Niazgah نیازگاه

رقابت بانك ها در فروش اوراق مشاركت

رقابت بانك ها در فروش اوراق مشاركت

به گزارش نیازگاه با بیان بانك مركزی در خصوص آغاز فروش اوراق مشاركت یكساله با نرخ سود ۲۰ درصدی، بانكها مسابقه ای را برای اعلام آمادگی خود برای پذیرش مشتریان شروع كرده اند.


به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، با مصوبه روز چهارشنبه دولت در خصوص در نظر گرفتن تمهیداتی برای كنترل بازار ارز، سه گزینه برای جذب سرمایه های مردم پیشنهاد شده است كه بر مبنای آن، نخستین گزینه فروش اوراق مشاركت ریالی با نرخ سود ۲۰ درصدی به صورت یكساله است. در گزینه بعدی فروش اوراق مشاركت ارزی و در گزینه سوم هم، پیش فروش سكه با نرخ یك میلیون و سیصد هزار تومانی برای پیش خریدهای یكساله و یك میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی برای پیش خریدهای شش ماهه است.
در واقع، دولت مصوب كرده بود كه در بخش انتشار گواهی سپرده ریالی، به شبكه بانكی كشور اجازه داده می­شود از تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۲۸ به مدت ۲ هفته نسبت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد اقدام نماید. اوراق مزبور با سررسید یك سال منتشر شود كه نرخ بازخرید پیش از موعد آن ۱۴ درصد خواهد بود.
در بخش انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز، به شبكه بانكی كشور اجازه داده شده تا گواهی سپرده ریالی ارز بنیان با سررسیدهای ۱ و ۲ ساله منتشر كند. نرخ ریال مورد محاسبه در زمان افتتاح گواهی سپرده متوسط یك ماه قبل سامانه سنا خواهد بود و نرخ سود برای سررسیدهای یاد شده به ترتیب ۴ و ۴.۵ درصد خواهد بود و در سررسید، ارز یا معادل ریالی آن به نرخ متوسط یك هفته قبل سامانه سنا به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد. در صورت بازخرید این اوراق پیش از سررسید، سود سپرده كوتاه مدت ریالی (۱۰ درصد) به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد.
در بخش پیش فروش سكه بهارآزادی نیز، بانك مركزی نسبت به پیش فروش شش ماهه سكه بهار آزادی با نرخ ۱۴ میلیون ریال و پیش فروش یك ساله سكه بهار آزادی با نرخ ۱۳ میلیون ریال با استفاده از شعب منتخب بانك ملی اقدام خواهد نمود.در این میان مسابقه ای میان بانكها برای فروش اوراق مشاركت ریالی با نرخ ۲۰ درصدی برقرار شده است كه به نظر می رسد در شرایط كنونی با نرخ های سود بانكی كه برای سپرده های بانكی یكساله نرخ ۱۵ درصد و برای سپرده های كوتاه مدت ۱۰ درصد اعمال می شود، برای مردم جذاب باشد. ازاین رو بانكها هم با شناسایی این فرصت، كوشیده اند كه این اوراق را از فردا(شنبه ۲۸ بهمن ماه) به فروش برسانند.بر این اساس تابحال هشت بانك و دو موسسه اعتباری برای فروش گواهی سپرده ریالی ۲۰ درصدی اقدام كرده اند كه در بین اسامی آنها، بانكهای دولتی و خصوصی و موسسات اعتباری به چشم می خورند. بر این اساس مردم به مدت دو هفته فرصت دارند تا نسبت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد اقدام نمایند. اوراق مزبور با سررسید یك سال منتشر خواهند شد و نرخ بازخرید پیش از موعد آن ۱۴ درصد خواهد بود.
این در حالی است كه همینطور به شبكه بانكی كشور اجازه داده شده گواهی سپرده ریالی ارز بنیان با سررسیدهای یك و دو ساله منتشر كند. بر این اساس نرخ ریال مورد محاسبه در زمان افتتاح گواهی سپرده متوسط یك ماه قبل سامانه سنا خواهد بود و نرخ سود برای سررسیدهای یاد شده به ترتیب ۴ و ۴.۵ درصد خواهد بود و در سررسید، ارز یا معادل ریالی آن به نرخ متوسط یك هفته قبل سامانه سنا به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد. در صورت بازخرید این اوراق پیش از سررسید، سود سپرده كوتاه مدت ریالی (۱۰ درصد) به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد.
 

1396/11/27
16:41:54
5.0 / 5
4875
تگهای خبر: بانك , دولت , اوراق , سپرده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی