Niazgah نیازگاه
مدیركل اقتصاد و دارایی یزد:

یارانه نان بصورت هوشمند پرداخت می شود

یارانه نان بصورت هوشمند پرداخت می شود

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی یزد با اشاره به سیاست دولت در عادلانه کردن پرداخت یارانه ها اظهار داشت: در اجرای این سیاست یارانه نان بصورت هوشمند به مردم پرداخت می شود و قیمت آن هیچ تغییری نخواهد کرد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد، محمد دهقان منشادی اضافه کرد: در این طرح، یارانه ها بجای این که به تولیدکننده پرداخت گردد به مصرف کننده یعنی مردم داده می شود.
وی با اعلان اینکه هوشمند سازی یارانه های نان سنتی به مفهوم حذف یارانه و یا ایجاد محدودیت در مصرف نان برای عموم مردم نیست، اظهار داشت: در طرح هوشمندسازی یارانه های نان، نانوایی ها دیگر آرد یارانه ای دریافت نمی کنند؛ بلکه آنها با بهره گیری از آرد آزاد نان پخت می کنند و برمبنای فروش نان، یارانه دولت به آنها پرداخت می شود.
به گفته مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد در اجرای طرح یاد شده کارتخوان مخصوصی بصورت برخط و انلاین در واحدهای نانوایی نصب و بر امر فروش نان نطارت می شود و تدابیر لازم برای مشکلات و سو استفاده های احتمالی اندیشیده شده و همه سیستم ها تحت نظارت و کنترل هستند.
وی اظهار داشت: با این پروسه از نانوایی ها قاچاق آرد صورت نمی گیرد وً به ازای نان هایی که پخته می شود و به مردم تحویل می شود و یارانه به نانوا تعلق خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: تعدیل قیمت آرد منجر به کاهش قاچاق شده و جلو رانت سودجویان و قاچاقچیان را خواهدگرفت و در داخل کشور نیز منجر به کاهش ضایعات آرد خواهد شد.، برای اینکه با این سیاست جدید دولت راندمان در واحدهای نانوایی ارتقا پیدا می کند و نانوایی ها باتوجه به شرایط جدید تلاش می کنند تا به دنبال جلب رضایت مشتری و افزایش کیفیت نان تولیدی باشند.
دهقان منشادی گفت: برمبنای آمارهای در سالهای قبل قسمتی از کالاهای اساسی نظیر آرد بصورت قاچاق ازکشور خارج می شد و این اتفاق سبب شده یک کیسه آرد ۴۰ کیلوگرمی که هم اکنون قیمت آن در سطح شهر حدود ۳۸ هزار تومان است در مرزهای کشورمان با قیمت نجومی و نزدیک به ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش شود.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی یزد افزود: این اختلاف قیمت، ظرفیت قاچاق بسیار بالایی به وجود می آورد که اگر این پروسه کنترل و اصلاح نشود می تواند در آینده تامین نان مردم را در کشور با مشکل مواجه نماید.
بر اساس آمار هر فرد ایرانی روزانه حدود ۳۰۰ گرم نان مصرف می کند که باتوجه به جمعیت ایران، سالانه حدود ۹ و نیم میلیون تن گندم در کشور نیاز است اما هم اکنون بیش از ۱۱ و نیم میلیون تن گندم در کشور مصرف می شود که این شکاف مصرفی، حکایت از قاچاق وضایعات گسترده نان دارد و سبب هدر رفت بیش از دو میلیون تن گندم در کشور می شود.

1401/02/29
13:48:45
5.0 / 5
204
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی