Niazgah نیازگاه

سومین عقبگرد متوالی دلار

سومین عقبگرد متوالی دلار

نیازگاه: ارزش دلار برای سومین روز متوالی مقابل رقبایش کاهش پیدا کرد.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، ادامه بالا ماندن نرخ تورم در سطح جهانی به یک نگرانی بزرگ در بازار ارز تبدیل گشته است. جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- با اشاره به اینکه این نهاد بزودی به برنامه خرید اوراق قرضه خود خاتمه خواهد داد نسبت به بازگشت تورم آمریکا به محدوده دو درصدی تا سال آینده ابراز امیدواری کرده است. از سوی دیگر اما جک دورسی- مدیرعامل توییتر- در یک پیام توییتری عجیب نوشت: ابرتورم همه چیز را عوض خواهد نمود. بزودی ابرتورم در آمریکا و پس از آن در سایر نقاط جهان اتفاق خواهد افتاد.
فرا رسیدن سررسید پرداخت بدهی غول ساخت و ساز چینی به ضرر دلار تمام شده است. بدهی این شرکت چیزی حدود دو درصد کل تولید ناخالص داخلی چین است و بررسی ها نشان داده است این شرکت دارایی های دلاری زیادی دارد که برای بازپرداخت بدهی هایش مجبور به فروش آنها خواهد بود ازاین رو معامله گران انتظار دارند در ایام پیش رو حجم زیادی دلار توسط این شرکت چینی و بانکهای دولتی پشتیبان آن به بازار تزریق شود تا این شرکت سرپا بماند.
شناسایی سویه جدید کرونا که از نوع دلتا هم مسری تر است بار دیگر فعالان بازار ارز را به طرف ارزهای امن سوق داد. این سویه که در روسیه شناسایی شده در این کشور مرگ و میر بالایی را رقم زده و ولادمیر پوتین- رئیس جمهور- دستور تعطیلی یک هفته ای سراسری را صادر کرده است. سازمان بهداشت جهانی از تداوم همه گیری کرونا تا سال آینده اطلاع داده است هر چند که انتظار می رود روند کاهش تلفات ادامه یابد.
متوسط نرخ تورم ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۳.۴ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی فاصله گیرد. در اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۳.۶ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است. در مقایسه با ماه قبل، نرخ تورم در یک کشور کاهش و در ۲۵ کشور افزایش داشته است. یک کشور هم هیچ افزایش تورمی را تجربه نکرده است.
موسسه رتبه بندی مودیز اعلام نمود در نتیجه همه گیری کرونا و وادار شدن دولت ها به پشتیبانی از بازارهای پولی و مالی، مجموع بدهی دولت های جهان تا آخر سال ۲۰۲۰ از رقم ۱۳ تریلیون دلار عبور کرده که این رشد در یک دهه اخیر بی سابقه بوده است. همینطور مجموع بدهی جهان شامل بدهی خانوارها، بخش دولتی و بخش خصوصی در بازه زمانی فوق به ۸۳ تریلیون دلار رسیده است تا رکورد جدیدی در این حوزه ثبت گردد. بدهی جهانی به نسبت بحران ۲۰۰۷ حدود ۲.۵ برابر بیشتر شده است.
همزمان با پیشرفت واکسیناسیون و افزایش شمار افراد واکسینه شده، میزان تلفات ناشی از کووید-۱۹ در جهان برای اولین بار در یک سال قبل به کمتر از ۴۳۰۰ نفر در روز رسید که این روند در صورت ادامه یافتن می تواند انگیزه احتیاطی معامله گران را در بازار ارز بکاهد و کفه معاملات را به نفع دارایی های پرریسک تر در مقابل دارایی های امن سنگین کند. یورو، پوند و یوان همچون ارزهایی بوده اند که در ایام اخیر وضعیت بهتری مقابل دلار پیدا کرده اند.
ین که در ایام اخیر شرایط بسیار سختی مقابل دلار را تجربه کرده است احیانا باز هم چاره ای جز عقب نشینی مقابل دلار ندارد چون که وضعیت تورم و همینطور بازار کار ژاپن کاملا با چیزی که بانک مرکزی این کشور هدفگذاری کرده، فاصله گرفته است: طبق اعلام کابینه این کشور، متوسط نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به آگوست با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی ۰.۴ رسید که این رقم، یکی از کمترین تورم های ثبت شده در این کشور طی هشت ماه اخیر بوده است.
یوان چین تحت تأثیر عملکرد نیرومند اقتصاد این کشور کماکان در جایگاه مستحکمی قرار دارد. آمارهای منتشرشده نشان داده است نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر به مثبت ۰.۷ درصد رسیده است. این نرخ تورم که ۰.۱ درصد کمتر از تورم ماه قبل و ۰.۲ درصد کمتر از نرخ پیشبینی شده توسط کارشناسان بوده، بیشتر از همه تحت تاثیر کاهش قیمت گوشت خوک قرار گرفته که تورم آن به منفی ۴۶.۹ درصد کاهش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده ۶ ماه اخیر در چین بوده است.
دلار در ایام اخیر صعود قابل توجهی مقابل رقبا داشته و الان بعضی از معامله گران درحال خارج کردن بخشی از سود خود هستند. با عنایت به این که هم صندوق بین المللی پول و هم بانک جهانی از رشد خوب اقتصادی آمریکا امسال و سال آینده اطلاع داده اند اسکناس سبز موقعیت مستحکمی خواهد داشت البته عملکرد اقتصادی بهتر چین، توجه معامله گران را به روی سرمایه گذاری بر روی یوان هم جلب کرده و دلار کاملا از نرخ برابری بالای هفت یوانی سال قبل فاصله گرفته است.
همزمان با افزایش تقاضا برای اوراق دلاری، بازدهی اوراق قرضه دو ساله خزانه داری آمریکا به بالاترین سطح ۱۸ ماه اخیر رسیده است. محبوب تر شدن اوراق دلاری بیشتر از همه به ضرر ین ژاپن تمام شده که همواره جزو امن ترین گزینه ها در بازار ارز بوده است. ین در سه هفته اخیر با وجود افزایش های مقطعی، حدود پنج درصد ارزش خویش را در مقابل دلار از دست داده است و نظرسنجی دویچه بانک نشان داده است رالی صعودی اوراق دلاری ادامه خواهد داشت.
تابحال بیشتر از ۲۴۴ میلیون و ۸۶ هزار و ۳۹۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۹۵۸ هزار و ۹۴۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۷۵۶ هزار و ۲۰۵ نفر، برزیل با ۶۰۵ هزار و ۵۶۹ نفر، هند با ۴۵۴ هزار و ۳۰۱ نفر، مکزیک با ۲۸۵ هزار و ۹۵۳ نفر و روسیه با ۲۲۹ هزار و ۵۲۸ نفر بوده است.
گریگ مخوروس - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه کارمینیاک - اظهار داشت: معلوم نیست که چه زمانی شاهد بازگشت مجدد نرخ تورم در کشورهای مختلف به محدوده هدف دو درصدی خواهیم بود اما با بالا باقی ماندن نرخ تورم، انتظارات تورمی هم نسبت به پیش از آغاز کرونا به میزان قابل توجهی بیشتر شده است. در این شرایط، دارایی های امن مقصد جذابی برای سرمایه گذاری باقی خواهند ماند و رشد قیمت دارایی های پرریسک تر آهسته خواهد بود.
شاخص دلار (نرخ های زیر بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۸ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۳.۵۸۸ واحد بسته شد.
شاخص دلار معمولاً در مقابل شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۱ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۶ به ۱.۱۶۴ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۴ درصد افزایش به ۱۱۳.۴۸۵ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۳۹ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۸۴ یوان چین اعلام گردید.1400/08/02
12:22:22
5.0 / 5
243
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی