Niazgah نیازگاه
گزارش نیازگاه؛

ماجرای کاهش ۵۰ درصدی واردات رسمی تلفن همراه

ماجرای کاهش ۵۰ درصدی واردات رسمی تلفن همراه

به گزارش نیازگاه، در صورتی که آمار گمرک از کاهش ۵۰ درصدی واردات گوشی تلفن همراه در شش ماهه نخست سال جاری اطلاع داده است اما بررسی ها نشان از اشتباه محاسباتی گمرک دارد.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، آمار گمرک ایران از میزان واردات گوشی تلفن همراه در شش ماهه نخست سالجاری، از آن حکایت می کند که واردات تلفن همراه نسبت به مشابه سال قبل کاهش قابل ملاحظه ای را تجربه کرده است.
بر اساس گزارش جدید گمرک که با عنوان «ت جارت خارجی کشور از ۵۰ میلیارد دلار گذشت» در سایت رسمی این سازمان انتشار یافته است، اینچنین اعلام شده که میزان واردات گوشی تلفن همراه در شش ماهه نخست سالجاری، رقمی معادل ۸۶۷ میلیون دلار بوده است؛ این در شرایطی است که واردات این قلم کالا در مدت مشابه سال گذشته، بدون در نظر گرفتن رویه واردات مسافری، به صورت تقریبی ۱.۸ میلیارد دلار بوده و بنابراین این قلم از کالا در سال ۱۴۰۰ در صدر اقلام وارداتی به کشور قرار گرفته بود؛ اما هم اکنون بر مبنای آمار گمرک، گوشی تلفن همراه در جایگاه پنجم اقلام عمده وارداتی به کشور قرار گرفته است.
هر چند کاهش خفیف واردات گوشی تلفن همراه به کشور نسبت به سال گذشته، از جانب مقامات صنفی و انجمن واردکنندگان موبایل هم تأیید می شود اما این میزان کاهش (بیش از ۵۰ درصد) کمی عجیب به نظر می رسد!
ماجرای کاهش ۵۰ درصدی آمار واردات رسمی گوشی
نکته عجیب اینست که داده های عرضه شده از جانب گمرک، در حالی خبر از کاهش یک میلیارد دلاری واردات گوشی تلفن همراه نسبت به سال قبل می دهد که بر مبنای بررسی های میدانی و اظهارات مقامات صنفی، هم اکنون بازار موبایل به هیچ عنوان با کمبود شدید عرضه مواجه نیست.
در این بین، بعضی از کارشناسان معتقدند که انعکاس کاهش یک میلیارد دلاری واردات تلفن همراه نسبت به سال قبل در گزارش گمرک، می تواند ریشه در یک خطای محاسباتی و تغییر کد تعرفه های گمرکی داشته باشد. ماجرا از این مقرر است که گمرک ایران از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، به علت تغییرات جهانی، کد تعرفه جدیدی برای گوشیهای هوشمند در نظر گرفت؛ اما از آنجائیکه خیلی از واردکنندگان تلفن همراه پیش از این تاریخ، با کد تعرفه قدیمی نسبت به ثبت سفارش واردات گوشی اقدام نموده بودند؛ کد قدیمی هم فعال باقی ماند.
بر همین اساس احتمال می رود گمرک برای اعلام میزان دقیق واردات تلفن همراه در ۶ ماهه ابتدایی ۱۴۰۱، به اشتباه تنها به یکی از این کدهای تعرفه اکتفا کرده باشد. هر چند این اشتباه از جانب مسؤلان گمرک عجیب و نادر به نظر می آید اما بررسی جزئیات آمار واردات شش ماهه که در سایت گمرک انتشار یافته، احتمال بروز این اتفاق را تقویت کرده است.
اشتباه محاسباتی گمرک در اعلام آمار واردات موبایل
همانطور که گفته شد، قبل از آغاز سالجاری، کد تعرفه ۸۵۱۷۱۲۱۰ (موبایل هوشمند) در گمرک برای واردات موبایل فعال بود و آمار رسمی در رابطه با میزان واردات گوشی به کشور از راه این کد تعرفه مورد محاسبه قرار می گرفت؛ اما از نیمه اردیبهشت سال جاری، کد تعرفه جدیدی (۸۵۱۷۱۳۹۰) برای موبایل هوشمند اعلام گردید.
حال با بررسی جزئیات آمار واردات کالا به کشور در شش ماهه ۱۴۰۱ مشخص می شود که بیشتر از ۸۶۶ میلیون دلار برای میزان واردات کالا با کد تعرفه قدیمی (۸۵۱۷۱۲۱۰) ثبت شده اما در کمال تعجب اصلاً هیچ مقداری برای واردات کالا با کد تعرفه (۸۵۱۷۱۳۹۰) ثبت نشده است؛ این در شرایطی است که خیلی از واردکنندگان با کد تعرفه جدید مبادرت به واردات کرده و کالای خویش را در همین مدت ترخیص کرده اند، عدم احتساب این دسته از واردات کالا خود به تنهایی گواه اشتباه محاسباتی گمرک در اعلام آمار واردات گوشی تلفن همراه می باشد.
رقم واقعی واردات گوشی در ۶ ماهه نخست سال جاری چند است؟
پیش بینی می شود بخش قابل توجهی از واردات گوشی تلفن همراه با کد تعرفه جدید صورت گرفته که این میزان بایستی به رقم اعلامی گمرک یعنی ۸۶۷ میلیون دلار (که متعلق به کد تعرفه قدیمی است)، اضافه شود. ازاین رو صرفا با در نظر گرفتن آمار واردات گوشی با رویه تجاری و با چشم پوشی از رویه مسافری، فاصله رقم واردات گوشی در شش ماهه ۱۴۰ نسبت به مدت مشابه پارسال کاسته می شود و بعید نیست گوشی تلفن همراه بار دیگر در رتبه نخست اقلام وارداتی قرار گیرد.
به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، اعلام آمار تجارت رسمی از جانب گمرک از قبیل میزان دقیق صادرات و واردات، همواره مبنای خیلی از تصمیمات مسؤلان و تصمیم سازان کشور بوده و خیلی از کارشناسان اقتصادی آنرا غیرقابل خدشه می دانند؛ ازاین رو انتظار می رود مسؤلان گمرک در مورد مبحث آمار واردات گوشیهای تلفن همراه در شش ماهه ابتدایی که اخیراً محل مناقشه قرار گرفته است، به صورت ویژه ای شفافسازی کند.

1401/07/25
08:58:11
5.0 / 5
177
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , سایت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی