Niazgah نیازگاه

اقتصاد چین از دور افتاد؟

اقتصاد چین از دور افتاد؟

به گزارش نیازگاه رشد اقتصادی چین نسبت به فصل قبل به میزان قابل توجهی کمتر شد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، اقتصاد چین در سه ماهه سوم سال جاری رشد ۴.۹ درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل ۳.۰ درصد کمتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیشبینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بدترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو فصل اخیر به حساب می آید.
چوپینگ ژو- کارشناس امور اقتصادی چین در بانک چی پی مورگان اظهار داشت: به نظر می آید که اقتصاد چین با روزهای بد کرونایی خداحافظی کرده اما این بدان معنا نیست که برای همیشه شاهد رشدهای خیلی سریع باشیم بلکه اتفاقا برعکس به تدریج از سرعت رشد کاسته خواهد شد اما انتظار من این است که رشد اقتصادی برای طولانی مدت در محدوده مثبت باقی بماند.
هر چند که چین نخستین کشوری بود که به طرز گسترده ای با نتایج ویروس کرونا درگیر شد، با کاهش سرعت شیوع این ویروس و بازگشایی تدریجی کسب و کارها توانسته است تا حد زیادی به سطوح پیش از بحران بازگردد.
رشد اقتصادی در ۶ ماه اخیر ۹.۸ درصد اندازه گیری شده که در مقایسه با دوره مشابه منتهی به سال قبل ۲.۴ درصد بیشتر شده است. چین حالا به اولین کشور در میان ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می شود که خروج از رکود عمیق را جشن می گیرد.
در میان بخشهای مختلف، رشد بخش مصارف نهایی با ۶۴.۸ درصد، بیشتر از سایر بخش ها بوده است و بعد از آن هم خرده فروشی با رشد ۷.۱ درصدی و خدمات با ۴.۴ درصد قرار دارند.
متوسط رشد اقتصادی چین در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۲۱ برابر با ۹.۲۲ درصد بوده است که بالاترین نرخ رشد ثبت شده در ارتباط با سه ماهه نخست سال ۱۹۹۳ با ۱۵.۳ درصد و کمترین نرخ رشد ثبت شده هم در ارتباط با سه ماهه چهارم سال ۱۹۹۰ با منفی ۳.۸ درصد بوده است.
منبع:

1400/07/27
09:30:32
5.0 / 5
281
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی