Niazgah نیازگاه

از  سواحل شمالی و جنوبی کشور چقدر ماهی صید می شود؟

از  سواحل شمالی و جنوبی کشور چقدر ماهی صید می شود؟

نیازگاه: به گزارش نیازگاه، البرز مدیرکل دفتر بازسازی و محافظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه ۱۴۴ هزار نفر در حوزه صید کشور فعال هستند؛ اظهار داشت: از محل فعالیت این افراد در کل سال ۷۵۰ هزار تن صید آبزیان صورت می گیرد که حدود ۳۶ هزار تن به دریای خزر و ۷۲۰ هزار تن به آب های جنوب اختصاص دارد.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، ناصر کرمی راد روز شنبه ششم خرداد در نشست تخصصی گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض ایران که به مناسبت روز جهانی گونه های در معرض خطر انقراض ایران در دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج برگزار شد، اضافه کرد: الان در تمام دنیا بیشتر از ۱۰۰ گونه در دریاها و اقیانوس ها رهاسازی می شود.

وی با اشاره به اینکه این گونه ها شامل ماهیان استخوانی، سخت پوست، نرم تن و دیگر گونه ها هستند،، اظهار نمود: هم اکنون ۱۰ مرکز بازسازی ذخایر آبزیان در ایران فعال است که هشت مرکز آن بعد از انقلاب اسلامی بوجود آمده است.

کرمی راد ضمن اشاره به این که کار صید و صیادی از قدیم رواج داشته است، اضافه کرد: الان بیشتر از ۱۴۴ هزار نفر در شمال و جنوب کشور به این حوزه مشغول فعالیت هستند.

وی خاطرنشان کرد: از محل فعالیت این افراد در کل سال ۷۵۰ هزار تن صید آبزیان صورت می گیرد که حدود ۳۶ هزار تن به دریای خزر و ۷۲۰ هزار تن به آب های جنوب اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه زیستگاه های این گونه ها در معرض انواع و اقسام فشارها همچون آلودگی ها و تخریب زیستگاه ها قرار دارد، اظهار داشت: اگر قرار باشد تولید و برداشت این گونه ها از محیط زیست پایدار باشد نیازمند مدیریت مناسب می باشد چونکه افزایش جمعیت دنیا و احتیاج به تأمین منابع پروتئینی بیشتر با افزایش میزان صید آبزیان از دریاها و اقیانوس ها روبرو شده که در نتیجه فشار بر ذخایر ماهی افزایش پیدا کرده است.

کرمی راد اکوسیستم را در حالت طبیعی خود پایدار دانست و اضافه کرد: تمام موجودات زنده در حالت تعادل زیست می کند و ایجاد هر گونه پدیده غیرمعمول سبب به هم خوردن این پایداری می شود که برداشت غیراصولی و صید غیرمجاز، آلودگی های نفتی و غیرنفتی و به هم خوردن اکوسیستم، تغییرات اقلیمی و بروز بیماری ها و مزاحمان اکولوژیک همچون عواملی است که این پایداری را بر هم می زند.

وی اظهار نمود: پدیده های بیولوژیکی ناشی از ایجاد ناپایداری در اکوسیستم کاهش ذخایر گونه در خطر انقراض نسل بعضی از گونه ها را به دنبال دارد که همچون این گونه ها ماهیان خاویاری به حساب می آید.

مدیرکل دفتر بازسازی و محافظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران افزود: توجه به سه اصل مهم به منظور بازسازی ذخایر گونه های درحال فشار و مدیریت صید ضروریست که قانون مند کردن ماهیگیری و احیای زیستگاه های طبیعی تخم ریزی و افزایش بهره برداری از راه تکثیر مصنوعی و رهاسازی (افزایش ذخایر از راه تکثیر و رهاسازی) همچون راهکارهای بازسازی ذخایر گونه های درحال فشار است.

کرمی راد با اشاره به اینکه گونه ماهیان خاویاری با ارزش ترین ماهیان موجود در کره زمین و در واقع جزو با ارزش ترین موجودات زنده ای هستند که بشر تابحال اقدام به صید و پرورش آنها کرده است، افزود: ارزش بالای این ماهیان سبب شده که صید بی رویه نسل آنها را با خطر انقراض مواجه کند.

وی اظهار داشت: آلودگی های مختلف در دریا و رودخانه ها مزید بر علت برای این خطر شده به صورتی که تولید بچه ماهیان خاویاری با هدف رهاسازی به دریا و محافظت از ذخایر ژنتیکی صورت می گیرد ضمن این که پرورش ماهیان خاویاری با هدف تولید گوشت و خاویار در حدود ۲ دهه است که در کشور صورت می گیرد.

وی ضمن اشاره به این که در کل کره زمین ۲۷ گونه ماهیان خاویاری وجود دارد، اضافه کرد: سال قبل برای بازسازی ذخایر آبزیان برای کل سال ۵۰۰ میلیون قطعه انواع آبزیان در برنامه بود که حدود ۳۳۷ میلیون قطعه محقق شد که این گونه ها شامل ماهیان خاویاری، استخوانی، کپورماهیان، بومی، دریایی و میگو در آب های شمال کشور، داخلی و جنوب کشور بوده است.

مدیرکل دفتر بازسازی و محافظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران اظهار نمود: رئیس جمهور دولت مردمی سیزدهم با نگاه مثبت به بازسازی ذخایر ژنتیکی آبزیان مجوز راه اندازی سه مرکز بازسازی را در هرمزگان هر کدام با ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار داده است ضمن این که از طرح مرکز توسعه مکران هم دو مرکز در جاسک و چابهار در حال انجام می باشد.

وی اظهار داشت: تمام این پنج مرکز تا ۲ سال آینده به روند این فعالیت ملحق می شوند که بخشی از نیاز خلیج فارس و دریای عمان تأمین می شود ضمن این که در مسافرت به بوشهر و خوزستان هم برنامه هایی در دست است.

وی خاطرنشان کرد: در جهت توسعه پرورش ماهیان خاویاری، تابحال مراکز پرورش این گونه از آبزیان در ۲۲ استان کشور فعال گشته است.

کرمی راد اضافه کرد: استانهای خراسان رضوی، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، کرمانشاه، البرز، خوزستان و استانهای شمالی همچون مناطقی هستند که در زمینه مراکز پرورش ماهیان خاویاری فعالیت دارند.

منبع:

1402/03/06
15:09:51
5.0 / 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی