشكلاتی دارد. همین سبب شده كه فرایند صادرات برای صادركنندگان با مشكلاتی روبرو شود.

در این باره احمد كیمیایی اسدی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: ۲۱ فروردین امسال طی یك ابلاغیه كه معاون رئیس جمهور آن را اعلام كرد، قیمت دلار ۴۲۰۰ تومان تعیین شد و این در شرایطی بود كه روز پیش از آن دلار حدود ۶۰۰۰ تومان در بازار معامله شد.

وی اضافه كرد: بعد از آن فروش دلار با قیمت بیشتر قاچاق تلقی و اعلام گردید كه "خلاف مقررات بانكی است". به صورت كلی در وهله اول قیمت گذاری ارز به شكلی انجام شد كه فعالان اقتصادی را دچار تعجب كرد، چون ۴۲۰۰ تومان عددی است كه هم اكنون با نرخ واقعی دلار چندان همخوانی ندارد برای همین شاید بهتر بود كه دلار مقداری بیش از ۴۲۰۰ تومان تعیین می شد كه دست خود دولت بازتر باشد.

به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، وقتی كالایی مثل ارز پایین تر از قیمت واقعی قیمت گذاری می گردد تقاضا برای آن بالا می رود و این اتفاق طبیعی است.

ایرادات سامانه نیما باید برطرف شود

كیمیایی اسدی درباره آخرین وضعیت استفاده فعالان اقتصادی از سامانه نیما اظهار داشت: اخیرا هم برای ارز ۴۲۰۰ تومان از سامانه نیما توسط معاون اول رئیس جمهور و رئیس كل بانك مركزی رونمایی گردید. البته پس از آن هم اعلام گردید كه كار ایراداتی دارد كه باید به مرور زمان این ایرادات بر طرف شود. همینطور بخشنامه ای برای صادرات اعلام شد، اینكه هر صادراتی كه انجام می گردد حتما باید ارز آن با استفاده از سیستم بانكی مبادله شود. این مسئله صادركنندگان بخصوص صادركنندگان به عراق و افغانستان را با مشكل روبرو كرد. اكنون بخشنامه ها و اصلاحیه هایی ابلاغ می گردد كه بتواند سامانه نیما را اصلاح و ایرادات آن را برطرف كند.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به ارزیابی تعیین دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخت و اظهار نمود: در سالیان اخیر رئیس جمهور مخالفتش را با اقتصاد دستوری اعلام نمود اما عملا نرخ ارز به شكل دستوری در یك جا ثابت نگه داشته شد، این اقدام با صحبت های رئیس جمهور در تعارض بود. ولی از سوی دیگر بازار دچار آشفتگی شده بود وشاید نیاز بود كه برای كنترل آن وضعیت آشفته به شكل دستوری اقدام می شد تا از التهابات بازار كم شود.

نائب رئیس كمیسیون تسهیل كسب و كار اتاق بازرگانی تهران افزود: هم اكنون از التهابات بازار كاسته شده كه اتفاق مثبتی است اما صادركنندگان و واردكنندگان با مشكلاتی مواجهند و كسانی كه می خواهند كالا و خدمات واردت كنند و كسانی كه می خواهند ثبت سفارش كنند موانع و مشكلاتی دارند.

دولت برای پاسخگویی به حجم ثبت سفارش ها با چالش روبرو است

كیمیایی اسدی اظهار داشت: با اینكه دلار ۴۲۰۰ تومان از سوی دولت اعلام شده ولی در بازار نرخ آن به مراتب بالاتر است. دولت دستور داده است كه همه مراحل همچون ثبت سفارش، و نقل و انتقال باید شفاف باشد این روند سبب شده است كه تقاضا درسیستم بانكی بالا برود. پیش از این خیلی از این نقل و انتقالات به صورت آزاد انجام می شد و صرافی ها این كار را انجام می دادند اما اكنون صرافی ها از این نقل و انتقال منع شدند. برای همین حجم تقاضا برای ثبت سفارش كالاها و ماشین آلات وارداتی خیلی بالا رفته است و در این شرایط خیلی از كسانی كه كار واردات انجام نمی دادند هم به علت استفاده از دلار ۴۲۰۰ تومان وارد این عرصه شدند.

به گفته وی، تقاضا برای ثبت سفارش به شدت بالا رفته و دولت را با چالش مواجه كرده است بنابراین شاید نتوان این میزان ثبت سفارش را پاسخگو بود.
1397/02/09
00:01:30
5.0 / 5
4715
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی