Niazgah نیازگاه
در دیدار كرباسیان با اورشكین تاكید شد؛

توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و روسیه

توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و روسیه

نیازگاه: وزیر اقتصاد در دیدار با وزیر توسعه اقتصادی روسیه، توسعه كمی و كیفی روابط اقتصادی میان استانهای دو كشور بخصوص استانهای حاشیه دریای خزر را سیاستی راهبردی برای افزایش سطح مبادلات اعلام نمود.


به گزارش نیازگاه به نقل از وزارت اقتصاد و دارایی، مسعود كرباسیان، امروز با ماكسیم اورشكین، وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه دیدار و در مورد توسعه همكاری های دو جانبه مذاكره كرد. بر اساس این گزارش، كرباسیان با اشاره به انجام سه دیدار میان روسای جمهور دو كشور طی یكسال اخیر، این مورد را نشان از اهمیت و عمق راهبردی روابط فی درخلال دانست و تصریح كرد اكنون كه روابط سیاسی دو كشور در چنین شرایط مطلوبی قرار دارد توسعه روابط اقتصادی برای تحكیم این ارتباط اجتناب ناپذیر است.

كرباسیان، روسیه و ایران را دو كشور بزرگ و دارای موقعیت و نقش راهبردی در معادلات بین المللی برشمرد و با تاكید بر اینكه، ما طی دولت یازدهم و الان دوازدهم گام های مهمی برای مقاوم سازی اقتصاد كشور برداشته ایم، از تحولات مثبت و زیربنایی اقتصادی در روسیه ابراز خرسندی كرد و آن را فرصتی برای توسعه روابط اعلام نمود. وزیر اقتصاد و دارایی در ادامه با اشاره به اینكه، دریای خزر اهمیت خاصی برای ما دارد و ما تلاش داریم از ظرفیت استان های همجوار خزر برای توسعه روابط اقتصادی دو كشور استفاده نماییم، با یاداوری موفق راه اندازی مركز تجاری ایران در آستاراخان، خواستار توسعه اقداماتی از این دست و تسهیل روابط تجاری استان های دو كشور شد.

وزیر اقتصاد كشورمان یكی از موضوعات جدی دیگر را بحث سرمایه گذاری های مشترك و متقابل دانست و خاطرنشان كرد كه بنابراین كار گروهی با همین خصوصیت در كمیسیون مشترك بوجود آمده است.

توجه به فرصت ها و توافقات حاصل شده در زمینه حمل و نقل كه مورد تاكید روسای جمهور دو كشور هم هست، در بخش دیگر سخنان كرباسیان مورد تاكید قرار گرفت. وی در این مورد اظهار داشت: اكنون نیاز به سرعت بخشیدن به پروژه های این حوزه و بخصوص تسریع در اجرایی شدن مبحث كریدور شمال - جنوب داریم. توسعه روابط بین بانكی، فراهم سازی زیرساخت های لازم برای تسهیل تجارت دو جانبه، توسعه روابط گردشگری و تولید كمیته ای مشترك برای توسعه سرمایه گذاری دو جانبه از دیگر موضوعات مورد اشاره دكتر كرباسیان در دیدار با وزیر توسعه اقتصادی روسیه بود. ماكسیم اورشكین، وزیر توسعه اقتصادی روسیه هم در این دیدار اظهار داشت: ما به روابط سیاسی و اقتصادی با ایران نگاه راهبردی داریم و معتقدیم اراده سیاسی خوبی كه اكنون برای توسعه روابط دو كشور بوجود آمده برای تعمیق و توسعه نیازمند اقدامات اقتصادی می باشد. اورشكین در ادامه اظهار داشت: ما كاملا از ایده های شما درباره همكاری های استانی دو طرف مرز حمایت می كنم. او همینطور با اشاره به اینكه در چهارچوب تحقق كریدور شمال به جنوب ما توانسته ایم با جمهوری آذربایجان پیشرفت های دو جانبه خوبی داشته باشیم و امیدواریم به همه كشورهای این مسیر بخصوص ایران هم تسری یابد. وزیر توسعه اقتصادی روسیه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ما اصلاحات ساختاری در اقتصاد كلان خویش را سال قبل به آخر رساندیم و الان در مرحله ثبات اقتصادی قرار داریم و در تلاشیم تا رشد متوسط ۳% سالانه را تجربه نماییم. او همینطور بر توسعه حمل و نقل، سرمایه گذاری متقابل و افزایش و تسهیل مبادلات بانكی با كشورمان تصریح كرد.

1396/12/15
14:20:59
5.0 / 5
4366
تگهای خبر: اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی