Niazgah نیازگاه

هزینه خرید تسه برای وام مسكن

هزینه خرید تسه برای وام مسكن

به گزارش نیازگاه مجردهای تهرانی برای گرفتن وام مسكن۶۰ میلیون تومانی باید حدود ۹ میلیون تومان صرف هزینه خرید اوراق كنند؛ همچنین زوج های تهرانی برای وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید حدود ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تسه بخرند. به این مبالغ می تواند وام و هزینه وام جعاله نیز اضافه شود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، روند قیمت اوراق تسهیلات مسكن در خلال روزهای اخیر كاهشی بوده به صورتی كه بعضی از تسه ها حدود ۷۰ هزار تومان داد و ستد می گردد.
امروز بیشترین قیمت تسه مربوط به قیمت امتیاز تسهیلات مسكن دی ماه ۱۳۹۶ بود كه كمی بیشتر از ۷۲ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد و كمترین قیمت تسه به حدود ۷۰ هزار تومان می رسید در نتیجه اختلاف كمترین و بیشترین اوراق ۲۸۰۰ تومان بود.
در طی هفته های گذشته قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسكن شاهد افت قیمت بسیار ملایمی بود و تا امروز تا كف ۷۰ هزار تومان رسید در چهارشنبه هفته گذشته بیشترین قیمت اوراق تسهیلات مسكن به حدود ۷۳ هزار تومان می رسید.
اگر قیمت هر برگ تسه را ۷۲ هزار تومان در نظر بگیریم با عنایت به اینكه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند، آن ها باید ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ كنند. این مبلغ با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابتش باید ۲۰ برگ بهادار یك میلیون و ۴۴۰ هزار تومانی خریداری كرد، در مجموع برای دریافت وام ۱۱۰ میلیون تومانی مسكن حدود ۱۵ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان می گردد.
همچنین زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند كه با این حساب باید ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب یك میلیون و ۴۴۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۹۰ میلیون تومانی باید ۱۲ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان پرداخت كنند.
علاوه بر این زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید ۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند كه برای دریافت ۱۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باید یك میلیون و ۴۴۰ هزار تومان بپردازند. این زوج ها در مجموع برای دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان پرداخت كنند.
مجردهای تهرانی هم می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت كنند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرابورس ایران خریداری كنند. با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق ۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ ۵ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یك میلیون و ۴۶۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.
اوراق تسهیلات مسكن (تسه) توسط بانك مسكن منتشر می گردد. علاوه بر این بانك ملی هم اخیرا آغاز به انتشار این اوراق كرده است. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با عنایت به اینكه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی كه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.


 

1396/12/02
13:47:42
5.0 / 5
4694
تگهای خبر: اوراق , بانك , قیمت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی