Niazgah نیازگاه
سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام كرد؛

حذف یارانه ها منتظر تصمیم مجلس، خطا در حذف یارانه بگیران زیاد بود

حذف یارانه ها منتظر تصمیم مجلس، خطا در حذف یارانه بگیران زیاد بود

نیازگاه: سازمان هدفمندی یارانه ها، اعلام نمود: حذف یارانه پردرآمدها در انتظار مصوبه مجلس است.به گزارش نیازگاه به نقل از صدا و سیما، مدیركل برنامه و بودجه سازمان هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: تا زمان تصویب مجلس، هیچ تغییری در حذف افراد یارانه بگیر اتقاق نمی افتد.
نرگس پرستاری اضافه كرد: جلسات كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است و هنوز هیچ تصمیم جدیدی در باره حذف یارانه بگیرها گرفته نشده است.
وی خاطرنشان كرد: هنوز هیچ چیز مشخص نمی باشد و هر تصمیمی كه مجلس اتخاذ كند، دولت موظف به اجرای آن خواهد بود.
پرستاری از انجام مطالعات پژوهشی در جهت بررسی تاثیرات منفی و مثبت یارانه ها در حوزه های فرهنگی اجتماعی كشور اطلاع داد و اظهار داشت: این مطالعات در پنج استان تهران، كرمانشاه، سیستان و بلوچستان، مازندران و خوزستان انجام شده كه البته نتایج این پژوهش هنوز تحلیل نشده است.
مدیركل برنامه و بودجه سازمان هدفمندی یارانه ها ادامه داد: این پژوهش هیچ ارتباطی به حذف یارانه پردرآمدها ندارد؛ اما این طرح در تصمیم گیری دولت در سرنوشت یارانه ها موثر است.
پرستاری با اشاره به اینكه حذف یارانه پردرآمدها تا كنون بارها به علت تبعات اجتماعی و فرهنگی متوقف شده است اظهار نمود: برپایه تحلیل های كارشناسی شكی وجود ندارد كه نحوه پرداخت یارانه ها به شكل فعلی، نه تنها مشكلی را حل نكرده؛ بلكه مشكلاتی هم بوجود آورده است.
وی افزود: ماهانه سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بابت یارانه نقدی افراد پرداخت می گردد كه این مبلغ می توانست در بخش های دیگر سرمایه گذاری شود.
وی عدم پشتیبانی از بخش تولید و عدم سرمایه گذاری در مولدهای انرژی را از نقصها طرح هدفمندی یارانه ها دانست و تصریح كرد: از ابتدا قرار نبود دولت هزینه اضافه ای بابت یارانه ها بپردازد و قرار بود ۵۰ درصد از منابع صرف پرداخت نقدی و ۵۰ درصد دیگر در حوزه های بهره وری انرژی و پشتیبانی از تولید، اشتغال و سلامت هزینه شود، این در حالیست كه دولت در ابتدا با حمایت حدود سه هزار میلیاردی این طرح كار را آغاز كرد و در ۹ ماهه امسال بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان در این زمینه هزینه كرده است.
وی با تاكید بر لزوم بازتعریف شاخص های یارانه بگیران و ضرورت حذف یارانه پردرآمدها خاطرنشان كرد: محاسبه پرداخت یارانه از ابتدا دقیق نبوده و در این زمینه بیش برآوردی صورت گرفته كه منجر به مشكلات كنونی شده است.
پرستاری اضافه كرد: از ابتدای طرح تا كنون یارانه بیش از چهار میلیون نفر قطع شده كه یارانه حدود یك میلیون نفر مجددا برقرار شده است كه نشان داده است میزان خطای در حذف افراد زیاد بوده است.
به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، سخنان این مقام سازمان هدفمندی یارانه ها درحالی مطرح می گردد كه كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در جلسه روز سه شنبه خود با تصویب مصوبه ای به دولت اجازه داد تا با استفاده از مكانیزمی مشخص، به صورت تدریجی ۳۳ میلیون نفر از افراد پردرآمد دریافت كننده یارانه نقدی را از فهرست یارانه بگیران در سال ۹۷ حذف كند. در واقع با این مصوبه، یارانه بگیران در دو مرحله تعدیل می شوند؛ مرحله اول به صورت اختیاری می توانند از دریافت یارانه انصراف دهند و در مرحله دوم، دولت اجازه دارد وارد مرحله شناسایی و حذف افراد غیرنیازمند شود.
براساس این مصوبه به دولت اجازه داده شده است كه در سال ۹۷معادل۲۳ هزار میلیارد تومان از ۳۷ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را برای پرداخت یارانه نقدی هزینه كند. همینطور با تصمیم كمیسیون تلفیق، ۷ هزار میلیارد تومان از درآمدهای حاصل از این تبصره، برای زدودن چهره فقر مطلق در خانوارهای هدف یعنی خانوارهایی كه درآمد آنها كمتر از خط حمایتی كمیته امداد و سازمان بهزیستی است و هم بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوارهای نیازمند اختصاص یافت.

1396/10/30
15:30:33
5.0 / 5
4631
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی